Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 19:23

Umowa na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Marymontu podpisana

Firma, z którą podpisano umowę ma 120 dni na wykonanie zadania. Koncepcja ma uwzględniać m.in. budowę nowych obiektów i założenia konserwatora zabytków.

Koncepcję architektoniczno-urbanistyczną modernizacji kompleksu sportowego Ośrodka Sportu i Rekreacji na Żoliborzu oraz stadionu RKS Marymont przygotuje spółka Chapman Taylor International Services z siedzibą Nowogrodzka 47A w Warszawie. W czwartek, 20 maja Michał Szpakiewicz, dyrektor OSiR Żoliborz oraz Rafał Giersz, członek zarządu Chapman Taylor International Services podpisali umowę o współpracy.

Koncepcję zagospodarowania terenu OSiR zobaczymy za 4 miesiące

W przetargu zgłosiły się trzy firmy, ale jak informują urzędnicy tylko spółka Chapman Taylor International Services wykazała się doświadczeniem w opracowywaniu dokumentacji projektowej w zakresie budowy, rozbudowy lub nadbudowy budynków przeznaczonych do organizacji wydarzeń sportowych oraz zagospodarowania terenów sportowych.

Zobacz też: Dzielnica planuje rozbiórki na stadionie Marymontu. Konserwator zabytków: “Budynki i cały zespół ujęty w gminnej ewidencji zabytków nie zostanie usunięty”

Wartość umowy jaką podpisano z firmą Chapman Taylor International Services opiewa na 130 tys. zł. W ramach współpracy zostanie przygotowana koncepcja modernizacji kompleksu Ośrodka Sportu i Rekreacji na Żoliborzu. Na opracowanie projektu wykonawca ma 120 dni.

Obiekt z lat 50 jest pod opieką konserwatora, dlatego koncepcja ma uwzględniać historyczne założenia

Główne koncepcyjne wytyczne przewidują m.in. analizę zagospodarowania głównego boiska w dwóch wariantach, wyburzenie budynków nienadających się do użytku czy budowę przeszklonego i nawiązującego do pozostałych obiektów, 2-3 kondygnacyjnego budynku socjalnego, gdzie ma znaleźć się minimum 8 szatni, sala konferencyjna na 30 osób, barek z kawą i szybkimi przekąskami, 2 szatnie sędziowskie, odnowa biologiczna i pomieszczenie socjalne.

Nie zabraknie kortów Sali do szermierki, skateparku i hali sportowej z trybunami mieszącymi nawet 990 osób.

Cała koncepcja ma jednak uwzględniać elementy konserwatorskie, ponieważ obiekt z początku lat 50. został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Stadion, jak i sąsiednie budynki są dziedzictwem powojennego modernizmu. Autorem projektu jest architekt Stanisław Barylski.

Przyznane w marcu przez Radę Miasta środki przeznaczone zostaną na przygotowanie koncepcji modernizacji, dokumentacji projektowej, prac konserwatorskich i odtworzeniowych obiektów sportowych wpisanych do rejestru zabytków oraz doprowadzenie mediów. Prace będą realizowane według wytycznych Stołecznego Konserwatora Zabytków, a potem zgodnie z prawem będą musiały uzyskać akceptację Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zaplanowana modernizacja terenu RKS Marymont nie przewiduje ingerencji w płytę Boiska A.

Zobacz też: Handlowe zagłębie Żoliborza. Jak się zmieniała Hala Marymoncka?

Konsultacje tuż przed ostatnim gwizdkiem?

O tym, że stadion Marymontu wymaga remontu wiadomo od dawna. Minęło niemal półtora roku odkąd sypiąca się trybuna główna zabytkowego stadionu została zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Wówczas sporządzono ekspertyzy i zapowiedziano remont, który w ocenie działaczy ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i inicjatywy Ocalmy Marymont powinien zostać poprzedzony konsultacjami społecznymi, zwłaszcza z działającymi na terenie OSiR-u klubami sportowymi.

„W kwietniu i maju zarząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy oraz dyrektor OSiR Żoliborz spotykali się z klubami sportowymi i ich przedstawicielami i rozmawiali o przyszłości zabytkowego stadionu RKS Marymont. Prowadzone konsultacje dotyczyły potrzeb i oczekiwań sportowców związanych z modernizacją całego terenu OSiR Żoliborz oraz funkcją i charakterem zmian czekających stadion RKS Marymont zarówno w kontekście sportowym, jak i historycznym tego miejsca” – poinformował w oficjalnym komunikacie żoliborski urząd.

Na podstawie opracowanej koncepcji, którą zobaczymy za cztery miesiące zostanie przygotowana dokumentacja projektowa, na który dzielnica otrzymała ponad 260 tys. zł.

W kolejnym etapie rozpoczną się prace polegające na modernizacji stadionu, trybun, szatni, pomieszczeń technicznych. Środki na te prace zarezerwowano w budżecie dzielnicy na 2022 i 2023 rok i łącznie mają pochłonąć 1,9 mln zł. 

Zobacz też: Powstanie Warszawskie: 76 lat od najkrwawszego dnia w historii Marymontu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 24 km/h