Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 23:07

Rozbudowa Szpitala Bielańskiego. Powstał pięciokondygnacyjny obiekt, w którym znajdą się nowe oddziały i blok operacyjny

Po niespełna połowie roku od rozpoczęcia prac nowe skrzydło Szpitala Bielańskiego nabiera kształtów. W nowym budynku znajdą się m.in. oddziały psychiatrii i intensywnej terapii oraz nowy blok operacyjny.

W ramach rozbudowy Szpitala Bielańskiego powstał obiekt o pięciu kondygnacjach naziemnych. Stopień realizacji budynku miasto określa jako stan surowy. Wykonawca zakończył m.in. konstrukcję elementów żelbetowych budynku głównego (ściany, słupy i stropy), izolację fundamentów i ścian fundamentowych wraz z zasypkami oraz instalację sieci wodno-kanalizacyjnej. W obiekcie rozpoczęto murowanie ścianek działowych i montaż instalacji wewnętrznych. Wykonano również budynek gazów medycznych oraz zainstalowano pierwszy zbiornik na ciekły tlen. Na dachu nowego budynku zawisła już symboliczna wiecha.

Zobacz też: Szpital Bielański z imponującą pomocą od mieszkańców

W nowym skrzydle o powierzchni niemal 10 tys. metrów kwadratowych znajdzie się m.in. nowoczesny blok operacyjny z dziesięcioma salami, centralna sterylizatornia i oddziały pooperacyjne. W dobudowanym skrzydle zostaną również utworzone oddziały intensywnej terapii, psychiatrii wraz z przychodnią, rehabilitacji oraz laboratorium. Nowy budynek będzie integralną częścią istniejącego Szpitala Bielańskiego.

– Pandemia koronawirusa dobitnie pokazała, że ochrona zdrowia to jedno z kluczowych zadań miasta. Warszawa przeznaczyła w ciągu ostatnich kilkunastu lat ponad 1 mld zł na inwestycje w miejskich szpitalach. Dzięki temu zapewniamy mieszkańcom opiekę medyczną w nowoczesnych, dobrze zarządzanych placówkach, w których pracuje świetnie wykwalifikowany personel – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, obecna na uroczystości zawieszenia wiechy na nowo wybudowanym skrzydle Szpitala Bielańskiego.

Zobacz też: Różowe skrzyneczki pojawiły się na Bielanach. Mają pomóc kobietom w czasie miesiączki

W ramach modernizacji i rozbudowy Szpitala Bielańskiego ogłoszona dwa przetargi na zakupy inwestycyjne, a trzecie jest w przygotowaniu. Łączna wartość tych zamówień wyniesie ok. 20 mln zł.

Dyrektor Szpitala Bielańskiego podkreśliła podczas konferencji prasowej, że prowadzone prace nie wpływają na funkcjonowanie placówki, a wszyscy pacjenci mają zapewnioną ciągłość opieki medycznej i bezpieczeństwo podczas leczenia. – Codziennie razem z personelem szpitala obserwujemy postępy na budowie nowej części szpitala. Rozpoczęcie inwestycji zbiegło się z 60-leciem uruchomienia naszej placówki, które obchodziliśmy w 2020 roku, więc nowy obiekt będzie najlepszym ukoronowaniem tego jubileuszu – podkreśla dyrektor placówki.

Miasto przeznacza w rozbudowę Szpitala Bielańskiego blisko 196 mln zł, a zakończenie prac planowane jest w 2023 roku.

Szpital Bielański został oddany do użytku 19 grudnia 1960 r. Lokalizację dla powstania placówki wybrał i zatwierdził dr Aleksander Pacho (1912-1971), pierwszy w powojennej Warszawie kierownik Stołecznego Wydziału Zdrowia (1948-1956), a następnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia (1956-1961). Budowa kompleksu szpitalnego w kształcie litery H, którego kubatura wynosiła około 160 tys.  m³, trwała blisko 10 lat.

Pod koniec 1999 r. Szpitalowi Bielańskiemu nadano imię księdza Jerzego Popiełuszki, a przy wejściu głównym do budynku została wmurowana tablica pamiątkowa z popiersiem patrona.

Zobacz też: Bielany dołączają do foodsharingu. W dzielnicy już działa jadłodzielnia


warszawa_inwestuje_w_rozbudowe_szpitala_bielanskiego_blisko_196_mln_zl

warszawa_inwestuje_w_rozbudowe_szpitala_bielanskiego_blisko_196_mln_zl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h