Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 08:49

Bazarek na Broniewskiego przejdzie metamorfozę. Stołeczni radni przyznali pieniądze na projekt

Podczas ostatniej sesji miejscy radni zdecydowali o przeznaczeniu prawie 2,5 mln zł na sporządzenie projektu i modernizację części terenu przeznaczonego na targowisko na Piaskach.

O tym, że targowisko przy ulicy Broniewskiego wymaga modernizacji wiadomo nie od dziś. Powstały w latach 80-tych i 90-tych bazarek na Piaskach jest dziś dla wielu mieszkańców osiedla podstawowym miejscem, gdzie dokonują zakupów. Tak przynajmniej wynika z sondażu przeprowadzonego przez dzielnicę i Zarząd Zieleni Warszawskiej. Aż 70 proc. respondentów przyznało, że korzysta z bazarku robiąc zakupy.

- Sprawa placu targowego przy ulicy Broniewskiego jest przedmiotem zainteresowania wielu grup społeczności bielańskiej, w związku z czym podjęta została przeze mnie próba połączenia zainteresowanych stron celem doprowadzenia do wypracowania porozumienia. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które brały udział w konsultacjach w celu wypracowania kompromisowego rozwiązania a w szczególności panu prezydentowi Michałowi Olszewskiemu za wsparcie podczas procesu na etapie ustaleń oraz przekazanie środków, które umożliwią nam przygotowanie terenu pod targowisko i pozbycie się mało atrakcyjnych budek obecnego bazaru – poinformował Włodzimierz Piątkowski, zastępca burmistrza Bielan.

Przeczytaj również: Wolumen ma się dobrze!

Projekt jeszcze w tym roku, a pierwsze prace w 2022 roku

Stan niektórych pawilonów nie zachwyca, a sam bazarek od jakiegoś czasu jest porządkowany. Niewiele ponad dwa lata temu część pawilonów została już rozebrana. Chodzi o budki, które uległy spaleniu i szpeciły okolicę osiedla. W tym roku z kolei dzielnica planuje wykonać projekt nowego targowiska, a w kolejnym utwardzić nawierzchnię, uzbroić teren oraz wykonać ogrodzenie nowego bazaru.  

Na pierwsze prace związane z modernizacją bazarku dzielnicy przyznano podczas ostatniej sesji Rady Warszawy prawie 2,5 mln zł.

Cała wizja nowej formy ma być spójna z planami dla tego miejsca prowadzonymi przez Zarząd Zieleni. Według koncepcji sprzed kilku lat przygotowanej przez ZZW okolica bazarku ma być otoczona zielenią.

- Lokalne targowiska są jednym z ważnych elementów miejskiej tkanki. To na nich właśnie mieszkańcy mogą zaopatrywać się niskim kosztem w potrzebne produkty, najczęściej prosto od producentów i małych rolników. Zależy nam na istnieniu takich miejsc, ale jeśli można coś na nich poprawić, to do tego dążymy. I tak też dzieje się w sprawie targowiska na Piaskach. Udało nam się wypracować porozumienie, w ramach którego bazar na Piaskach zmieni swoje położenie, zostanie również zmniejszony a jednoczenie nabierze nowego estetycznego i uporządkowanego wyglądu. Dalej będzie służyć mieszkańcom, ale już w lepszej odsłonie – napisał na Facebooku Grzegorz Pietruczuk - burmistrz Bielan. Według zapowiedzi bazarek zostanie przeniesiony na róg ulicy Rudnickiego i Broniewskiego.

Przeczytaj również: Odkrywamy zakamarki żoliborskich bazarków

Policentryczny charakter miasta wygodniejszy do życia

Zmodernizowany bazarek, jak podkreśla w burmistrz Bielan „jest częścią naszych działań nakierowanych na tworzenie centrów lokalnych.” Jest to spójne z polityką planowania przestrzeni przez miejskich urbanistów, ponieważ odpowiednio ukształtowane środowisko życia codziennego wpływa na poziom komfortu w załatwianiu codziennych spraw. Dlatego jak podkreślają miejscy urbaniści i architekci najlepszą metodą zapewnienia komfortu w życia w mieście i zaspokajania codziennych potrzeb jest dążenie do tego by miasto miało charakter policentryczny.

Miasto o takiej charakterystyce składa się z wielu centrów lokalnych, w których każdy z mieszkańców może zaspokajać swoje potrzeby blisko domu. Zalet takiego rozwiązania jest bardzo wiele. To m.in. zaoszczędzenie czasu dzięki braku konieczności przemieszczania się w odległe rejony miasta, a także zachęcenie do komunikacji pieszo-rowerowej. Kreowanie centrów lokalnych czy osiedlowych jak zauważają miejscy architekci wpływa również na mniejsze zużycie energii i zanieczyszczenie środowiska, a to wszystko za sprawą mniejszej liczby podróży.

Przeczytaj również: Czy Żoliborz sprzyja lokalności?


bazarek-na-broniewskiego-1

bazarek-na-broniewskiego-1

bazarek-na-broniewskiego-2

bazarek-na-broniewskiego-2

bazarek-na-broniewskiego-4

bazarek-na-broniewskiego-4

bazarek-na-broniewskiego

bazarek-na-broniewskiego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 6 km/h