Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 00:55

Trybuny RKS Marymont do remontu. Wcześniej powstanie koncepcja zagospodarowania terenu

Remont zabytkowej trybuny będzie kosztować niemal 2 mln zł. Charakterystyczne zadaszenie trybun, żelbetowe balustrady, posadzki trybun wykonane z lastriko oraz detal na podstopniach schodów trybun mają być zachowane, a ubytki odtworzone na wzór historycznych elementów.

O tym, że stadion Marymontu wymaga remontu wiadomo od dawna. Niedługo miną dwa lata, odkąd sypiąca się trybuna główna zabytkowego stadionu została zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Wówczas na zlecenie Stołecznego Konserwatora Zabytków sporządzono ekspertyzy. Na podstawie jej wyników uznano, że konieczny jest remont historycznego obiektu.

Według SKZ prace w pierwszej kolejności powinny dotyczyć trybuny zachodniej wraz z jej zadaszeniem i pozostałości trybuny wschodniej oraz budynku magazynowego przy stadionie. Przez lata te elementy stadionu nie były odnawiane. Planowany remont ma przywrócić obieky do dawnej świetności.

Przeczytaj również: Sławomir Napłoszek, zawodnik Stowarzyszenia Łuczniczy Marymont po 29 latach wraca na Igrzyska Olimpijskie

Na remont zabytkowych trybun przyznano 1,9 mln zł. Pieniądze zarezerwowano na lata 2022-2023. W tej chwili trwają jednak prace nad opracowaniem koncepcji zagospodarowania terenu Ośrodka Sportu i Rekreacji na Żoliborzu. Umowę na jej wykonanie podpisano w maju. Wykonawca wyłoniony w przetargu ma 120 dni od momentu podpisania umowy na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu OSiR. Na te cele Żoliborz otrzymał 263 tys. złotych.  Prace poprzedziła inwentaryzacja zieleni, analizy związane z planem miejscowym i zebrane opinie i oczekiwania klubów.

OSiR bez skateparku. Nowej lokalizacji jednak nie przedstawiono

Główne potrzeby związane są m.in. z piłką nożną i dotyczą zaplecza szatniowego oraz z powrotem lekkoatletyki na teren Marymontu, a także utrzymaniem na jego terenie toru łuczniczego, powstaniem hal do sportów zespołowych i walki.

Nad tematem przed okresem urlopowym pochylili się również żoliborscy radni. Podczas połączonego posiedzenia trzech komisji (Kultury i Sportu, Ładu Przestrzennego ora Dialogu i Samorządności) przyjęto stanowisko, wedle którego owa koncepcja ma odpowiadać na zdiagnozowane potrzeby klubów sportowych poprzez utrzymanie lub wybudowanie m.in. stadionu z bieżnią, toru łuczniczego, hali sportowej, pływalni odkrytej lub z rozsuwanym dachem, sal do spotów walki, kortów, pomieszczeń biurowych i szatniowych.

W stanowisku znalazł się również zapis wskazujący, by odstąpić od lokalizacji na terenie OSiR’u skateparku ze względu na rzekomą „uciążliwość dla okolicznych mieszkańców”. Skatepark miałby znaleźć się w innej lokalizacji, ale jakiej, tego już nie wiadomo i nie określono w opracowanym dokumencie.

Przeczytaj również: Dzielnica planuje rozbiórki na stadionie Marymontu. Konserwator zabytków: “Budynki i cały zespół ujęty w gminnej ewidencji zabytków nie zostanie usunięty”

Cenny przykład przedwojennego modernizmu

Według SKZ prace w pierwszej kolejności powinny dotyczyć trybuny zachodniej wraz z jej zadaszeniem, pozostałości trybuny wschodniej oraz budynku magazynowego przy stadionie, które od lat nie były odnawiane. Trzy zabytkowe obiekty RKS Marymont: budynek sportowy, zadaszenie trybun oraz trybuny ujęte są od 2016 roku w gminnej ewidencji zabytków. Dlatego roboty będą realizowane według wytycznych SKZ. Sam projekt będzie musiał uzyskać akceptację Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Stadion jak i cały kompleks to realizacja projektu architektów Stanisława Barylskiego i Macieja Kozłowskiego. Obiekt jest przykładem przedwojennego modernizmu. Jak podkreśla SKZ: „Rytmiczna, modularna bryła trybun stadionu przypomina projekty Auguste Perreta - prekursora modernizmu strukturalnego.”

Wyróżnikiem obiektu są balustrady i siedziska wykonane z prefabrykowanych elementów betonowych oraz wielkopowierzchniowe przeszklenia z pustaków szklanych – luksferów, a także żelbetonowe balustrady z detalami.

Charakterystycznym elementem stadionu jest samo zadaszenie trybun i lastriko widoczne na posadzkach.

Efektem remontu trybun ma być odtworzenie ich unikalnego charakteru. Wstępnie dopuszczono natomiast rozbiórkę pozostałości trybuny północnej i południowej, w związku z planami dostosowania istniejącego, ale już zdegradowanego założenia do nowej funkcji.

Rozważana jest likwidacja nasypu ziemnego, na którym znajdują się pozostałości trybuny północnej i południowej. Nie nadaje się ona do remontu i zagraża bezpieczeństwu. Obrys toru oraz jego przekrój pozostanie nadal czytelny.

Przeczytaj również: Przetarg na projekt modernizacji stadionu Marymontu rozstrzygnięty


marymont-3

marymont-3

marymont-1-z

marymont-1-z

MARYMONT-BALUSTRADA-KOM

MARYMONT-BALUSTRADA-KOM

MARYMONT-TRYBUNA-KO

MARYMONT-TRYBUNA-KO


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ