Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 15:00

Rekrutacja do szkół średnich. Które liceum na Żoliborzu jest najbardziej oblegane?

Licea i szkoły branżowe prowadzą rekrutację wśród ósmoklasistów. Ilu chętnych przypada na jedno miejsce w najbardziej pożądanym liceum na Żoliborzu?

Od maja absolwenci podstawówek mogą składać wnioski do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Na Żoliborzu łącznie są cztery licea, dwie szkoły branżowe i cztery technika. W całej Warszawie kandydaci mają do wyboru ponad 160 szkół ponadpodstawowych.

Przeczytaj również: Rodzice uczniów z Żoliborza sprzeciwiają się zmianom w oświacie. “Zależy nam na tym, by szkoła była miejscem uczącym wrażliwości”

Czas na zmianę we wnioskach do 14 lipca

Ponadto ósmoklasiści nie znają jeszcze wyników z egzaminów, a te mogą okazać się kluczowe w rekrutacji. Centralna Komisja Egzaminacyjna poda wyniki jutro czyli 2 lipca, z kolei uczniowie czas na zmianę swojej decyzji mają do 14 lipca. W celu wprowadzenia zmian we wniosku, kandydat wraz z rodzicem lub opiekunem prawnym powinien udać się do szkoły pierwszego wyboru, zwrócić się do komisji rekrutacyjnej  o anulowanie złożonego wniosku, wprowadzić nowe informacje i ponownie  złożyć go osobiście lub elektronicznie wraz wymaganymi dokumentami w tej szkole, która  teraz jest szkołą pierwszego wyboru.

Tego samego dnia, czyli 14 lipca kończy się również możliwość składania podań tym osobom, które jeszcze tego nie zrobiły. W elektronicznym systemie pod adresem: warszawa.edu.com.pl należy wybrać opcję „Zaloguj się” lub „Zarejestruj się”, wypełnić wniosek, w tym wybrać szkoły i oddziały,  następnie złożyć go osobiście lub elektronicznie w szkole pierwszego wyboru wraz z wymaganymi dokumentami.

Przeczytaj również: Ranking liceów 2021. Jak wypadły szkoły na Żoliborzu i Bielanach?

Do jakich szkół najchętniej wybierają się uczniowie?

Absolwenci podstawówek mogli w tym roku złożyć wnioski w dowolnej liczbie szkół. Nie jest więc zaskoczeniem, że na Żoliborzu najchętniej wybieraną szkołą jest LXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego". W ubiegłym roku była to najbardziej pożądana szkoła w całej Warszawie. W tym roku żoliborskie liceum jest na drugim miejscu, chętniej wybierane jest XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Śródmieściu, gdzie chętnych na jedno miejsce przypada 4,2.

W „Witkacym” z kolei chętnych na jedno miejsce jest około 4 kandydatów. To nie jedyna szkoła na Żoliborzu, gdzie jest więcej chętnych niż miejsc. W XVI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefanii Sempołowskiej na jedno miejsce przypada 1,4 kandydatów. Mniej miejsc niż chętnych jest również w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Limanowskiego, gdzie na jedno miejsce kandyduje 1,17 uczniów.

Jeśli chodzi o technika na Żoliborzu to najbardziej obleganą szkołą tego typu jest Technikum Elektroniczne nr 3 im. Żołnierzy Armii Krajowej "Żywiciel". Szkoła ma 256 miejsc, chętnych jest z kolei 284 co oznacza, że na jedno miejsce 1,11 kandydatów.

W pozostałych liceach, technikach i szkołach branżowych I stopnia, kandydaci mogą być spokojni, chętnych jest mniej niż miejsc w szkole. Zaprezentowane dane uwzględniają liczbę chętnych z pierwszej preferencji. Liczba obecnie nie jest stała, ponieważ kandydaci do szkół mogą zmienić swoją decyzję w wyborze szkoły.

Przeczytaj również: „Witkacy to nasza bezpieczna strefa” – Jak nauka w szkole przyjaznej LGBTQ+ wygląda z perspektywy uczniów?


rekrutacja-tabelka

rekrutacja-tabelka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 26 km/h