Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 13:53

Setki nowych drzew na Żoliborzu, a ile wycięto?

Miejscy ogrodnicy i żoliborscy urzędnicy podsumowują miniony rok na Żoliborzu i zapowiadają działania na 2021 rok. Co przez ostatni rok działo się z żoliborską zielenią i w parkach?

Nowe drzewa przy ulicy Powązkowskiej, Mickiewicza, Anny German i Rydygiera

Najwięcej, nowych drzew pracownicy ZZW zasadzili wzdłuż ulicy Powązkowskiej. Tam pojawiło się 76 drzew różnych gatunków. „Niemal 50 nowych drzew pojawiło się wzdłuż Al. Wojska Polskiego w ramach koniecznej wymiany drzewostanu tej ulicy, na środkowym pasie alei posadziliśmy ponad 4 tys. krzewów, rozpłytowaliśmy także fragment chodnika przy nr. 29. Nową zieleń zyskała również ul. Mickiewicza – nasadziliśmy wzdłuż niej ponad 40 drzew w tym jesiony pensylwańskie. Z rzadkich, niespotykanych w Warszawie gatunków, warto zwrócić uwagę na Tilia americana „Moltkei”przy  ul. Powązkowskiej, a także 3 topole „Woobstii”, które pojawiły się w tym roku w rej. os. Potok przy ul. Mickiewicza – wylicza Anna Stopińska, rzecznik prasowy Zarządu Zieleni Warszawskiej.

Tuż przed końcem 2020 roku rzecznik prasowa żoliborskiego urzędu przesłała podsumowanie 2020 roku dotyczące m.in. dzielnicowej zieleni. „277 nowych drzew posadził w 2020 roku Wydział Ochrony Środowiska na terenach administrowanych przez Urząd Dzielnicy Żoliborz. To o ponad 100 drzew więcej niż w 2019 roku” – czytamy w nadesłanym komunikacie. Jeśli doliczyć do tego  nasadzenia realizowane przez Zarząd Zieleni Warszawskiej, to na Żoliborzu w 2020 roku posadzono łącznie ... 585 nowych drzew.

Ten artykuł czytasz w ramach wykupionego dostępu.

A gdzie nowe drzewa sadzono na zlecenie żoliborskiego Wydziału Ochrony Środowiska? „Najwięcej drzew – 25 grabów pospolitych „Fastigiata” pojawiło się przy ul. Anny German 12. 15 lip srebrzystych „Silver Globe” posadzonych zostało przy ulicy Braci Załuskich na odcinku od ul. Włościańskiej do ul. Tołwińskiego. Ulica Niegolewskiego na odcinku od pl. Henkla do ul. Brodzińskiego obsadzona została brzozą brodawkowatą „Jolep1” w liczbie 10 sztuk. Natomiast przy ulicy Potockiej posadziliśmy Robinię Małgorzaty „Pink Cascade”. Nowe drzewa zasadziliśmy także na placu Lelewela, pojawiły się tam głogi jednoszyjkowe ‘Stricta’ oraz klon srebrzysty. Na skwerach Wołyńskim i Newerlego posadziliśmy klony zwyczajne” – informuje o poszczególnych miejscach Donata Wancel, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Żoliborz.

Ile wycinek?

Poprzedni rok dla inspektorów z ZZW był sporym wyzwaniem choćby ze względu na konieczność prowadzonych prac w alei Wojska Polskiego. Ze względu na zły stan rosnących tam kolonów niezbędna była wycinka drzew. Wymiany drzew na taką skalę w jednym miejscu prawdopodobnie nigdy dotąd nie prowadzono. Na zlecenie ZZW łącznie w całej dzielnicy, ze względu na zły stan fitosanitarny wycięto 137 sztuk drzew, co daje współczynnik kompensacji 2,25:1.

W przypadku działań dzielnicowego WOŚ-u, wycinek w było znacznie miej. Ze względu na zły stan fitosanitarny pod topór poszło 36 drzew.

https://gazetazoliborza.pl/2020/02/wycinka-w-alei-wojska-polskiego-nikt-nie-podejmie-sie-dalszego-utrzymywania-tak-niebezpiecznych-drzew/

Nowe krzewy i oczko wodne – żoliborskie parki

ZZW na terenie Żoliborza opiekuje się również parkami. Te, nad którymi czuwają miejscy ogrodnicy to: Park Żeromskiego, Park Fosa i Stoki Cytadeli, tereny w rejonie Żoliborza Artystycznego zwane „Ptasim Zakątkiem”.

W 2020 roku zakończyła się rewitalizacja Parku Żeromskiego, która trwała 2 lata. Uporządkowano tam m.in. tereny zieleni i skarp. Dodatkowo w parku pojawiło się około 40 tys. sztuk nowych roślin, w tym drzew, krzewów i bylin. Znajdujący się w Parku Żeromskiego plac zabaw czeka modernizacja. ZZW poinformował, że wykonano już koncepcja i projekt budowlany.

„W Parku Fosa i Stoki Cytadeli dosadziliśmy ponad 30 drzew, w tym 10 nowych jabłoni w sadzie. W ramach ekstensywnej pielęgnacji parku i reakcji na niestabilne warunki meteorologiczne rzeka Drna, pierwszy raz w historii została zastawiona i działała jako liniowy zbiornik retencyjny wody. W parku pojawiły się także nowe „landartowe” rzeźby stworzone przez Jana Sajdaka” – informuje Anna Stopińska. Również Ptasi Zakątek został uporządkowany, a tuż przed końcem roku wiklinowe szałasy na Skwerze Kaliny zostały odnowione.

https://gazetazoliborza.pl/2020/11/co-w-parku-fosa-po-zmierzchu-straszy-zoliborzan/

Z kolei WOŚ działający w żoliborskim urzędzie zdecydował o zasadzeniu na Kępie Potockiej 8 sztuk wierzby płaczącej. Ta jednostka odpowiada również za Park Kaskada, gdzie w ramach realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego pogłębiono i uszczelniono dno oczka wodnego. Kolejnym parkiem zarządzanym przez dzielnicę to Park Sady Żoliborskie. Poza tym, że ustawiono dwie nowe latarnie w znajdującym się placu zabaw, w minionym roku przeprowadzone zostały konsultacje społeczne w sprawie przyszłych nasadzeń. Wynik był jednoznaczny, dlatego w tej sprawie urzędnicy z Żoliborza wystąpili do Marszałka Województwa Mazowieckiego o zmianę decyzji dotyczącej nasadzeń w Parku Sady Żoliborskie i zastąpienie wskazanych pierwotnie gatunków drzew ozdobnych na odmiany jadalne sadownicze: jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy.

https://gazetazoliborza.pl/2020/10/oczko-wodne-w-parku-kaskada/

Nowe nasadzenia i realizacje projektów z Budżetu Obywatelskiego – plany na 2021 rok

Choć 2020 rok okazał się mocno nieprzewidywalny, to już dziś wiemy jakie prace będą prowadzone z ramienia ZZW na Żoliborzu. Miejscy ogrodnicy w planach mają dosadzenie nowego szpaleru drzew na ulicy Krasińskiego na odcinku od Placu Wilsona do Popiełuszki i zazielenienie ulicy Potockiej na odcinku od Gwiaździstej do Mickiewicza. Jest to projekt realizowany wspólnie z Zarządem Dróg Miejskich. Ponadto czekają nas realizacje projektów z Budżetu Obywatelskiego takich jak: „Promenada spacerowa na środku ul. Krasińskiego”, „Drzewa i Zieleń na Powązkowskiej- Żoliborz”, „Drzewa przed Halą Marymoncką” oraz nowe drzewa i krzewy na ul. Słowackiego realizowane w ramach dwóch osobnych projektów.

„ZZW planuje również modernizację placu zabaw i budowę automatycznej toalety miejskiej w Parku Żeromskiego oraz realizację ścieżek szutrowych w rejonie Ptasiego Zakątka. Ten rok to także koniec prac projektowych związanych z zagospodarowaniem Skweru Krasińskiego – odbiór dokumentacji projektowej i początek prac terenowych” – zapowiada rzecznik prasowy ZZW.

Plany na ten rok nieco mniej nakreślone ma dzielnica. Planowane są oczywiście nowe nasadzenia drzew i krzewów oraz realizacje projektów z Budżetu Obywatelskiego. Jednym z nich jest projekt dotyczący Parku Sady Żoliborskie.

[/FMP]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ