Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 12:52

Arcydzieła holenderskich mistrzów i Rembrandta w Zamku Królewskim - materiał partnera

"Dziewczyna w ramie obrazu" i "Uczony przy pulpicie" to jedne z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach. Do 19 września można je podziwiać jako element czasowej wystawy przybliżającej pozostałe dzieła holenderskich malarzy z VXII wieku.

Obrazy Rembrandta będące w zbiorach Zamku Królewskiego do Polski trafiły w 1777 roku. „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie” zostały zakupione przez królewskich agentów na polecenie króla Stanisława Augusta. Już wtedy dzieła malarza cieszyły się wielkim prestiżem. Rembrandt van Rijn jest jednym z najważniejszych holenderskich malarzy. Jego twórczość przypada na złoty wiek holenderskiej kultury, a więc w okres wielkiego kulturowo-ekonomicznego rozkwitu.

Jak pisze Zbigniew Herbert: „Jeśli artyści holenderscy malowali wojnę – to wojnę światła z ciemnością, a także gładką wodę kanałów z samotnym młynem na brzegu, ślizgawkę pod różowym niebem zachodu, wnętrze szynku, gdzie drą się pijacy, dziewczynę czytającą list.” To pokazuje wystawa czasowa „Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy”, która skupia się nie tylko na dziełach holenderskiego mistrza malarstwa, ale idzie krok dalej i przedstawia szerszy kontekst historyczny i kulturowy najcenniejszych obrazów w zbiorach Zamku Królewskiego, które namalował Rembrandt. Na wystawie odkrywamy fenomen artysty i przede wszystkim wyjątkowy czas i miejsce, w którym tworzył.

Kontekst ten ukazany jest w postaci 200 innych dzieł, które zostały stworzone za życia Rembrandta. Są to jego ryciny, a także około 200 innych obiektów, w tym obrazy holenderskich mistrzów z polskich i zagranicznych kolekcji, ciekawe artefakty z epoki: broń, ceramika delfcka, mapy, meble i inne wytwory rzemiosła oraz niedostępne na co dzień starodruki.

Wernisaż wystawy odbył się 28 czerwca. Na wydarzeniu pojawiła się ambasador Królestwa Niderlandów Daphne Bergsma, ambasador Włoch Aldo Amati czy Magdalena Gawin wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalny konserwator zabytków. Zgromadzone dzieła holenderskich malarzy można podziwiać w Zamku Królewskim do 19 września. Ekspozycję otwiera kopia obrazu Jana van Goyena Widok Nijmegen, zobaczymy m.in. pracę Adriaena van Ostade, mistrza małych scen rodzajowych czy morski pejzaż Willema van de Velde. „Przewodnikiem po swoim kraju jest natomiast sam Rembrandt, którego ryciny prowadzą przez kolejne części ekspozycji” – wyjaśnia Alicja Jakubowska, kurator wystawy.


1Cornelis-Decker-Krajobraz-z-mlynem-2
1Cornelis-Decker-Krajobraz-z-mlynem-2

1Floris-van-Schooten-Stragan-z-warzywami-i-owocami-2
1Floris-van-Schooten-Stragan-z-warzywami-i-owocami-2

1Philips-Wouwerman-Siwy-kon-i-zolnierz-2
1Philips-Wouwerman-Siwy-kon-i-zolnierz-2

1Rembrandt-van-Rijn-Uczony-przy-pulpicie-2
1Rembrandt-van-Rijn-Uczony-przy-pulpicie-2

1-Abraham-van-Beyeren-Martwa-natura-z-metalowym-dzbanem-szklanym-pucharem-z-pokrywa-roemerem-owocami-i-zegarkiem-2
1-Abraham-van-Beyeren-Martwa-natura-z-metalowym-dzbanem-szklanym-pucharem-z-pokrywa-roemerem-owocami-i-zegarkiem-2


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 17 km/h