Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 11:52

Budowa Środowiskowego Domu Samopomocy na Żoliborzu wkracza w kluczowy etap

Dzielnica ogłosiła konkurs architektoniczny na zaprojektowanie obiektu, który ma powstać przy ulicy Izabelli.  

O budowie Środowiskowego Domu Samopomocy na Żoliborzu mówi się już od kilku lat. Pierwsze zapowiedzi na temat tej inwestycji pojawiły się już pod koniec 2019 roku.

Wcześniej próbowano wyremontować istniejący budynek Środowiskowego Domu Samopomocy, który znajduje się przy ulicy Rydygiera. Taką decyzję podjęto w poprzedniej kadencji, jednak jak się później okazało otrzymane środki na ten cel były niewystarczające. Ponadto po analizie dokumentacji i możliwości wykonania remontu, dzielnica uznała, że remont nie zapewni prawidłowego funkcjonowania placówki. Pojawiło się również ryzyko, że istniejące przepisy budowlane uniemożliwią uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Dlatego też zdecydowano się na budowę nowego obiektu przy ulicy Izabelli na Osiedlu Rudawka. Nowy budynek powstanie w miejscu, które dziś porasta dziką zielenią i graniczy z trasą Armii Krajowej. To dawne koryto płynącej dziś pod ziemią rzeki Rudawki.

Przeczytaj również: Deficyt nauczycieli w Warszawie. Sprawdziliśmy ilu ich brakuje na Żoliborzu

To jak będzie wyglądała nowa siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy będzie zależało od tego jak potoczy się ogłoszony przez Urząd Dzielnicy konkurs na wykonanie koncepcji architektonicznej. Wnioski o dopuszczenie do konkursu chętni mogą składać do 27 sierpnia. Zadaniem wyłonionej firmy będzie opracowanie wielobranżowej dokumentacji inwestycji oraz pełnienie nadzoru autorskiego w trakcie realizowanych prac.

W nowym budynku znajdą się pracownie, sale terapeutyczne i mieszkania chronione

Nowa inwestycja ma być miejscem, w którym mieścić się będzie placówka dziennego wsparcia dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz mieszkania chronione (treningowe) funkcjonujące przy Środowiskowym Domu Samopomocy.

Planowana inwestycja obejmuje budowę Środowiskowego Domu Samopomocy, placówki dziennego wsparcia dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.  Nie zabraknie również mieszkań chronionych (treningowych) funkcjonujących przy ŚDS. W jednym z nich znajdą się dwa jednoosobowe pokoje, wspólna część dzienna z aneksem kuchennym i łazienki. W drugim mieszkaniu będą mogły mieszkać cztery osoby w dwóch pokojach dwuosobowych.

Przeczytaj również: Żadnych imprez, przetargów na inwestycje i oszczędzanie na czym się da

Jak informuje w oficjalnym komunikacie żoliborski urząd nowa inwestycja przeznaczona będzie dla 30 osób z chorobami psychicznymi oraz kolejnych 30 z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami sprzężonymi. „Zatrudnienie znajdzie w nim łącznie 14 terapeutów, dyrektor, 2 osoby w kadrach i księgowości oraz 2 pracowników gospodarczych. W placówce przewiduje się również możliwość odbywania praktyk studenckich i zawodowych oraz współpracę z wolontariuszami” – czytamy.

Co z zielenią?

Według wytycznych, czterokondygnacyjny budynek ma otaczać plac rekreacyjny, rehabilitacyjny, plac zabaw i parking. Nie zabraknie również zieleni. Planowane jest m.in. założenie ogródków warzywnych.

A co z już obecną zielenią na terenie przyszłej placówki? Urząd podkreśla, że należy zachować maksymalnie istniejącą zieleń, szczególną uwagę zwraca na zachowanie sześciu drzew od strony ulicy Izabelli. To żywotniki zachodnie, orzech włoski, topola biała, lipa drobnolistna i dwie topole włoskie. Dodatkowo ma pojawić się również nowa zieleń będąca izolacją od otaczających ulic i pełniąca funkcje estetyczne i poznawcze.

Przeczytaj również: [Radio Żoliborz] M. Kurowska: „Potrzebna jest budowa nowej placówki, która zapewni różnorodność terapii”

fot. UD Żoliborz


2
2

3
3

1
1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 7 km/h