Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 22:24

Płatne parkowanie na Żoliborzu. Ratusz nie odwoła się od decyzji wojewody

Co ze strefą płatnego parkowania na Żoliborzu? To pytanie zadają sobie wszyscy od chwili, gdy Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki unieważnił w całości kwietniową uchwałę rady Warszawy. Teraz już wiemy, że ratusz nie zamierza się od tej decyzji odwoływać.

W kwietniu stołeczni radni zdecydowali by powiększyć strefę płatnego parkowania o Żoliborz i Ochotę. Drogowcy w międzyczasie zdążyli ogłosić m.in. przetarg na wykonanie oznakowania, które określałoby, gdzie można parkować, a także informowałoby o zmianach w organizacji ruchu, a tych na Żoliborzu miało być niemało. By na niektórych wąskich uliczkach pomieścić parkujące samochody zdecydowano przemianować je na jednokierunkowe.

Płatne parkowanie na Żoliborzu, miało zacząć obowiązywać dokładnie 6 września. Tak się jednak nie stanie, bo wojewoda mazowiecki zakwestionował uchwałę radnych.

Przeczytaj również: Żoliborz w tym roku nie zostanie objęty strefą płatnego parkowania

Abonament obszarowy dyskryminuje, a konsultacje społeczne choć nie są obowiązkowe powinny dotyczyć projektu uchwały – tak uważa wojewoda.

Przypomnijmy, że wojewodzie mazowieckiemu nie spodobał się wariant wprowadzenia abonamentu obszarowego. Według Radziwiłła dyskryminowałby on niektórych posiadaczy a zarazem łamał Konstytucje RP, ponieważ część mieszkańców nie ma gwarancji równego traktowania.

W swoim uzasadnieniu wojewoda wytknął stołecznym urzędnikom brak konsultacji projektu, podjętej przez radnych uchwały. Ponadto wojewoda stwierdził, że jeśli już przeprowadzono konsultacje to powinny objąć całe miasto, a nie tylko Żoliborz i Ochotę.

Przeczytaj również: Nielegalne parkowanie w centrum Żoliborza. Rozwiązanie? Wjazd w określonych godzinach

Ratusz nie odwoła się od decyzji wojewody, ma inny plan

W związku z decyzją wojewody mazowieckiego stołecznemu ratuszowi pozostały dwa scenariusze. Jednym z nich jest odwołanie się od werdyktu Radziwiłła. Jak udało nam się dowiedzieć w stołecznym ratuszu, ten wariant nie jest brany pod uwagę, ponieważ rozstrzygnięcie sprawy na drodze sądowej może zając 2 a nawet 3 lata.

Tak jest w przypadku uchwały krajobrazowej, którą wojewoda unieważnił na początku 2020 roku. Jej sprawa ciągnie się już 1,5 roku, a do rozstrzygnięcia sporu jeszcze daleka droga.

Chcąc uniknąć ciągnącego się miesiącami procesu miasto wybiera drugi wariant, czyli podjęcie uchwały poszerzającej strefę płatnego parkowania o Żoliborz i Ochotę, która jest przygotowywana. Nie będzie zawierała elementów, do których zastrzeżenia miał wojewoda. Nie wiadomo jednak, kiedy miałaby zacząć obowiązywać. W rozmowie z nami wiceprezydent Michał Olszewski nie był w stanie określić czy wprowadzenie strefy płatnego parkowania nastąpi miesiąc później od pierwotnego terminu, w grudniu czy w nieco odleglejszym czasie. Wszystko zależy od całego procesu organizacyjnego wprowadzającego SPPN na Żoliborzu, decyzji radnych i wojewody.

Konieczne są również rozmowy z radnymi, bo to oni zdecydują o przyszłej uchwale w sprawie płatnego parkowania na Żoliborzu. Jedna z warszawskich radnych podkreśliła, że prawdopodobnie radni będą skłaniać się ku temu, by dostosować ją do decyzji wojewody.

Zarówno radna jak i wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski twierdzą, że jest za wcześnie mówić o szczegółach, zwłaszcza że decyzja wojewody nie jest jeszcze uprawomocniona. Nastąpi to po upłynięciu 30 dni od wydania decyzji.

Przeczytaj również: Najpierw płotki, a później betonowe zapory. Czy tym razem kierowcy odpuszczą?

Wobec uchwały w podwarszawskich Ząbkach wojewoda nie wykazał sprzeciwu

Również w kwietniu decyzję o wprowadzeniu strefy płatnego parkowania podjęli radni Ząbek. Wojewoda mazowiecki nie dopatrzył się jakichkolwiek nieprawidłowości w „ząbkowskiej uchwale” mimo, że nie przeprowadzono tam żadnych konsultacji społecznych. Ponadto zapisy uchwały podwarszawskiej miejscowości nie określają zasad lokalizacji parkomatów ani jaki obszar przysługuje każdemu z mieszkańców. Jednym wspólnym mianownikiem z uchwałą warszawską jest stawka 3,90 zł za pierwszą godzinę parkowania.


IMG_2039

IMG_2039


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h