Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 24 lutego 2024 01:27
Reklama

Plac zabaw w Parku Żeromskiego doczeka się remontu. Motywem przewodnim ma być literatura

Nowy plac zabaw będzie się składał z kilku stref dedykowanych poszczególnym grupom wiekowym. Zamontowane zostaną nowe urządzenia do zabawy, a stare zostaną odnowione. Ponadto kolory mają być stonowane a materiały naturalne. Wokół placu pojawią się nowe ławki i kosze.

Zarząd Zieleni Warszawskiej planuje w tym roku przebudować plac zabaw w Parku Żeromskiego. Kilka dni temu ogłoszono przetarg na realizację projektu, który dziś został opublikowany.

Nowe plac zabaw będzie się składał z czterech obszarów dedykowanych poszczególnym grupom wiekowym: 0-3 lat, 3-6 lat, 6-12 lat i powyżej 12. Wszystkie strefy będą połączone drewnianym podestem. Projektanci zaplanowali również dwie strefy wypoczynkowe z siedziskami i zadaszeniem w postaci drewniano-stalowych pergoli oraz teren do swobodnych zabaw na trawie. Zmieni się również nawierzchnia placu. Obecnie wysłużoną miękką tartanową nawierzchnię zastąpi piasek i żwir.

– Pragniemy zachować niektóre z istniejących urządzeń na placu zabaw, np. ulubiony przez dzieci wóz strażacki, i poddać je renowacji. Zamontujemy również nowe urządzenia, wykonane głównie z drewna. Kolorystyka będzie spokojniejsza niż obecnie, np. metalowe elementy zostaną pomalowane na kolor jasnoszary – mówi Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

źródło: ZZW

W strefie dla najmłodszych dzieci znajdzie się m. in. zjeżdżalnia, schodki i mostek wiszący. Nie zabraknie ścianki wspinaczkowej i telefonu do zabawy. Pojawi się również nowy drewniany zestaw do zabaw w piasku, huśtawka z siedziskiem dla dziecka i opiekuna oraz bujaki: konik i samochód. Zabawę urozmaicą kolorowe tablice edukacyjne. Otoczenie zestawu do zabaw w piasku zostanie dodatkowo osłonięte żaglem zacieniającym na drewnianych słupach.

Tuż obok będzie znajdować się plac dla dzieci w wieku przedszkolnym. Na placu zabaw dla dzieci w wieku 3-6 lat wykorzystany zostanie istniejący już zestaw wielofunkcyjny. Miejscy ogrodnicy zaadaptują też wóz strażacki i huśtawki oraz wprowadzą nowe urządzenia do zabaw w piasku, bujaki, karuzelę (z możliwością wjazdu wózkiem inwalidzkim) i tematyczne tablice edukacyjne.

Place zabaw dla dzieci w wieku szkolnym zostaną oddzielone od strefy dla maluchów i przedszkolaków pasem zieleni z trawiastą strefą swobodnej zabawy i drewnianym podestem mogącym pełnić funkcję małej sceny lub siedziska.

Na placu zabaw dla dzieci w wieku 6-12 lat, w centralnej części tego terenu, zostanie wykorzystane istniejące urządzenie wielofunkcyjne z dużą wieżą centralną, obrotowy talerz, huśtawki oraz ścianka wspinaczkowa. Przewidziano również wprowadzenie nowej huśtawki obrotowej, huśtawki-wagi i tablic edukacyjnych.

Na placu zabaw dla najstarszych dzieci w wieku powyżej 12 roku życia wykorzystane zostaną istniejące huśtawki i zestaw sprawnościowy. Ponadto Zarząd Zieleni zamontuje nowy drewniany tor przeszkód, piramidę linową ze zjeżdżalnią oraz stół do ping-ponga. W pobliżu strefy zlokalizowana zostanie trampolina, z której będą mogły korzystać wszystkie dzieci w wieku powyżej 3 lat.

Jak informuje ZZW w północnej części parku zaplanowano strefę wyjściową. Znajdą się tam stojaki rowerowe. Obok zaprojektowano strefę wypoczynkową. Będzie można usiąść przy stolikach pod zadaszeniem w z drewnianej ażurowej konstrukcji. Nie zabraknie również leżaków.

Nowe drzewa ławki i kosze

Ponadto na nowym placu zabaw będzie można skorzystać z nowych ławek. Zamontowane zostaną kosze na śmieci.

Dodatkowy cień będą dawały nowe drzewa. Ogrodnicy planują posadzić siedem drzew liściastych. "Zastosowane zostaną gatunki klonu: pospolity oraz jawor w barwnych i dekoracyjnych odmianach, a także jabłonie. Warszawski Zarząd Zieleni planuje również nasadzenia krzewów, których zadaniem będzie wydzielenie i urozmaicenie wnętrz placów zabaw. Wybrane zostały gatunki o atrakcyjnych kwiatach i wabiące motyle (np. budleja Dawida, dereń biały, jaśminowiec wonny, kosodrzewina, hortensja krzewiasta czy tawuła japońska). Dodatkowym urozmaiceniem kompozycji zieleni będą kwitnące rabaty bylinowe z krwawnikiem, jeżówką, kocimiętką, trawami oraz pnącza" - informuje Zarząd Zieleni Warszawskiej w oficjalnym komunikacie.

Motto placu: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

– Realizowany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy projekt modernizacji placu zabaw na terenie reprezentacyjnego parku Żoliborza został opracowany z dużą dbałością o detale. Kierując się potrzebami mieszkańców wprowadziliśmy w tej przestrzeni strefy zabaw dla dzieci z różnych grup wiekowych. Pojawi się tu także nowa zieleń. Ukłonem w stronę historii dzielnicy Żoliborz jest akcent literacki w postaci cytatów, które będą towarzyszyć dzieciom w trakcie codziennej zabawy – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Plac zabaw będzie miał swoje motto. Jego autorką jest Wisława Szymborska i brzmi: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Motywem przewodnim nowego placu zabaw w parku na warszawskim Żoliborzu jest literatura. To  bezpośrednie nawiązanie do patrona parku – Stefana Żeromskiego – oraz patronów ulic krzyżujących się na placu Wilsona – Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego i Juliusza Słowackiego.


park_zeromskiego_koncepcja_wizualizacja_post4
park_zeromskiego_koncepcja_wizualizacja_post4

park_zeromskiego_koncepcja_wizualizacja_post3
park_zeromskiego_koncepcja_wizualizacja_post3

park_zeromskiego_koncepcja_wizualizacja_post1
park_zeromskiego_koncepcja_wizualizacja_post1

park_zeromskiego_koncepcja_wizualizacja_post1-1
park_zeromskiego_koncepcja_wizualizacja_post1-1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 9 km/h