Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 03:11

Cicha nadzieja na powrót do "normalności". Bielański Ośrodek Kultury zapowiada marcowe wydarzenia

Wystawa malarstwa, koncerty i niezwykła podróż do Indii. Na Bielanach czeka nas obfity w wydarzenia kulturalne marzec.

W związku ze zmianami rygorów w zakresie organizowania imprez kulturalnych, zdecydowaliśmy się zaprosić Państwa do nas na wybrane streamingowane koncerty jeszcze w lutym. Wiemy, że wszyscy spragnieni są bezpośredniego kontaktu z kulturą i artystami. Z czasem wszystko zaczyna nudzić, a Internet przepełniony jest wydarzeniami ze świata kultury i sztuki, do tego stopnia, że nie każdy jest w stanie zobaczyć wszystko to, na co ma ochotę.

Bielański Ośrodek Kultury robi krok w stronę "normalności". Wychodzimy do Was, jak za starych, dobrych, przedpandemicznych czasów! Odbierając wejściówkę na dane wydarzenie, każdy mógł brać udział w organizowanym przez nas wydarzeniu w sali teatralnej Bielańskiego Ośrodka Kultury. Nic w tym dziwnego, prawda? Jednak w obecnie panujących czasach pandemii, długo na to czekaliśmy!

Ze względu na troskę o bezpieczeństwo uczestników wydarzeń organizowanych w sali teatralnej Bielańskiego Ośrodka Kultury jedynie 1/3 miejsc na widowni była zajęta. Wynika to z konieczności zachowania odpowiedniego dystansu pomiędzy widzami. Niezbędna była również odpowiednia wentylacja sali.

Mamy ogromną nadzieję, że wydarzenia, przygotowane przez Bielański Ośrodek Kultury na marzec będa równie owocne, bo i Wy się na nich pojawicie! O ile sytuacja związana z pandemią w kraju się poprawi, dalej będziemy kontynuować imprezy na żywo, o czym będziemy informować na naszej stronie internetowej oraz facebooku. Do zaoferowania mamy fantastyczne różności, które przypadną do gustu każdemu odbiorcy. Wszystkie organizowane przez nas wydarzenia są bezpłatne.

Zobacz też: Wolumen ma się dobrze!

Wystawy malarstwa Elżbiety Czyż "Pastele"

Wystawa pozwala przenieść się do letniego ogrodu, gdyż dominuje tematyka kwiatowa, ale można również „przespacerować się” w jesiennym lasku lub „zagadnąć” dzikie kaczki.

Osobą udostępniającą nam prace Elżbiety Czyż, jest jej siostra Teresa, która w ten oto sposób przedstawia nam autorkę:

- Elżbieta próbowała różnych technik, olejnych również. Kiedy rozpoczęła naukę malarstwa pod kierunkiem artysty malarza Pani Heleny Płoszaj-Wodnickiej, która jest świetną pastelistką Elżbieta zaczęła poznawać suchy pastel. Okazało się, że jest to jej ulubiona technika. Również techniczne przygotowanie, znajomość rysunku odręcznego i technicznego, a nawet zawód geodety ułatwił wybór malarstwa pastelowego. Nauka malarstwa u kolejnych artystów plastyków związanych z Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu takich jak Zdzisław Okopski, Henryk Cebula i jej mistrz Krzysztof Krzyk doskonalili jej warsztat, uczyli kompozycji, korzystać z kolorów, próbować iluzoryczności oraz dobierać papier i kredki. Pastele zmieniły jej sposób malowania. Pozwalają pracować w miękkiej realistycznej manierze, a to że maluje się palcami prace są bardziej osobiste. Suchy pastel ma wiele ze sztuk pięknych, ponieważ jest ulotny i delikatny, a nawet łatwo go zniszczyć. Zachętą do pracy dla Elżbiety są obserwacje prac dawnych i współczesnych mistrzów pastelistów.

Wernisaż jest zaplanowany na 5 marca, godz. 18.00. Wystawa czynna do 5 kwietnia 2021 na www.bok-bielany.eu

Koncert "Młynarski, Okudżawa, Cohen czyli MOC słowa i muzyki"

W programie, który zbudowany jest na grze nastrojów, zabrzmią znane pieśni Wojciecha Młynarskiego (z akcentem na jego tłumaczenia utworów Brela, Aznavoura i innych), Leonarda Cohena w tłumaczeniach Macieja Zembatego, Bułata Okudżawy oraz piosenka autorska.
Jerzy Mamcarz - bard, autor wielu pieśni, wyjątkowych pod względem literackim i muzycznym. Członek ZASP, prezes ZAKR, ZAiKS i innych związków twórczych. Jego utwory, przeplatane wyrafinowanym słowem, znakomitym cyklem literackim „krótkie mieszkanka”, tworzą niezapomniany klimat recitali o charakterze poetycko-satyrycznym. Robert Obcowski – pianista, kompozytor, producent muzyczny, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Transmisja na żywo na FB i YT BOK 6.03, godz. 18.00

Zobacz też: Serek Bielański pełny drzew czy zabudowany?

Koncert projektu Piazzolla

Projekt Piazzolla jest pomysłem, który zrodził się w głowach znajomych muzyków. Głównym bodźcem do stworzenia kwintetu była sympatia do Astora Piazzolli - genialnego twórcy „tango nuevo”, który w 2021 roku obchodziłby swoje setne urodziny. Dlatego ważne dla nas jest zorganizowanie koncertu w rocznicę urodzin kompozytora. Tym muzycznym projektem pragniemy uczcić tę wybitną postać świata muzyki. W repertuarze znajdują się kompozycje Astora Piazzolli - oryginalnie pisane na kwintet, jak również autorskie aranżacje zespołu. Wykonawcy: Anita Bekier – gitara, Kamil Biadała - kontrabas, Michał Mroziński – akordeon, Łukasz Skonieczny – instrumenty klawiszowe, Julia Wiśniewska - skrzypce.

Transmisja na żywo  na profilu facebook.com/bielanyonline i FB BOK oraz YT BOK 10.03, godz. 18:00

Wieczór Międzynarodowy – Indie

Usłyszycie o tradycji indyjskiego wesela, zobaczycie jak wiązać sari i co oznaczają gesty w tańcu kathak. Będziecie podziwiać indyjskie tańce w wykonaniu Magdaleny Niernsee i poznacie fantastyczną indyjską restaurację prowadzoną przez sympatyczną rodzinę z Indii, która wprowadzi Was w sekrety kuchni indyjskiej. Imprezie towarzyszyć będzie pokaz kuchni indyjskiej przygotowany przez restaurację Curry Master na warszawskich Bielanach.

Premiera online na FB i YT BOK 14.03, godz. 18:00

Koncert "Wołyń w pieśniach"

Projekt poświęcony muzyce, opowieściom i wspomnieniom zachowanym w pamięci przedwojennych mieszkańców województwa wołyńskiego poznanym podczas spotkań z mieszkańcami terenów położonych nad dwoma brzegami naturalnej granicy między Polską a Ukrainą, którą wyznacza rzeka Bug. W pieśniach – melodie, słowa i harmonie stanowią przeplatankę wpływów muzyki ukraińskiej, polskiej i żydowskiej i innych, jako że dawny Wołyń zamieszkany był przez Polaków, Ukraińców, Żydów, Niemców, Czechów, Rosjan. Mieszkańcy byli wyznań: prawosławnego, rzymskokatolickiego, mojżeszowego, ewangelickiego. Ta wielobarwność, wielokulturowość widoczna jest w muzyce, języku, zwyczajach i obrzędach. Wykonanie: Olga Kozieł, Anna Jurkiewicz, Julia Biczysko, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Karolina Podrucka. Dziękujemy partnerowi technologicznemu Bemowskiemu Centrum Kultury za realizację transmisji.

Transmisja na żywo na FB i YT Bielańskiego Ośrodka Kultury i Bemowskiego Centrum Kultury 20.03, godz. 18:00

Festiwal Muzyki Kameralnej na Bielanach - Koncert A.Vivaldi "Cztery Pory Roku"

Wystąpią: Orkiestra Kameralna "Varsovia Ensemble", Włodzimierz Promiński - skrzypce solo.

Transmisja na żywo na profilu facebook.com/bielanyonline i FB BOK 21.03, godz. 18:00

Muzyczne Podróże - Koncert "Muzyczny świat orientu"

Koncert w wykonaniu zespołu „Sentido” w składzie: Karolina Matuszkiewicz – wokal, suka, kemanche, skrzypce, Arad Emamgholi – daf, tombak, wokal, Piotr Kopietz – akordeon, aranżacje, kierownictwo artystyczne. Szeroko pojęta Muzyka Orientu od lat inspiruje twórców oraz wykonawców wywodzących się z różnych stylów muzycznych, a swoim bogactwem, różnorodnością i niepowtarzalnym urokiem zjednuje sobie słuchaczy na całym świecie. Bogactwo dźwięków Muzycznego Świata Orientu, muzycy zespołu „Sentido” prezentują słuchaczowi m.in. poprzez swoją mistrzowską grę na etnicznych instrumentach perkusyjnych oraz strunowych (daf, tombak, suka, kemanche,), połączoną z wyjątkowo pełnym brzmieniem akordeonu koncertowego. W swoim repertuarze zespół posiada utwory z kręgu muzyki bliskowschodniej, sefardyjskiej i bałkańskiej, aż po rytmy latynoamerykańskie. Wszystko to okraszone sporą dawką swobodnej improwizacji i pod wspólnym mianownikiem - "Muzyka Orientu". W programie koncertu m.in.: Daichovo Horo, Sevdana, Gankino Horo, Adio Querida, Ay Mancebo, Ucisz serce. Koncertowi będzie towarzyszyć pokaz tańców orientalnych w wykonaniu Apsary Afsanesary oraz konkurs z nagrodami "Kwiaty orientu".

Premiera online na FB i YT BOK, 27.03, godz. 18.00

Wielkanocne Dwie Godziny dla Rodziny: spektakl teatralny "Teoś i Wielkanoc" w wykonaniu Teatru Dobrego Serca oraz warsztaty wielkanocne i animacje plastyczne

Dociekliwy wróbelek pragnie poznać istotę Świąt Wielkanocnych. Tym razem udaje się na przedświąteczny kiermasz. Przy swoich straganach Pani Bazia i Pan Żółtko próbują ustalić, kto jest najważniejszy w Wielkanoc. W śmiesznych piosenkach i rozmowach zajączki oraz kurczaczki chcą udowodnić, że są ważniejsze od drugich. Pomiędzy baziami, pisankami i palemkami Teoś odnajduje... Baranka z chorągwią zwycięzcy.

Transmisja na żywo spektaklu na FB i YT BOK, premiera online warsztaty i animacje 28.03, godz. 12.30

Bądźcie na bieżąco i zaglądajcie na naszą stronę www.bok-bielany.eu oraz nasz profil na facebooku.

Zobacz też: Sport, oświata, kultura i seniorzy. Priorytety na 2021 ujawnia Grzegorz Pietruczuk


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Projekt-Piazzola

Projekt-Piazzola

Koncert-Wolyn-w-piesniach

Koncert-Wolyn-w-piesniach

Muzyczne-podroze_Muzyczny-swiat-orientu

Muzyczne-podroze_Muzyczny-swiat-orientu

Wieczor-miedzynarodowy-Indie

Wieczor-miedzynarodowy-Indie

Bielański ośrodek kultury 1

Bielański ośrodek kultury 1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ