Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 24 maja 2024 11:48

Piknik sąsiedzki przy kinie Tęcza. Ruszają konsultacje i akcja zbierania wspomnień oraz pamiątek związanych z kultowym miejscem na Żoliborzu

Sobotnie wydarzenie to prolog przed rozpoczynającymi się pracami w kinie Tęcza, gdzie swoją siedzibę będzie miało Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Tego dnia będzie można lepiej poznać historię kina Tęcza.  

Jaka jest historia kina Tęcza? Tego będzie można dowiedzieć się już w sobotę podczas pikniku sąsiedzkiego, w trakcie którego o barwnych losach zabytkowego obiektu opowiadać będzie Tadeusz Żera, architekt odpowiedzialny m.in. za modernizację kina Iluzjon na Mokotowie. Ponadto do tworzenia kroniki o kinie Tęcza będą mogli przyczynić się sami mieszkańcy przekazując podczas pikniku pamiątki takie jak bilety, afisze, zaproszenia, plakaty lub inne przedmioty. Przekazane przedmioty zostaną zabezpieczone i wyeksponowane w przyszłości na wystawie zaplanowanej w nowym foyer przyszłej siedziby Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Zobacz też: Miasto wyremontuje „Kino Tęcza”. “Nazywamy ten projekt smart cinema”

Każdy będzie mógł podzielić się wspomnieniami i wziąć udział w konsultacjach

Dodatkowo historię kina Tęcza będzie mógł opowiedzieć każdy mieszkaniec. Wspomnienia będą nagrywane przez ekipę filmową, która będzie do dyspozycji w trakcie pikniku sąsiedzkiego. Dla dzieci zaplanowano z kolei warsztaty plastyczne. Spotkanie odbędzie się w plenerze – na tyłach budynku kina Tęcza, gdzie zaplanowany został ogólnodostępny dziedziniec, bezpieczny i otwarty w dniu wydarzenia od godz. 12:30 do godziny 16:00, z którego będzie można korzystać po zakończeniu prac remontowych o każdej porze. „Ze względów bezpieczeństwa zwiedzanie całego budynku nie będzie możliwe. O głodnych i spragnionych zadbają okoliczne restauracje” – informuje organizator.

Sobotnie wydarzenie będzie dla mieszkańców idealną okazją do tego by podzielić się swoją opinią i oczekiwaniami wobec wznowionej działalności kina Tęcza.

Po remoncie powstanie sala kinowa na 200 miejsc

Przypomnijmy, w grudniu 2020 roku CKF im. Andrzeja Wajdy ogłosiło, że zamierza zaadaptować budynek kina Tęcza na własną siedzibę. Inwestycja zostanie sfinansowana przez miasto, a remont ma zacząć się niebawem. Zespół CKF przygotował program funkcjonalno-użytkowy, nazywany projektem „smart cinema”. Zgodnie z zapowiedziami historyczny wygląd kina ba zostać zachowany, jednak we wnętrzach planowana jest gruntowna modernizacja pod kątem nowoczesnej instalacji multimedialnej, pozwalającej realizować nagrywanie wydarzeń i streaming life do Internetu, szczególnie z myślą o powstającej platformie VOD przeznaczonej do prezentacji warszawskiej kultury online.

Zobacz też: Jest szansa, że kino Tęcza zacznie tętnić życiem

Po remoncie i modernizacji Tęcza będzie dysponowała salą kinową na niemal 200 miejsc, a także przestrzeniami na wystawy i inne działania kulturalne. Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor CKF, zapowiada także współpracę z organizacjami pozarządowymi i lokalną społecznością. Tęcza ma w swojej biografii i awangardowe teatry, i popularne kino.


Piknik-sasiedzki-przy-kinie-Tecza-1500X1000

Piknik-sasiedzki-przy-kinie-Tecza-1500X1000


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ