Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 lipca 2024 11:50
Reklama

Igrzyska w Tokio. O medale powalczy pokaźna reprezentacja z Bielan i Żoliborza

Największe, a zarazem najważniejsze na świecie wydarzenie sportowe rozpocznie się w nadchodzący piątek. Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wystartują warszawscy sportowcy. Wśród nich znajdują się zawodnicy trenujący na co dzień w żoliborskich i bielańskich klubach.

- Wyjazd na igrzyska olimpijskie to największe marzenie większości sportowców, dlatego mocno trzymam kciuki za naszą warszawską reprezentację w Tokio. Jestem pewna, że dadzą z siebie wszystko, osiągną wyznaczone cele i dostarczą nam wielu emocji. Powodzenia!  – dopinguje Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy.

Ponad 200 zawodników i zawodniczek z Polski będzie walczyło o medale olimpijskie podczas tegorocznych Igrzysk w Tokio. Aż 28 zawodników, którzy wystąpią podczas tegorocznych Igrzysk to przedstawiciele warszawskich klubów sportowych. 16 sportowców powołanych do reprezentacji jest wspieranych przez miasto st. Warszawa poprzez stypendia sportowe.

Przeczytaj również: Mieszkanie pełne pucharów i medali, czyli imponująca kariera Jerzego Zielińskiego

13 dyscyplin dla zawodników z Warszawy

Polacy będą rywalizować na igrzyskach olimpijskich łącznie w 28 dyscyplinach, z czego zawodnicy warszawskich klubów o medale powalczą w 13 z nich.

Wywodzący się z bielańskich klubów sportowcy będą reprezentować Polskę m.in. w szermierce, wioślarstwie, lekkoatletyce i pływaniu. Do Tokio pojadą: Magdalena Piekarska-Twardochel (szermierka), Pia Skrzyszowska (lekkoatletyka), Patrycja Adamkiewicz (taekwondo), Agnieszka Kobus-Zawojska (wioślarstwo), Szymon Pośnik (wioślarstwo), Dominik Czaja (wioślarstwo), Angelika Sarna (lekkoatletyka), Paulina Paluch (lekkoatletyka), Dominika Baćmaga (lekkoatletyka), Dariusz Kowaluk (lekkoatletyka), Wiktor Suwara (lekkoatletyka), Radosław Kawęcki (pływanie), Kacper Stokowski (pływanie), Bartosz Piszczorowicz (pływanie). Dwunastu sportowców reprezentuje Klub Sportowy AZS-AWF Warszawa, a dwóch UKS-G8 Bielany.

Największą grupę wśród startujących w Tokio warszawiaków stanowią lekkoatleci, bo z AZS-u AWF Warszawa i z Klubu Sportowego Warszawianka wystąpi łącznie ośmioro zawodników. Również wioślarze z AZS-u AWF Warszawa i Warszawskiego Towarzystwo Wioślarskiego będą rywalizować w Japonii, a także pływacy z AZS-u AWF Warszawa, Legii Warszawa, UKS-u G8 Bielany, Grupy 5Styl Warszawa, IUKS-u Muszelka Warszawa.

Wśród zawodników w strzelectwie sportowym znajdą się reprezentanci z CWKS-u Legia Warszawa, w żeglarstwie z Legii Warszawa, natomiast w kolarstwie z Klubu Kolarskiego Panorama Warszawa. Z kolei Stowarzyszenie Pięciobój Polski CWKS Legia ma też swojego przedstawiciela wśród pięcioboistów nowoczesnych. Poza tym zawodnicy AZS-u AWF Warszawa zawalczą o medale w taekwondo olimpijskim i szermierce.

Z Marymontu do Tokio

Na Igrzyskach w Tokio wystartuje dwójka zawodników z marymonckich klubów. Kwalifikację olimpijską zdobyła zawodnicza Żoliborskiej Szkoły Boksu Karolina Koszewska. Drogę do Igrzysk zawodniczki z żoliborskiego klubu wydłużyła pandemia. W 2020 roku podczas turnieju kwalifikacyjnego w Londynie w ostatniej chwili odwołano jej decydującą walkę ze względu na rozwijającą się pandemia koronawirusa. Ostatecznie warszawianka zdobyła kwalifikację na Igrzyska w kwietniu. Wywiad z Karoliną Koszewską możecie przeczytać w linku dostępnym poniżej.

Przeczytaj również: Karolina Koszewska: “Połączenie kobieta-boks coraz mniej szokuje”

Drugim zawodnikiem, który jest związany z Marymontem to Sławomir Napłoszek. W Igrzyskach powalczy o medal w łucznictwie. Udział zawodnika ze Stowarzyszenia Łuczniczy Marymont w tegorocznych Igrzyskach jest sensacyjnym wydarzeniem. Sławomir Napłoszek wystąpi ponownie na Igrzyskach po 29 latach.

„Każdy sportowiec marzy o medalu olimpijskim. Jeżeli sportowiec jedzie na Igrzyska i nie ma marzenia medalowego to znaczy, że taki sportowiec minął się z przeznaczeniem. Oczywiście medale są tylko trzy. Szczęśliwie złożyło się, że na te Igrzyska jadę ja i Sylwia Zazańska. W związku z tym będziemy mieli dodatkową szansę. Wystąpimy w rywalizacji mikstów. Ten udział w Igrzyskach jest pełny symboliki. Urodziłem się 29 lipca, startuję w Igrzyskach po 29 latach i zespołów mikstowych też jest 29. To nie może być przypadek! (śmiech) – mówił w wywiadzie dla Gazety Żoliborza Sławomir Napłoszek.

Igrzyska XXXII Olimpiady rozpoczną się 23 lipca, a zakończą 8 sierpnia.

Przeczytaj również: Sławomir Napłoszek, zawodnik Stowarzyszenia Łuczniczy Marymont po 29 latach wraca na Igrzyska Olimpijskie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 28°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h