Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 23:12
Reklama

Serek Bielański pełny drzew czy zabudowany?

Projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego wywołał niemałe poruszenie.

Stacja metra Słodowiec na Bielanach znajduje się w centralnym punkcie tzw. Serka Bielańskiego. W ramach Budżetu Obywatelskiego zgłoszono pomysł by na Serku Bielański posadzi 500 drzew. „Dzięki posadzeniu 500 drzew ozdobnych powstanie nowy, piękny las na Bielanach. Ozdobne drzewa będą cieszyły oczy Mieszkańców, a przede wszystkim będą dawały cień w letnie, upalne dni” – czytamy w opisie zgłoszonego projektu, którego autorami są radni dzielnicy Bielany z ramienia Razem dla Bielan, Piotr Walas i Ewa Turek.

Wspólnie z Ewa Turek zostaliśmy zaatakowani przez TuBielany za Pomysł posadzenia nowego lasu na Bielanach, A dokladnie ... Opublikowany przez Piotr Walas - Radny Dzielnicy Bielany m. św. Warszawy & nbsp; Czwartek, 11 lutego 2021

Łączna powierzchnia działek na Serku Bielańskim wynosi ponad 30 tys. m kw. W centralnym punkcie znajduje się stacja metra Słodowiec co ma znaczący wpływ jeśli chodzi o możliwości w zagospodarowaniu działki. Teren pomiędzy ulicami Żeromskiego, Marymoncką a Sacharową z komercyjnego punktu widzenia jest atrakcyjny właśnie ze względu na sąsiedztwo z pierwszą linią metra.

Od dekad planowane nowe centrum

Grunt za sprawą przedwojennych wizji planowania nowego centrum Bielan jest wolny od roszczeń. Pierwszy krok ku temu poczynił prezydent Stefan Starzyński, który odkupił grunt. Na terenie serka planowano budowę placu Jedności. Całość miała mieć charakter rasowego placu z gwiaździście rozchodzącymi się ulicami. Ambicje na zagospodarowanie terenu były niemałe już od lat 50, kiedy to planowano dzielnicowy ośrodek społeczno-usługowy. Wówczas była to jeszcze część Żoliborza. Z planów nic nie wyszło do dziś mimo, że miejscy urzędnicy dekady później promowali działkę na Lazurowym Wybrzeżu. W między czasie na terenie serka rozstawiały się letnie ogródki piwne czy wesołe miasteczka. Budowa stacji metra i usytuowanie południowego pawilonu w centralnym punkcie w domyśle zwiastowało otoczenie jej miejską zabudową. Tak się do dziś nie stało.

Budowę tunelu stacji metra Słodowiec zakończono w 2008 roku. Osadzono go zbyt płytko by zgodnie z możliwościami jakie przewiduje MPZP wybudować tam budynki mieszkalne lub usługowe mierzące od 50 do nawet 100 metrów wysokości. Obowiązujący od 2002 roku plan wydaje się być już nieaktualny.

Drzewa czy miejska zabudowa?

Wcześniej na Serku Bielańskim może pojawić się 500 drzew, o ile tak zdecydują mieszkańcy. Zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego projekt musi jeszcze przejść pozytywnie ocenę formalną, merytoryczną aż wreszcie zostanie wybrany przez mieszkańców w głosowaniu. Jeżeli tak się stanie, to wychodząc ze stacji metra znajdziemy się pośród setek drzew. Ta wersja wydaje bardzo prawdopodobna.

Jak donosi Gazeta Wyborcza, dla której sprawę skomentował burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk mieszkańcy na etapie przystąpienia do zmiany planu dla serka Bielańskiego opowiadali się za zachowaniem zielonego charakteru Serka Bielańskiego. W pomyśle bielańskich radnych, burmistrz dzielnicy nie widzi nic złego. - Po drugiej stronie Żeromskiego powstał ogromny blok Słodowiec City. Po drugiej ul. Sacharowa na etapie garażu podziemnego zatrzymała się budowa sporego hotelu. Może można by pomyśleć o serku jako takim parku, będącym rekompensatą za intensywną zabudowę na jego obrzeżach? – mówi cytowany przez stołeczny dziennik burmistrz Bielan.

Opinie samych mieszkańców nie są jednoznaczne. Jedni zdecydowanie opowiadają się za drzewami. – W dobie zmian klimatycznych i przewagi betonu nad zielenią w miastach wydaje się to trafionym pomysłem. Drzewa chyba jeszcze nikomu nie zaszkodziły, a centrum handlowe mam na Młocinach, trzy stacje metra stąd – mówi pani Katarzyna, która mieszka w sąsiedztwie i codziennie odjeżdża ze Słodowca do pracy. Innego zdania jest pan Łukasz, który wskazuje, że można połączyć jedno z drugim, czyli rozgęszczona zabudowa, ale i otoczona zielenią.  – Stacja metra jest bardzo strategicznym miejscem. To również atrakcyjny teren dla zabudowy mieszkaniowej. O to chyba chodzi w życiu w mieście, by mieć wszystko blisko miejsca swojego zamieszkania. Po to jest komunikacja miejska by móc z łatwością, bez użycia auta załatwić swoje potrzeby – mówi i dodaje: - Stan tego terenu od lat się jest taki sam i chyba szybko nic tu się nie zmieni więc posadzenie tych drzew nie jest może takim złym pomysłem.


serek-bielanski-1
serek-bielanski-1

slodowiec
slodowiec

serek-bielanski-2
serek-bielanski-2

serek-bielanski-2-1
serek-bielanski-2-1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 19 km/h