Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 14:43

Radiowozem przez park na Żoliborzu

Parkowa przestrzeń idealnie nadaje się do wypoczynku, spacerów... i jak się okazuje jeżdżenia radiowozem po alejkach patrolując okolicę.

Weekend, jedna z majowych niedziel w Parku Żeromskiego. Z ładnej pogody korzystają mieszańcy dzielnicy przechadzając się alejkami spacerowymi. Pomiędzy nimi alejką parkową, również spacerowym tempem przeciska się policyjny radiowóz.

Całe zdarzenie opisała dwója dzielnicowych radnych Monika Kurowska (PO) i Wiktor Jasionowski (PO). „W dniu 16 maja o godzinie 12:35 w Parku Żeromskiego byliśmy świadkami jak zmotoryzowany patrol policji poruszał się, bez interwencji, po ścieżkach wewnętrznych parku […]. Radiowóz poruszał się pomiędzy spacerującymi mieszkańcami, w tym dziećmi, stwarzając zagrożenie dla odpoczywających w parku osób” – opisują całe zajście radni i jak dodają w tym czasie patrol nie podejmował żadnych interwencji.

Przeczytaj również: Policja uprzykrza życie mieszkańcom. Jak tłumaczy się komendant żoliborskiego komisariatu?

Policja podkreśliła, że w kontekście ewentualnego naruszenia przepisów prawa ruchu drogowego przez funkcjonariusza kierującego radiowozem materiały z tego incydentu przekazano do specjalnej komórki zajmującej się wykroczeniami. To czynności wykonane w celu wyjaśnienia sprawy, a także ustalenia czy istnieją podstawy do wystąpienia z wnioskiem o ukaranie funkcjonariusza.

Ponadto jak stwierdza policja, stosowana taktyka patrolowania parku Żeromskiego wynika wyłącznie z konieczności realizacji ustawowych zadań i uprawnień, czyli ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Według mundurowych zmotoryzowany patrol w parku nie sanowi zagrożenia i jest realizowany w sposób jak najmniej ingerujący.

Przeczytaj również: Policja nachodzi mieszkańców Szklanego Domu, po spektaklach związanych ze Strajkiem Kobiet

Policja zapytana o podstawy prawne opisywanych okoliczności a także formę patrolowania parku stwierdza, że realizuje ustawowe zadania, w tym z zakresu ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, w sposób ciągły, w każdym miejscu i czasie pełnionej służby, legitymując się podczas realizacji tych zadań określonymi ustawowo uprawnieniami, które dopuszczają do zatrzymywania się i poruszania pojazdami służbowymi w miejscach wyłączonych dla innych pojazdów mechanicznych (np. na terenach zielonych, parkach, itd.). Taki sam przywilej wjeżdżania na tereny parkowe ma straż miejska czy graniczna.

Jak dodaje Policja realizowane są również patrole piesze.

Przeczytaj również: Polowanie na przechodniów. Policja w natarciu


Bez tytułu

Bez tytułu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 26 km/h