Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 23:19
Reklama

Owoce z Sadów Żoliborskich zbadają naukowcy

Kolejny weekend w Sadach Żoliborskich upłynął pod znakiem zbierania owoców. Tym razem niektóre z nich trafią do laboratorium.

Owoce w Sadach Żoliborskich nadal cieszą się niezwykłym uznaniem wśród mieszkańców Żoliborza. Mimo początkowych przekazów z urzędu, że owoce może jedynie zbierać wyspecjalizowana firma zajmująca się pielęgnacją zieleni na Żoliborzu, okazało się, że mieszkańcy mogą je zbierać, ale tylko na własne potrzeby.

Przeczytaj również: Sady Żoliborskie i awantura o zbieranie owoców. Prezentujemy nagrania z rozmów z urzędnikami.

Tak też się dzieje od wielu tygodni. W parku można nazbierać sobie soczyste, smaczne i wolne od oprysków gruszki czy jabłka. Ich smak zdobywa coraz większe rzesze miłośników, czego dowodem jest widok zbierających owoce mieszkańców, zgodnie z zaleceniami urzędu, na własne potrzeby. Na zbiory przyjeżdżają również osoby z pozostałych części Warszawy.

Czy owoce z Sadów Żoliborskich okażą się lepsze od sklepowych? Sprawdzą to naukowcy

W Sadach, o czym przekonują się odwiedzający je eksperci, rosną rzadkie okazy takie jak: sapieżanka, król bera hardy czy paryżanka.

Ponadto, ci którzy zbierają dzielą się swoimi zbiorami z tymi, którzy zbierać owoców z różnych przyczyn nie mogą. Tak robi np. nasza felietonista Katarzyna Nowak ze Stowarzyszenia Żoliborz Przyszłości o czym pisała w swoim felietonie opublikowanym w ubiegłym tygodniu. „Wzięłam skrzynkę w ręce i podeszłam do pierwszej pary, potem do kolejnych osób, zaczepiałam i zachęcałam wszystkich do częstowania się pysznymi gruszkami. Mało kto odmawiał, ale najbardziej z tych ‘prezentów’ cieszyły się starsze panie, których było o tej porze w Parku naprawdę wiele” – relacjonowała.

Przeczytaj również: Sady Żoliborskie łączą ludzi! Owocobrania łączą ludzi! – Felieton

W tym roku mija 50-lecie Parku Sady Żoliborskie, a niektórzy wciąż nie są przekonani co do wyjątkowości, jakości i smaku rosnących tam owoców uznając stare drzewa i ich płody za mało atrakcyjne.

Dlatego zebrane owoce w Sadach Żoliborskich zostaną przebadane m.in. pod kątem zawartości metali ciężkich przez naukowców z Instytutu Nauk Ogrodniczych SGGW. Przy okazji zostanie również sprawdzona jakość i odmiana przekazanych do badania owoców.

Przeczytaj również: Protest w sprawie Parku Sady Żoliborskie. „Nie chcemy być stawiani przed faktem dokonanym”


sady żoliborskie owoce
sady żoliborskie owoce

owoce sady
owoce sady


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 19 km/h