Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 08:58

Żoliborz oficjalnie z nową szkołą i przedszkolem

Budowana placówka przy ulicy Anny German ma już swój numer. Żoliborz Południowy od lat czeka na tę inwestycję. To kolejny krok do otwarcia szkoły, bo jej oficjalne powołanie, to możliwość wyboru dyrektora lub dyrektorki.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta stołeczni radni podjęli uchwałę w sprawie powstającej przy ulicy Anny German placówki oświatowej. Decyzją radnych założono Szkołę Podstawową nr 396 i przedszkole nr 446. Są to na razie jedynie numery placówek. Dzięki oficjalnemu powołaniu placówek możliwe będzie wybranie dyrektorów, którzy rozpoczną rekrutację nauczycieli i personelu administracyjno-pomocniczego. W przyszłości, kadra wraz z uczniami i radą rodziców wybiorą patrona lub patronkę szkoły.

Budowa placówki zapowiadana jest na koniec sierpnia. Nie oznacza to jednak, że pierwszy dzwonek dla uczniów zabrzmi we wrześniu tego roku. Do udostępnienia budynku niezbędne są odbiory końcowe przez wszystkie właściwe służby i upewnienie się, że obie placówki są bezpieczne i w pełni gotowe do rozpoczęcia działalności. Dodatkowo konieczne jest kompletne wyposażenie szkoły. Samorządowcy z Żoliborza nie deklarują żadnej z dat. Może okazać się, że dzieci skorzystają z nowej szkoły dopiero grudniu.

Przeczytaj również: Zmiany w obwodach szkół na Żoliborzu. Część mieszkańców czuje się zawiedziona

Zabrakło pieniędzy na wyposażenie

Żoliborski urząd w maju zgodnie z zapowiedziami ogłosił przetarg na kupno mebli i pierwszego wyposażenia szkoły. Zgłosiło się trzech chętnych. Najtańsza oferta wynosi niemal 3,2 mln zł a najdroższa niewiele ponad 3,4 mln zł. Póki co jedynie poznaliśmy oferty.

Na doposażenie placówki przesunięto kolejne środki w wysokości 1,7 mln zł. To kwota niezbędna do tego by móc ogłosić przetarg na zakup sprzętu multimedialnego oraz gastronomicznego. Pierwotne założenia cenowe są dziś nieaktualne ze względu na rosnące ceny.

Drugi, zupełnie inny przetarg na wyposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne zostanie ogłoszony po wyłonieniu dyrektora lub dyrektorki placówki.

W nowej szkole podstawowej w systemie jednozmianowym będzie mogło uczyć się ok. 800 dzieci. Utworzonych zostanie 31 oddziałów klas I-VIII dla 775 dzieci oraz 1 oddział przedszkolny dla 25 dzieci. W przedszkolu natomiast znajdzie się 6 oddziałów dla 150 dzieci. W obu placówkach ma być zatrudnionych blisko 180 osób, z czego ponad 130 nauczycieli.

Przeczytaj również: [Wideo]Debata Samorządowa: Nie wszystkie dzieci z Żoliborza Południowego pomieszczą się w szkole przy ul. Anny German

Parking podziemny dla nauczycieli, dwupoziomowa biblioteka z osobnym wejściem i pracownie. Żoliborz zyska też centrum lokalne

Uczniowie szkoły będą mieli do dyspozycji 33 sale lekcyjne, w tym 11 z zapleczem o funkcji laboratorium lub przechowalni materiałów, pracownie przedmiotowe np. informatyczna, meteorologiczna, astronomiczna, językowa oraz dwie sale gimnastyczne z zapleczem, siłownię, halę sportową, aulę, bibliotekę, stołówkę, szatnie, sanitariaty.

W kondygnacji podziemnej powstał również parking na 50 samochodów. Dla rodziców podwożących dzieci samochodem mają powstać miejsca postojowe Kiss and Ride, zaś do samej placówki mają być wytyczone ścieżki rowerowe.

Cały kompleks został tak pomyślany, aby jednocześnie pełnić także funkcję lokalnego centrum kultury. Dwupoziomowa biblioteka po godzinach pracy szkoły będzie dostępna dla mieszkańców, a zaplanowana na pierwszym poziomie 230 m aula, może być wykorzystywana do spotkań i innych eventów kulturalnych. Całe zewnętrzne zaplecze sportowe wraz z siłownią plenerową udostępniane będzie mieszkańcom w ramach miejskiego programu otwartych boisk szkolnych.

Za budynkiem powstaje boisko z bieżnią i widać już pierwsze nasadzenia roślin.

Powrót w "starych" podstawówkach do jednozmianowego trybu

Budowana placówka ma rozładować obecnie trzy przepełnione szkoły. Oznacza to, że w chwili otwarcia nowej szkoły, uczniowie „starych” podstawówek wrócą do jednozmianowego trybu nauki.

Według zapowiedzi żoliborskich samorządowców, dzieci z zerówek będą mogły przenieść się do nowej placówki w trakcie roku szkolnego. Ponadto w szkole 68, 92 i 267 utworzone zostaną tzw. klasy Anny German. W chwili, gdy SP 396 zostanie otwarta, cała klasa zostanie przeniesiona do nowej placówki. W przypadku klas 2, 3 oraz starszych rodzice uczniów otrzymali ankiety, za pośrednictwem których zadeklarowali gotowość przeniesienia dzieci do nowej szkoły.

Przeczytaj również: Rodzice uczniów z Żoliborza sprzeciwiają się zmianom w oświacie. “Zależy nam na tym, by szkoła była miejscem uczącym wrażliwości”


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ