Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 06:24

Dzielnica dosadza drzewa na ulicy Rydygiera i zapowiada zabezpieczenie zieleni

Nowe rośliny mają stanowić uzupełnienie zieleni ulicznej na odcinku ulicy Rydygiera, za przebudowę którego odpowiadał deweloper.

Władze dzielnicy ogłosiły przetarg, w ramach którego zostanie wyłoniony wykonawca prac zieleniarskich na odcinku od ulicy Anny German do Przasnyskiej. To fragment ulicy Rydygiera, przebudowę którego wykonał deweloper. W ramach prac wybudowano 13 równoległych miejsc parkingowych, szeroką ścieżkę rowerową i chodnik, przystanek autobusowy i stojaki rowerowe.

Zobacz też: Odpadający tynk, zalewane piwnice, graffiti i grzyb, a to wszystko na elitarnym Żoliborzu

Nowe nasadzenia już wkrótce

- Jeśli pogoda dopisze, to nasadzenia zieleni na oddanym niedawno do użytku odcinku ulicy Rydygiera chcielibyśmy zrealizować w drugiej połowie maja lub na początku czerwca. Jeśli jednak maj okaże się suchy i upalny, wtedy te plany będziemy musieli przesunąć na jesień – mówi cytowany w komunikacie żoliborskiego urzędu Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz Warszawy.

Zakres prac, na które ogłoszono przetarg obejmuje m.in. zasadzenie łącznie 12 drzew – 10 platanów klonolistnych „Pyramidalis” o obwodzie pnia od 18 do 20 cm i wysokości 2 metrów oraz 2 platany klonolistne wysokie na 5,5 metra, których pień będzie miał od 20 do 25 cm w obwodzie.  

Nie zabraknie również nowych nasadzeń krzewów. W ramach wiosennych nasadzeń na ulicy Rydygiera zasadzonych będzie łącznie 998 krzewów w tym: 215 sztuk krzewuszki cudownej WINE & ROSES 'Alexandra', 605 sztuk trzcinnika ostrokwiatowego ‘Overdam ’ i pęcherznicy  kalinolistnej ‘Diabolo’.

Po zrealizowaniu prac nasadzeniowych, wykonawca zobowiązany będzie do renowacji trawników po wykonanych robotach oraz co najmniej 3-letniej pielęgnacji zieleni lub jej odtworzenia w wyniku zaniedbania.

Zobacz też: 70 lat temu zakończyła się budowa Społecznego Domu Kultury, pionierskiego projektu w skali miasta

Problem z kierowcami rozjeżdżającymi zieleń

Na pozostałym odcinku ulicy Rydygiera, za przebudowę którego odpowiadała dzielnica jesienią zeszłego roku zasadzono 24 platany i 3200 krzewów. O ile drzew kierowcy nie mieli szansy rozjeżdżać, to takiego samego szczęścia nie miały dopiero co posadzone krzewy i świeżo założone trawniki.

Tuż po oddaniu inwestycji przez wykonawcę, żoliborscy radni zwracali uwagę na brak zabezpieczeń, które miałyby chronić zieleń przed rozjeżdżaniem. Na brak takowych rozwiązań wskazywali na łamach “Gazety Żoliborza” już w lipcu przedstawiciele, będącego w opozycji stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, a także koalicjant partii rządzącej w dzielnicy stowarzyszenie Nowy Żoliborz.

W końcu w połowie lutego zdecydowano się na wygrodzenie trawników, ale tylko w jednym miejscu – na wysokości Biedronki i KSW Cross Fight Gym, gdzie znajduje się zatoka postojowa do parkowania równoległego. Część kierowców upiera się przy parkowaniu skośnym skutecznie niszcząc zieleń i zamontowane wygrodzenia. Z kolei tam, gdzie wytyczono miejsca ze skośnym parkowaniem, czyli na wysokości budynku z numerem 8 posadzone między zatokami krzewy notorycznie znajdują się pod kołami samochodów.

O częstsze patrole na ulicy Rydygiera zaapelował burmistrz Żoliborza. Jak się okazuje w pierwszym kwartale tego roku liczba mandatów, czy usuniętych pojazdów na koszt właściciela jest niewiele mniejsza od całorocznych statystyk z ubiegłego roku, w trakcie którego patrząc na liczby bezwzględne zanotowano spadek interwencji związanych z ruchem drogowym.

Jak poinformował Urząd w celu ochrony zieleni zamówiono 60 sztuk ciężkich, 65-kg zaporowych słupów betonowych o wysokości 50 cm, które wkrótce zabezpieczą przed rozjeżdżaniem kolejne newralgiczne miejsca z zielenią.

Zobacz też: Nowe murale upamiętnią Krystynę Sienkiewicz i Korę. Wybrano autora projektu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ