Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 grudnia 2023 10:10

Zdominowaną betonem przestrzeń zaczynają zajmować nowe rośliny. Trwają kolejne nasadzenia na ulicy Rydygiera

Na przebudowanym przez dewelopera fragmencie pojawiły się nowe drzewa.

Krajobraz ogołoconego z drzew i zieleni fragmentu ulicy Rydygiera zaczyna zazieleniać się. Na odcinku od ulicy Przasnyskiej do Anny German od poniedziałku sadzone są nowe drzewa. To fragment ulicy za którego przebudowę odpowiadał deweloper.

Przypomnijmy: przebudowa ulicy Rydygiera realizowana przez żoliborski urząd rozpoczęła się w październiku 2019 roku. W czerwcu 2020 roku wykonawca zgłosił gotowość do odbioru prac. Jesienią zaczęto urządzać zieleń. Na całej ulicy Rydygiera z wyjątkiem jej fragmentu zasadzono łącznie 24 platany i 3200 krzewów. Wówczas rozkopany pozostawał chodnik po północnej stronie jezdni.

W grudniu deweloper przystąpił do przebudowy fragmentu chodnika na odcinku od ulicy Anny German do Przasnyskiej. Powstała wówczas nowa ścieżka rowerowa, chodnik i miejsca parkingowe. Fragment ulicy Rydygiera przebiegający przez Żoliborz Południowy zaczął nabierać kształtu, jednak pusta przestrzeń pozostała po starych drzewach i kwietnych łąkach została zdominowana przez beton.

Przeczytaj również: Remont Rydygiera rusza… ponownie

12 nowych drzew wypełni braki w zieleni we fragmencie ulicy Rydygiera

W kwietniu żoliborski urząd ogłosił przetarg na wykonanie prac zieleniarskich we fragmencie ulicy Rydygiera. Prace obejmują zasadzenie łącznie 12 drzew, które od wczoraj są sadzone. To 10 platanów klonolistnych „Pyramidalis” o obwodzie pnia od 18 do 20 cm i wysokości 2 metrów oraz 2 platany klonolistne wysokie na 5,5 metra, których pień według zapowiedzi ma mieć od 20 do 25 cm w obwodzie. Przy nowych drzewach umieszczono również treegatory, czyli specjalne worki umożliwiające nawadnianie rośli w sposób jaki jest odpowiedni dla młodych drzew. Dzięki nim drzewa lepiej korzystają z wody i łatwiej adaptują się w nowych, miejskich warunkach.

Nie zabraknie również nowych nasadzeń krzewów. W ramach wiosennych nasadzeń na ulicy Rydygiera zasadzonych będzie łącznie 998 krzewów w tym: 215 sztuk krzewuszki cudownej WINE & ROSES ‘Alexandra’, 605 sztuk trzcinnika ostrokwiatowego ‘Overdam ’ i pęcherznicy  kalinolistnej ‘Diabolo’.

Przeczytaj również: Wysokie platany oraz inne nowe nasadzenia przy ul. Rydygiera

Po zrealizowaniu prac nasadzeniowych, wykonawca zobowiązany będzie do renowacji trawników po wykonanych robotach oraz co najmniej 3-letniej pielęgnacji zieleni lub jej odtworzenia w wyniku zaniedbania.

Niektóre z roślin zdążyły już ucierpieć

Mimo, że nowe rośliny na ulicy Rydygiera nie mają nawet jeszcze roku. To te posadzone jesienią zdążyły odnieść już pewne obrażenia. Część z posadzonych krzewów i założonych trawników nie zdążyła przetrwać pierwszej zimy. Wszystko przez kierowców niestosujących się do przepisów. Po próbach interwencji samorządu i straży miejskiej zdecydowano się na zabezpieczenie zieleni najpierw płotkami, które zostały zniszczone, a następnie betonowymi barierami.

Ucierpiało też jedno z drzew zasadzonych w pobliżu skrzyżowania z ulicą Przasnyską, na odcinku, gdzie od grudnia realizowano prace na zlecenie dewelopera. Wówczas jak pisaliśmy na łamach portalu zaskoczenia nie kryli mieszkańcy jak i radni, którzy wcześniej otrzymywali zapewnienia od dzielnicy, że rośliny w przebudowywanym pod koniec roku fragmencie nie będą sadzone. Dziś jedno z drzew nie wypuściło liści i wygląda na uschnięte. Zwróciliśmy się z zapytaniem do Urzędu Dzielnicy, czy drzewo będzie wymieniane przy okazji realizowania nowych nasadzeń. W chwili publikacji tego tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Przeczytaj również: Drzewa na ulicy Rydygiera skazane na zniszczenie


rydygiera-zielen
rydygiera-zielen

rdygiera-zielen-1
rdygiera-zielen-1

rydygiera-zielen-4
rydygiera-zielen-4


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: -4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 11 km/h