Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 01:01

Żoliborz podzielony w sprawie zakazu palenia papierosów na balkonach

Czy palenie papierosów na balkonie powinno być zabronione? Dyskusja na ten temat wraca właściwie co wiosnę. Co myślą o tym pomyśle warszawianie przedstawia przeprowadzona sonda.

Zakaz palenia papierosów na balkonie od 1 stycznia wprowadziła Litwa. Warszawska radna Renata Niewitecka (Nowoczesna) uznała, że Polska powinna brać przykład ze swoich sąsiadów. Dyskusja na ten temat ożyła jeszcze bardziej przy okazji ankiety, dzięki której jej autorka mogła poznać zdanie mieszkańców Warszawy z podziałem na dzielnice.

Celem radnej jest również wywołanie ogólnopolskiej dyskusji, która właściwie toczy się w każdej wspólnocie. Temat powraca każdej wiosny jak bumerang, a dyskusja w dobie pandemii jak się okazuje jest jeszcze bardziej potrzebna. – Mam pod sobą sąsiada, który od ubiegłego roku jest na home office. Niestety ja też. Dla mnie oznacza to kilkukrotne w ciągu godziny trucie powietrza w moim mieszkaniu. Przy otwartym oknie ten dym czuć – opisuje pani Agnieszka, która popiera zakaz palenia na balkonie. Innym przeszkadzają również niedopałki lądujące na wspólnym terenie, balkonach czy parapetach.

Zobacz też: [Wideo] Debata Samorządowa: SPPN na Żoliborzu. Zarząd Dzielnicy Żoliborz poszukuje dodatkowych miejsc parkingowych. Czy ucierpi zieleń?

Jak twierdzi stołeczna radna niektóre osoby z powodu uciążliwości palaczy na balkonach musiały przeprowadzić się do innego mieszkania. Jedną z takich historii są losy matki dziecka z chorobą płuc, która musiała zmienić mieszkanie ze względu na pogarszający się stan zdrowia syna.

Z kolei osoby palące podkreślają, że zakaz zabiera swobodę życia we własnym mieszkaniu, którego balkon w sensie praktycznym jest jego częścią. Niektórzy wyśmiewają cały pomysł mówiąc: - Zakażmy w takim razie jeżdżenia samochodami, bo zatruwają powietrze – oburza się pan Rafał.

Kto za zakazem, a kto przeciw?

fot.  fot. Radna Renata Niewitecka/Facebook

Internetowa sonda ruszyła pod koniec marca. „W piątek 1 stycznia 2021 roku na Litwie zaczął obowiązywać zakaz palenia papierosów na prywatnych balkonach bloków mieszkalnych oraz na tarasach czy loggiach, jeśli sprzeciwi się temu choć jeden z sąsiadów. Co myślicie o takim pomyśle?” - zapytała internautów stołeczna radna. Udział w ankiecie wzięło 5 tys. osób, a zebrane opinie będą stanowiły podstawę do rozmowy o problemie na forum Rady Miasta. Legislacja zakazu leży po stronie Sejmu.

Wyniki sondy ujrzały już światło dzienne. W kontekście stolicy zdania w sprawie zakazu palenia papierosów na balkonach są dość mocno podzielone. Głosowanie pokazuje jak silnie spolaryzowane jest w tej kwestii społeczeństwo. Brak poparcia dla zakazu wyraziło 50,8 proc., zaś 49,2 proc. mieszkańców jest za wprowadzeniem tego typu ograniczeń dla palaczy. Różnica – jedyne 79 głosów.

Wyniki są bardziej rozbieżne biorąc pod uwagę dane z poszczególnych dzielnic. Gdyby mieszkańcy Ursynowa, Bemowa i Wilanowa mieli decydować o zakazie, to okazuje się, że stałby się elementem naszej rzeczywistości. Zdecydowanie przeciwni zakazowi są mieszkańcy Wesołej, Rembertowa i Pragi Północ. Łącznie przeciw wprowadzeniu zakazu palenia papierosów na balkonie są mieszkańcy 11 dzielnic. W tym gronie znalazł się również Żoliborz, gdzie sprzeciw wobec zakazu wyraziło 52,11 proc. ankietowanych.

Zobacz też: Żoliborzanie z osiedla sPlace od prawie dwóch lat boją się otworzyć okno. Wszystkiemu winne śmieci

Wstęp do ogólnokrajowej dyskusji

Sonda ma być jedynie początkiem do szerokiej dyskusji na poziomie krajowym, by zacząć zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie. „Popieram wprowadzenie zakazu palenia na balkonach i będę podejmowała działania zmierzające do wprowadzenia go na terenie naszego kraju. Musimy dać ludziom możliwość formalnego reagowania, kiedy „nasz sąsiad” naraża nas na bierne palenie i smród, który utrudnia nam normalne korzystanie z naszej nieruchomości” – pisze miejska radna.

Wcześniej, bo 11 lat temu w Polsce wprowadzono zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych. Palić nie wolno na przystankach komunikacji miejskiej, w lokalach gastronomicznych, miejscach przeznaczonych na wypoczynek i rekreację.

Wprowadzony na Litwie zakaz palenia papierosów na balkonie nie działa z tzw. „automatu”. Działa dopiero wtedy, gdy zakazu domaga się przynajmniej jeden z mieszkańców wspólnoty.

Zobacz też: Metro Plac Wilsona. Pierwszy pociąg odjechał stąd 16 lat temu.


sonda-palacze

sonda-palacze


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ