Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 21:41

Budżet Obywatelski. Niemal połowa projektów na Żoliborzu odrzucona

Budżet Obywatelski w Warszawie wkracza w kolejny etap. Opublikowano listę projektów, które zostały dopuszczone do głosowania. Na Żoliborzu odrzucono prawie połowę zgłoszonych pomysłów. Wśród nich znalazła się kontynuacja projektu z poprzedniej edycji zapewniającego pielęgnację drzew na Sadach Żoliborskich.

Wszystkie zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego projekty podlegały ocenie zgodnie z określonymi kryteriami. Pomysły, które spełniły założenia formalne, w kolejnym kroku przeanalizowano pod kątem oceny merytorycznej polegającej na sprawdzeniu możliwości ich realizacji. Oceniana była zgodność z obowiązującymi przepisami prawa, wskazana lokalizacja projektu i szacunkowy koszt realizacji projektu. Kluczowy jest również czas realizacji projektu. Dwa lata temu zmieniły się przepisy, wedle których Budżet Obywatelski jest obowiązkowy w miastach na prawach powiatu, a proces jest kontrolowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Ponadto zgłoszone projekty muszą być zrealizowane w ciągu jednego roku budżetowego.

Zobacz też: Dzielnica powołuje przedszkole i szkołę podstawową przy ul. Anny German

Negatywna ocena dla pielęgnacji drzew na Sadach Żoliborskich

Oceny merytorycznej nie przeszedł również projekt będący kontynuacją zachowania unikalnego charakteru parku Sady Żoliborskie, czyli zwycięskiej inicjatywy z poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego. Projekt przewiduje dalszą pielęgnację nasadzeń, które mają zostać zrealizowane jeszcze w tym roku oraz odtworzenie trawników, ochronę i leczenie kasztanowców zaatakowanych przez szkodniki, a także utrzymanie łąk kwietnych, pasiek, domków dla owadów i innych obiektów ujętych w poprzednim projekcie. Dodatkowo autorzy ujęli w swoim projekcie działania edukacyjno-integracyjne takie jak warsztaty na temat wykorzystania owoców na przetwory, zajęcia dla dzieci, wspólne wykonanie wiklinowych koszy na owocobrania i wygrodzeń łąk kwietnych.

Projekt oceniali urzędnicy z żoliborskiego magistratu. Wniosek został przez nich negatywnie oceniony, ponieważ, jak można przeczytać w uzasadnieniu: „realizacja projektu koliduje z realizowanymi przedsięwzięciami”, czyli projektem z zeszłego roku, polegającym na przeprowadzeniu pielęgnacji wszystkich drzew owocowych w parku. Według urzędników problematyczną częścią całego projektu jest ta, która dotyczy pielęgnacji drzew sadowniczych.

Jak czytamy w uzasadnieniu, usługi pielęgnacyjne drzew nie mogą być zrealizowane, bo nie można ich obecnie wycenić. Według urzędników należy najpierw ocenić kondycję, rodzaj i wiek oraz wymagania drzew, a dopiero później określić zakres specjalistycznych zabiegów, aby w ogóle je przeprowadzić.

Autorzy projektu nie zgodzili się na wykreślenie tej części z projektu, bo, jak uzasadniają, pielęgnacja drzew jest trzonem całego założenia. To działania niezbędne do przedłużenia żywota drzew rosnących w parku - tak doradzili eksperci podczas konsultacji społecznych. Zgodnie z przekazanymi wskazówkami wyliczono również uśrednioną stawkę na pielęgnację drzew.

Autorzy zapowiadają odwołanie się od negatywnej oceny projektu. Można to zrobić do 11 maja. Odwołania będą rozpatrywane do 31 maja. Tego dnia poznamy ostateczne wyniki oceny, a zarazem listę projektów dopuszczonych do głosowania.

Zobacz też: W Warszawie powstanie sieć systemu monitoringu powietrza. Nowe czujniki na Żoliborzu u Bielanach

Historyczny charakter dzielnicy utrudnia realizację projektów?

Ponadto, do realizacji niektórych projektów na terenie Żoliborza, potrzebna jest zgoda i opinia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Te okazały się kluczowe jeśli chodzi o projekt polegający na odtworzeniu szpalerów drzew pośrodku ulicy Krasińskiego na odcinku od placu Wilsona do ulicy Popiełuszki.

Na zasadzenie 60 drzew w pasie zieleni pomiędzy dwoma pasami ruchu konserwator miał wydać pozytywną opinię, jednak, jak czytamy w uzasadnieniu negatywnej oceny projektu, nie pozyskano w regulaminowym czasie warunków realizacji zgłoszonego projektu od MWKZ.

Jeśli chodzi o inne projekty takie jak oświetlenie fragmentu chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Słowackiego, który wykonano w ramach budżetu obywatelskiego, również potrzebne jest uzyskanie decyzji MWKZ, ponieważ zarządca drogi, w tym przypadku Zarząd Dróg Miejskich, nie może zastosować dowolnych urządzeń oświetleniowych. Jak informują urzędnicy, realizacja całego projektu jest niemożliwa w trakcie jednego roku budżetowego, ze względu na oczekiwanie na decyzje MWKZ. Sprawę opisywał Wojciech Karpieszuk w stołecznym dodatku "Gazety Wyborczej". Jak czytamy w sprawie projektu na ulicy Słowackiego, nikt o opinie MKWZ w sprawie ich realizacji nie pytał.

Ponadto, w tej edycji odrzucono projekt, który zakłada nadanie alei Wojska Polskiego parkowo-rekreacyjnego charakteru poprzez wybudowanie hamaków, leżaków, stojaków rowerowych oraz wybiegu dla psów. Projekt odrzucono ze względów konserwatorskich i niezgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Brak przejścia przez plac Inwalidów i tężni solankowych

Negatywnie oceniono również projekt przejścia dla pieszych przez plac Inwalidów w osi alei Wojska Polskiego. Według drogowców, którzy oceniali projekt konieczna jest budowa sygnalizacji świetlnej, której opracowanie dokumentacji oraz wykonanie prac w terenie wymaga wielu miesięcy, przez co nie jest możliwe zrealizowanie go w trakcie jednego roku.

Z tego samego powodu nie powstanie m.in. tężnia solankowa na Zatrasiu. Dodatkowym argumentem do wystawienia negatywnej oceny na realizację tego projektu jest zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

Zobacz też: [Felieton]Kościół Dzieciątka Jezus – niewidzialna świątynia w sercu Żoliborza

Głosowanie w czerwcu

W 8. edycji Budżetu Obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców są ponad 93 mln zł. Głosowanie na projekty będzie trwało od 15 do 30 czerwca. Lista zwycięskich projektów zostanie ogłoszona 15 lipca. Będą one realizowane w 2022 roku.

W tym roku pozytywnie oceniono łącznie 30 projektów. Znaczna część dotyczy zieleni. Więcej może pojawić się jej przy ulicy Popiełuszki, Potockiej, Rydygiera, przy żoliborskich szkołach i pętli autobusowej na Marymoncie. Kwota przeznaczona na realizację projektów w ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego na Żoliborzu wynosi 1 871 502 zł.

Zobacz też: Lex Deweloper na Żoliborzu. Sąd pozwala na budowę przy ul. Gdańskiej. Na horyzoncie kolejne wnioski w sprawie dwóch lokalizacji


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ