Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 19:51

Nowe murale upamiętnią Krystynę Sienkiewicz i Korę. Wybrano autora projektu

Przy ul. Żeromskiego powstaną dwa nowe murale. Komisja konkursowa właśnie wyłoniła zwycięskie projekty.

Murali w Warszawie jest coraz więcej. Niektóre upiększają krajobraz, niektóre szpecą okolicę, ale w żadnym wypadku nie da się zarzucić ich twórcom braku idei. Przeważnie upamiętnia się w ten sposób wybitne postaci, wydarzenia, choć niektóre z murali mają charakter czysto dekoracyjny czy humorystyczny czy wręcz prześmiewczy.

Zobacz też: Alarm bombowy w przedszkolu na Żoliborzu

Street-art zdobywa coraz większą popularność, również na Bielanach, a co za tym idzie kolejne budynki są ozdabiane muralami. Tym razem padło na jeden z bloków przy ul. Żeromskiego. Na szczytowych ścianach domu o numerze 44/50 zostanie upamiętniona słynna Krystyna Sienkiewicz i powszechnie uwielbiana Kora.

Sąsiadki z Płatniczej

Choć dorobku artystycznego obu pań nie trzeba nikomu przedstawiać to warto nakreślić ich związek z dzielnicą, bo ten jest mniej oczywisty. Przynajmniej jeśli chodzi o Korę – wokalistka zespołu Maanam kojarzy się przede wszystkim ze stolicą Małopolski. To w Krakowie się urodziła i właśnie temu miastu poświęciła dużą część swojej twórczości. Przez niemal dwadzieścia lat mieszkała jednak na Bielanach przy ulicy Płatniczej. Tam też, na jedynym z domów, po śmierci Kory powstał neonowy cytat: „Miłość to wieczna tęsknota” będący formą upamiętnienia artystki. Krystyna Sienkiewicz była z kolei aktorką przez większość życia związaną z warszawskimi teatrami, w tym z żoliborskim teatrem „Komedia”. Współpracowała również z Kabaretem Olgi Lipińskiej. Podobnie jak Kora mieszkała przy ulicy Płatniczej.

Zobacz też: Ten remont od lat był wyczekiwany. Szkoła na Żoliborzu wreszcie będzie mogła udostępnić uczniom boiska

Znamy autora projektu

Sam pomysł budzi powszechne uznanie: – Trzymam kciuki. Super decyzja – pisze na Facebooku pani Agnieszka. – To słuszna koncepcja – wtóruje jej pan Paweł. Projekt murali wyłoniła we wtorek 20 kwietnia komisja konkursowa, w której skład weszli m.in.: Kuba Sienkiewicz - bratanek Krystyny Sienkiewicz i lider zespołu Elektryczne Gitary, Kamil Sipowicz  - mąż Kory, Grzegorz Pietruczuk - burmistrz dzielnicy Bielany, Katarzyna Potapowicz – wiceburmistrz dzielnicy Bielany, Agnieszka Wyrwał – radna Warszawy, Ewa Turek – radna dzielnicy Bielany, Joanna Radziejewska – radna dzielnicy Bielany, przedstawiciele wspólnoty mieszkaniowej Żeromskiego 44/50, Jarosław Bobin - dyrektor Bielański Ośrodek Kultury, Sylwia Brzezińska - zastępca Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Paweł Hołubiec – wydział Kultury i Promocji dla dzielnicy Bielany. Decyzją komisji konkursowej wyłoniono projekty autorstwa ilustratora i projektanta graficznego Tomasza Majewskiego.

Sukces ma wielu ojców

Inicjatywa budzi wśród mieszkańców zachwyt. – Czyj jest ten fantastyczny pomysł? Chciałabym podziękować tej osobie za pamięć o obu wspaniałych kobietach i za inicjatywę – na Facebooku pani Kasia. Wskazanie autora inicjatywy jest jednak problematyczne. Autorstwo przypisują sobie zarówno Zarząd Dzielnicy jak i grupa artystyczna Czary-Mury.

Zobacz też: Michał Krasucki. Stołeczny konserwator zabytków: “Na tle innych dzielnic Żoliborz jest dość dobrze chroniony”

Radna Joanna Radziejewska, wraz z artystami z grupy Czary-Mury, proponowała w ramach budżetu obywatelskiego stworzenie na Bielanach muralu upamiętniającego Krystynę Sienkiewicz. Projekt został jednak zaopiniowany negatywnie. Główną przeszkodą był fakt, że, zgodnie z regulaminem BO, koncepcje nie mogą zakładać realizacji na terenie nienależącym do m. st. Warszawy.

Na zarzuty blokowania projektu przez Urząd Dzielnicy odpowiedział burmistrz Grzegorz Pietruczuk: – Regulamin BO wyklucza realizowanie projektów na terenach, w tym budynkach nienależących do Miasta Stołecznego Warszawy. Tak więc nikt nie blokował wniosku złożonego przez radną. Wykluczył go regulamin BO.

Spór o murale był również przedmiotem wielu interpelacji ze strony radnych. Pod koniec marca 2021 roku radne Joanna Radziejewska, Sylwia Lacek, Ilona Popławska, Natalia Krupa, Alicja Chęcińska i Agnieszka Wyrwał interpelowały w sprawie: „Zabezpieczenia środków finansowych na wykonanie trzech murali na terenie Bielan, przedstawiających wizerunki kobiet – ważnych postaci świata kultury związanych nierozłącznie z Bielanami: Anny Jantar, Krystyny Sienkiewicz, Kory Jackowskiej – rzeczowej odpowiedzi na interpelację radne na razie nie uzyskały. Termin jej udzielenia został przesunięty na 27 kwietnia ze względu na „prowadzone od ubiegłego roku uzgodnienia, związane z wykonaniem murali”.

Kolejną kwestią podnoszoną przez radną Radziejewską jest sposób wyłonienia wykonawców projektu murali. Stała się ona przedmiotem kolejnej interpelacji. Radna pyta w niej: – Dlaczego konkurs na ten projekt został przeprowadzony w trybie „zamkniętym”? – i dodaje: – jestem oburzona, że na tak ważną inwestycję, mającą służyć mieszkańcom przez długie lata, nie został ogłoszony konkurs otwarty, który umożliwiłby wielu artystom wzięcia w nim udziału.

Przypadek czy świadoma inspiracja?

Burmistrz twierdzi, że nie wiedział o pomyśle radnych i grupy Czary-Mury: – O tym, że macie pomysł (nie projekt), aby na Bielanach powstał mural upamiętniający Krystynę Sienkiewicz, dowiedziałem się dopiero wczoraj późnym wieczorem z Waszych komentarzy na moim profilu – stwierdza Grzegorz Pietruczuk. Członkowie grupy Czary-Mury szybko odpowiadają: – Zaskakujące jest to, że Pan się dowiedział wczoraj, skoro pod odrzuceniem wniosku BO widnieje Pański podpis.

Zarówno inicjatywa artystów, jak i ta Zarządu Dzielnicy, miałaby znajdować się na szczytowych ścianach budynku przy ul. Żeromskiego 44/50 i upamiętniać Krystynę Sienkiewicz. Jednak ta proponowana przez Zarząd Dzielnicy zakłada również powstanie muralu nawiązującego do postaci Kory. W projekcie złożonym do Budżetu Obywatelskiego przez Joannę Radziejewską planowano upamiętnienie jedynie Krystyny Sienkiewicz.

Ostatecznie radna Joanna Radziejewska została zaproszona do grona komisji konkursowej, która wybrała projekt murali i wykonawcę.

Fotografia tytułowa pochodzi z profilu facebookowego burmistrza Grzegorza Pietruczuka


mural-4-1

mural-4-1

mural-3-1

mural-3-1

mural-2

mural-2

mural-1

mural-1

mural-5

mural-5


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ