Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 10:35

Doszło tam do tragicznego wypadku. Teraz rusza przebudowa Sokratesa na Bielanach

Dziś rozpoczyna się przebudowa Sokratesa. Jezdnia zostanie zwężona, pojawi się więcej zieleni, a piesi mają być bezpieczniejsi.

Prace związane z przebudową ulicy Sokratesa rozpoczną się od rozbierania wysepek na środku jezdni i azyli na przejściach dla pieszych. Trwające cały tydzień prace rozpoczną się od strony Wólczyńskiej.

Przeczytaj również: Jaka wizja skrzyżowania Sokratesa-Wólczyńska-Conrada?

Utrudnienia dla kierowców na ulicy Sokratesa

Rozpoczęte roboty oznaczają również utrudnienia dla kierowców. Od poniedziałku ruch pojazdów w ciągu ulicy Sokratesa na odcinku od ulic Wólczyńskiej a Kasprowicza odbywa się po jednym pasie na każdej jezdni. „Wyjazd z ul. Petofiego na ul. Sokratesa będzie możliwy wyłącznie w prawo. Tak samo jak z ul. Szekspira. Przejazdy na wysokości ul. Tołstoja, parkingu w rejonie ul. Balzaka i ul. Kaliszówka pozostaną bez zmian. Także organizacja ruchu pieszych i rowerzystów nie ulegnie zmianie w tym etapie” – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Z kolei za tydzień od 19 lipca, rozpoczną się pracy po południowo-wschodniej stronie jezdni. Wówczas wyłączone z ruchu pasy ulicy Sokratesa do jazdy w kierunku ulicy Kasprowicza na odcinku od przystanku autobusowego Bogusławskiego do ulicy Szekspira. Ruch w obu kierunkach będzie się odbywał drugą jezdnią – po jednym pasie w każdą stronę.

Na skrzyżowaniu ul. Conrada z ulicą Wólczyńską, na jezdni w kierunku ulicy Sokratesa, skrajny lewy pas zostanie oznakowany jako pas do skrętu w lewo w ul. Wólczyńską. Analogicznie na ul. Przy Agorze, na jezdni w kierunku ul. Sokratesa, lewy pas zostanie oznakowany jako lewoskręt w ul. Kasprowicza.

Ponadto zamknięte zostaną wyjazdy z ulicy Petofiego i z ul. Tołstoja na ul. Sokratesa. Zalecany jest objazd ul. Wolumen i ul Wólczyńskiej. Wjazdy na parking w rejonie ul. Balzaka i vis a vis ul. Kaliszówka zostaną zwężone do 5 m szerokości i będą funkcjonowały zarówno jako wjazd i wyjazd.

Przeczytaj również: Wiceprezydent Warszawy: „Ulica Sokratesa zmieni swój charakter”. Są ustalenia dot. przebudowy jednej z najniebezpieczniejszych ulic na Bielanach

Wyjazd z ul. Szekspira w ul. Sokratesa będzie możliwy wyłącznie w prawo. Organizacja ruchu na ciągu pieszo rowerowym po stronie nieparzystej ul. Sokratesa pozostanie bez zmian. Po drugiej stronie ulicy, chodnik zostanie zawężony do ok. 2 m.

Podczas trwania prac przez cały czas będzie obowiązywał zakaz parkowania. Taka organizacja będzie obowiązywać do końca sierpnia, po czym ruch zostanie przełożony na przebudowaną jezdnię.

Prace potrwają 5 miesięcy

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich prace mają potrwać pięć miesięcy, pod warunkiem, że będą realizowane zgodnie z harmonogramem.

Celem zmian na ulicy Sokratesa jest zapewnienie bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu, a także spowolnienie ruchu samochodowego. Do tej pory na długiej prostej niektórzy z kierowców przekraczali dozwoloną prędkość.

W 2019 roku na ulicy Sokratesa doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego zmarł mieszkaniec Bielan. Zdarzenie to wywołało ogólnokrajową dyskusję na temat bezpieczeństwa pieszych na drogach. Nawet premier Morawiecki zapowiedział zmianę przepisów, które weszły w życie w tym roku.

Stołeczny ratusz z kolei przystąpił do pracy na projektem przebudowy. Ostatecznie dopiero siódmy projekt udało się zatwierdzić, ponieważ pozostałe nie spełniały oczekiwań mieszkańców.

Chodnik, zieleń, nawierzchnia i oświetlenie

Ostatecznie przejścia dla pieszych przez ul. Sokratesa będą skrócone i zabezpieczone azylem. Powstanie też nowe przejście na wysokości budynku nr 13. Mieszkańcy zyskają szerszy chodnik po północno-zachodniej stronie, gdzie koncentrują się wszystkie sklepy i punkty usługowe. Dziś chodzi się tam wąskim chodnikiem, obok którego bez żadnej separacji przebiega równie wąska droga rowerowa. Po zmianach chodnik zostanie dwukrotnie poszerzony, a droga rowerowa powstanie bliżej jezdni i będzie oddzielona od pieszych pasem zieleni. Po stronie południowo-wschodniej, gdzie jest szeroki i mniej uczęszczany chodnik, zaplanowano ciąg pieszo-rowerowy.

Sokratesa się zazieleni. Do istniejących drzew dołączy 110 kolejnych i setki nowych krzewów. Powstaną także ogrody deszczowe, które będą separować różne rodzaje ruchu.

Uzupełnieniem zmian będzie remont nawierzchni, a także całkowita wymiana oświetlenia – zarówno słupów, jak i opraw (na ledowe). Prace związane z latarniami już trwają, prowadzone są od strony ul. Wólczyńskiej.

Przeczytaj również: Seria wypadków na Sokratesa


SOKRATESA-o-01-1414x1000-1
SOKRATESA-o-01-1414x1000-1

Sokratesa_7_20210712_071541
Sokratesa_7_20210712_071541


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ