Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 grudnia 2023 03:37

Rowery miejskie w Warszawie wracają

W 2021 roku w systemie rowerów miejskich miały nastąpić zmiany. Drogowcy wybrali tymczasowego operatora.

Jednak stary, a nie nowy operator uruchomi system rowerów miejskich w Warszawie w tym roku. Firma Nextbike ponownie będzie operatorem rowerów miejskich, ale prawdopodobnie tylko na rok.  

Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego dostępu do treści.

Wraz z końcem ubiegłorocznego sezonu wygasła czteroletnia umowa z operatorem. W związku z tym drogowcy szykowali się do wprowadzenia zmian w systemie rowerów miejskich. W tym celu prowadzone były również konsultacje społeczne i dialog techniczny z potencjalnymi operatorami. Jednym z elementów zmiany było wyłonienie nowego operatora. To się jednak nie udało. „Niestety, plany na sprawne wyłonienie operatora na lata 2021-2028 pokrzyżowała nam pandemia. Kilka dni po ogłoszeniu przetargu w Polsce ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego, a od 1 kwietnia do 5 maja decyzją władz centralnych Veturilo było zawieszone. Przymusowa pauza mocno odbiła się na branży rowerów miejskich, wpłynęła też na przebieg postępowania przetargowego” – informuje ZDM.

https://gazetazoliborza.pl/2020/03/wypozyczanie-przede-wszystkim-przez-smartfony-dlugoterminowe-i-nawet-zima-inne-veturilo-w-2021-roku/
Jak w przyszłości ma działać system rowerów miejskich dowiesz się z tego artykułu.

Wówczas ofertę na obsługę systemu rowerów miejskich złożyła jedna firma. Cena jaką zaproponowano była powyżej możliwości finansowych miasta.

Operator zastępczy, by nie przerywać ciągłości funkcjonowania systemu rowerów

W celu utrzymania ciągłości działa Vetrulo, drogowcy w grudniu ogłosili przetarg na operatora zastępczego. Zgłosiła się firma Nextbike, która z obsługę systemu rowerów miejskich zażyczyła sobie 14 mln 284 tys. zł brutto w wariancie podstawowym. „Nowy, tymczasowy operator będzie mógł korzystać z używanego sprzętu. Dopuściliśmy taką możliwość, aby uruchomienie systemu w przyszłym roku nastąpiło bez opóźnień, czyli 1 marca” – wyjaśnia ZDM.

https://gazetazoliborza.pl/2020/12/najdluzszy-szlak-rowerowy-w-warszawie-przebiegnie-przez-zoliborz/

System Veturilo w tym sezonie będzie składał się z 4560 rowerów, w tym 4400 rowerów standardowych, 100 rowerów elektrycznych oraz rowerki dziecięce i tandemy.

– Przed nami kolejny, dziesiąty już rok współpracy z miastem. Wybór naszej oferty jest zapowiedzią kontynuacji współpracy z bardzo ważnym dla nas partnerem – Miastem Stołecznym Warszawa. W 2020 roku przyszło nam wszystkim mierzyć się z nowymi wyzwaniami i żyć w jakże dziwnych czasach, ale szczególnie w okresie „Covid-19” widzimy jak istotny i potrzebny jest bezpieczny transport indywidualny. Cieszymy się, że dalej będziemy mogli wspierać mieszkańców Warszawy w ich codziennym życiu i bezpiecznym przemieszaniu się po stolicy, w tym trudnym dla wszystkich okresie wciąż trwającej pandemii. Zaznaczamy też, że nie czekamy z założonymi rękami i już od startu sezonu wdrożymy nowe innowacyjne technologicznie rozwiązania chociażby w obszarze obsługi klienta - mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

A co z docelowym, systemem rowerowym?

Przetarg, który został unieważniony na docelowy system rowerów miejskich będzie ogłoszony najprawdopodobniej wiosną tego roku. „Liczymy, że do tego czasu sytuacja związana z pandemią uspokoi się na tyle, że pozwoli na wyłonienie wieloletniego operatora Veturilo i usprawnienie systemu. To proces długotrwały, bo wybrana przez nas firma musi mieć kilkumiesięczny czas na przygotowanie zmian, wyprodukowanie i dostawę rowerów, a także montaż stacji” – czytamy w komunikacie ZDM.

https://gazetazoliborza.pl/2020/12/ulica-popieluszki-sciezka-rowerowa-albo-mniej-miejsc-parkingowych/

Unused bikes in Warsaw, Poland after goverment forbidden to use public share bike system to limit the spread of Coronavirus
Unused bikes in Warsaw, Poland after goverment forbidden to use public share bike system to limit the spread of Coronavirus


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: -1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 17 km/h