Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 13:43

Topola na Żoliborzu zamiast trafić do całkowitej ścinki będzie świadkiem. Jaka jest rola martwego drewna?

W czwartek rozpoczną się prace polegające na redukcji korony topoli czarnej w rejonie ulicy Potockiej. To okazja dla mieszkańców by dowiedzieć się więcej na temat prowadzonych prac, ponieważ na miejscu dostępny będzie ogrodnik, dendrolog i ornitolog. Specjaliści odpowiedzą tego dnia na najbardziej wnikliwe pytania mieszkańców.

Do niecodziennej akcji dojdzie na Żoliborzu. W czwartek 19 sierpnia w rejonie ulicy Potockiej 2A odbędą się prace przy topoli czarnej, której stan fitosanitarny jest zły. Nie to jednak jest wyjątkowe. Prace będą prowadzone pod czujnym okiem specjalistów Zarządu Zieleni Warszawskiej w postaci ogrodnika i dendrologa.

Przeczytaj również: [Felieton]: Zieleń na osiedlu jest praktyczna pod warunkiem, że rosną tam drzewa

Obecni tego dnia eksperci będą do dyspozycji mieszkańców Żoliborza. Podczas wykonywanych prac wyjaśnią, dlaczego wykonywane prace są niezbędne i w jaki sposób topola, mimo redukcji korony, może zapewniać różnorodność biologiczną. Ponadto na miejscu będzie dostępny ornitolog, który będzie nadzorował prace pilarzy.

Drzewo z rozległymi uszkodzeniami wnętrza pnia

Topola, przy której będą prowadzone prace. fot. ZZW

Na czym będą polegały prowadzone prace? „Koronę drzewa poddamy koniecznej redukcji poprzez wykonanie specjalistycznych cięć weteranizujących. Dzięki temu zabiegowi topola będzie dalej pełnić ważne funkcje przyrodnicze, a jednocześnie nie będzie stanowić zagrożenia dla mieszkańców. To świadome działanie warszawskiego Zarządu Zieleni na rzecz różnorodności biologicznej, tak ważnej dla ekosystemu miasta i prawidłowego rozwoju terenów zieleni miejskiej” – informuje Zarząd Zieleni Warszawskiej. Prace przy ul. Potockiej 2A rozpoczną się w czwartek, 19 sierpnia, o godz. 10.30. 

Przeczytaj również: Zielona i po pas, czy krótka i wysuszona – trawa na Żoliborzu powinna być koszona?

Zapowiadane prace poprzedziło przeprowadzenie zewnętrznej ekspertyzy dendrologicznej. Wykorzystano do tego tomograf akustyczny i przeprowadzono szereg specjalistycznych badań, które wykazały rozległe uszkodzenia wnętrza pnia wraz z widocznymi pęknięciami promienistymi oraz częściowe uszkodzenie systemu korzeniowego. Potwierdziło się również duże prawdopodobieństwo złamania konarów. „Dodatkowo topola została poddana analizie ornitologicznej, podczas której zanotowano ślady lęgów szpaka i potwierdzono występowanie roju pszczół w pniu drzewa – stąd nadzór ornitologiczny przy planowanych pracach” – wyjaśnia ZZW.

Dlatego też zdecydowano się by czarna topola rosnąca w rejonie ulicy Potockiej pozostała świadkiem, tzn. cennym przyrodniczo obumierającym drzewem. Pień, który pozostanie na swoim miejscu, stanowi siedlisko dla wielu organizmów. Ponadto same cięcia będą wykonane w taki sposób, by imitowały naturalne wyłamanie gałęzi. Powstające po tego typu zabiegu rany w pniu mają przyczynić się do zwiększenia różnorodności biologicznej sprzyjającej okolicznej przyrodzie.

Tzw. świadek jest istotnym siedliskiem dla różnych organizmów

Obumierający pień, czyli tzw. świadek staje się bazą pokarmową i siedliskową dla innych organizmów. Z czasem porasta on mchem czy różnego rodzaju grzybami i porostami. Rozkładające się drewno jest miejscem występowania bezkręgowców i próchnojadów, a w dziuplach schronienie znajdują wiewiórki, nietoperze czy sowy.

W ramach nasadzeń kompensacyjnych w okolicy pozostawionego świadka przy ul. Potockiej zostanie posadzony klon pospolity. Wypróchniały pień to doskonałe siedlisko dla dzikich pszczół – niezwykle ważnych dla środowiska zapylaczy. „W mieście obecność martwego drewna jest deficytowa. Dlatego prowadzimy różnorodne działania proprzyrodnicze wprowadzające ten element naturalnej przyrody, zostawiamy drewno także w formie warkoczy z chrustu” – czytamy w komunikacie Zarządu Zielenie Warszawskiej.

Przeczytaj również: Nielegalna wycinka dębu na Żoliborzu – ZZW wyjaśnia i zapewnia, że wyciągnie konsekwencje


238695144_3067122330186213_6388344424185261712_n

238695144_3067122330186213_6388344424185261712_n


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ