Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 11:39

Żoliborz w 2021 roku. Realizacyjne "pewniaki"

Szkoła przy ulicy Anny German, nowe nasadzenia i płatne parkowanie na Żoliborzu. Co przyniesie 2021 rok?

Miniony 2020 roku według licznych opinii zakpił sobie ze wszystkich. Powód? Pandemia koronawirusa, który wymusił w niektórych sytuacjach zmianę sposobu działania, jak miało to miejsce w przypadku konsultacji społecznych przeprowadzonych w sprawie objęcia SPPN Żoliborza. Ze względu na pandemię i obostrzenia, konsultacje musiały odbyć się online. Również huczne otwarcie Centrum Lokalnego, na którym miała zagrać Misia Furtak nie odbyło się, jak również cała masa innych widowisk artystycznych. W 2020 roku życie wywróciło się do góry nogami, a wiele planów, prognoz i zapowiedzi przestało istnieć.

Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego dostępu do treści.

Nowy rok, 2021 to również rok wielu niepewności. Odpowiedź na pytanie: „Kiedy wszystko wróci do normy?” otrzymamy dopiero wtedy, gdy uda się opanować sytuację związaną z pandemią koronawirusa. Do tej pory nie wiadomo, czy odbędą się wydarzenia kulturalne, kiedy otwarte będą teatry czy kina.

Strefa płatnego parkowania na Żoliborzu

Choć pandemia postawiła pod znakiem zapytania kwestię konsultacji społecznych w sprawie objęcia Żoliborza strefą płatnego parkowania to już wiadomo, że zmiany w parkowaniu czekają nas już w tym roku.

Zmiany w całej Warszawie zaczynają się od dziś. Od 4 stycznia weszły w życie nowe stawki opłat oraz nowe godziny funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Najważniejszą spośród zasad, które zaczną obowiązywać 4 stycznia, jest ta dotycząca stawek opłat. Nowe wyniosą: 3,90 zł za pierwszą godzinę parkowania, 4,60 zł za drugą i 5,50 zł za trzecią. Czwarta godzina i każda kolejna będą kosztować 3,90 zł. Od 4 stycznia opłaty będą obowiązywać do godz. 20.00.

https://gazetazoliborza.pl/2020/11/nowy-pomysl-na-strefe-platnego-parkowania-na-zoliborzu/

Żoliborz od strefy płatnego parkowania dzielą już tylko miesiące. Wprowadzenie opłat za parkowanie w dzielnicy planowane jest na wrzesień. Przed nami jeszcze opublikowanie raportu z przeprowadzonych konsultacji i szczegółowe projekty organizacji ruchu, które ma zatwierdzić Biuro Polityki Mobilności i Transportu. Następnie, wyłoniony w przetargu wykonawca musi wdrożyć nową organizację w terenie. Równolegle Rada Miasta musi podjąć uchwałę regulującą granicę i stawki SPPN. Według planów na Żoliborzu za parkowanie mamy płacić od września tego roku.

Muzeum na Cytadeli

Na żoliborskim wzgórzu trwają prace nad budową muzeów. Na Cytadeli nową siedzibę będzie miało Muzeum Historii Polski. W murach nowego gmachu są już wielkogabarytowe eksponaty. Na zwiedzanie wystawy MHP będzie trzeba jednak poczekać do 2022 roku a może nawet do 2023 roku. Nieco szybciej zakończy się budowa powstającego obok Muzeum Wojska Polskiego.

W południowym pawilonie Muzeum Wojska Polskiego stała wystawa ma liczyć ćwierć miliona eksponatów. Wśród nich znajdzie się m.in. siodło Napoleona z Egiptu, mundur powstańca warszawskiego Jerzego Sienkiewicza „Rudego”, szabla generała Antoniego Sułkowskiego, pistolet gen. Zygmunta Berlinga czy miecz znaleziony w Ostrowiu nad Jeziorem Gopło, datowany na VII wiek.

https://gazetazoliborza.pl/2019/07/cytadela-zostanie-oddana-warszawiakom/

Całość ekspozycji ma składać się na tysiącletnią opowieść o dziejach Wojska Polskiego i będzie podzielona na poszczególne okresy. Sama budowa gmachu ma zakończyć się w 2021 roku, natomiast nie oznacza to możliwości zwiedzania wystawy, której urządzanie może zająć wiele miesięcy.

https://gazetazoliborza.pl/2020/11/niezwykle-eksponaty-trafily-na-cytadele-warszawska/
Nowa taryfa za wywóz odpadów

- Kwiecień to data, do kiedy spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jak również mieszkańcy domów jednorodzinnych mają możliwość przygotowania się do nowego systemu rozliczeń – mówił ponad miesiąc temu cytowany w komunikacie ratusza Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy.

Nowy system rozliczeń za odbiór śmieci ma więc obowiązywać od kwietnia tego roku. Według szacunków, które przyjął ratusz na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, warszawiak zużywa przeciętnie 4 metrów sześciennych miesięcznie. Nowe zasady mogą być korzystniejsze dla osób samotnych. Z kolei w wieloosobowych gospodarstwach domowych nowa taryfa może znacznie nadwyrężyć budżet domowy. W przypadku czteroosobowej rodziny opłaty za wywóz śmieci mogą wzrosnąć do około 190 – 200 zł w skali miesiąca. Oczywiście są to szacunki. Każdy powinien sam wyliczyć sobie wysokość opłat na podstawie zużycia wody w swoim domu lub mieszkaniu.

Podstawą miesięcznej opłaty będzie średnie zużycie wody z sześciu kolejnych miesięcy z ostatniego roku (z ostatnich 12 miesięcy). – Opłata za wodę jest bardzo szczelna. W każdej innej metodzie mogą występować sytuacje kiedy, ktoś nie zadeklaruje rzeczywistej powierzchni mieszkania, czy liczby lokatorów. W przypadku wody, jest bardzo prosty i czytelny mechanizm naliczania opłat – mówił w jednym z wywiadów dla Gazety Żoliborza Michał Olszewski.

https://gazetazoliborza.pl/2020/12/ile-zaplacisz-za-smieci-oblicz-naleznosc-za-pomoca-naszego-kalkulatora/
Nowe nasadzenia w parku Sady Żoliborskie

„Wystąpiliśmy do Marszałka Województwa Mazowieckiego o zmianę decyzji dotyczącej nasadzeń w Parku Sady Żoliborskie i zastąpienie wskazanych pierwotnie gatunków drzew ozdobnych na odmiany jadalne sadownicze: jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy” – czytamy w prezentacji podsumowującej 2020 rok nadesłanej przez rzecznika prasowego żoliborskiego urzędu.

Złożony 23 grudnia wniosek do Marszałka Województwa Mazowieckiego dotyczy zmiany decyzji nasadzeń na Sadach. Konkretnie, zamiast 43 sztuk drzew, które pierwotnie miały pojawić się w parku, o ile na wniosek przychylnie spojrzy MWM, zasadzone zostanie 36 sztuk drzew, które będą dawały co roku jadalne owoce.

To efekt przeprowadzonych konsultacji społeczny w 2020 roku, w których udział wzięli sami mieszkańcy. Ze sporządzonego, na podstawie zebranych opinii, raportu wynika, że mieszkańcy opowiadają się za zachowanie sadowniczego charakteru parku, a co za tym idzie by nowe nasadzenia były drzewami sadowniczymi z jadalnymi owocami.

https://gazetazoliborza.pl/2020/10/dobrodziejstwa-z-sadow-zoliborskich-wyladowaly-w-urzedzie-dzielnicy-zoliborz/

Ponadto na rosnące obecnie drzewa w parku czeka wiele działań pielęgnacyjnych a to za sprawą zwycięskiego projektu realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego. „W tym roku, dzięki nam wszystkim, unikatowe, stare odmiany owocówek mają szansę doczekać się w końcu fachowej pomocy i pielęgnacji - cięć sanitarno-odmładzających, które przedłużą ich życie o kilka/kilkanaście lat i spowodują z czasem, że owoce będą dorodniejsze” – czytamy na facebooku sąsiedzkiej inicjatywy Owocowe Sady Żoliborskie. W styczniu ma być więc ogłoszony przetarg na realizację projektu, wedle którego drzewa w Sadach będą przeżywały drugą młodość.

Nowa szkoła i przedszkole – największa inwestycja oświatowa na Żoliborzu od dekad

Placówka oświatowa, która powstaje przy ulicy Anny German to pierwsza od lat tak duża inwestycja oświatowa na Żoliborzu. Szkoła docelowo pomieści 800 uczniów szkoły podstawowej i 150 przedszkolaków. W kompleksie przy ulicy Anny German zatrudnienie znajdzie około 150 nauczycieli i pracowników obsługi.

https://gazetazoliborza.pl/2020/12/blisko-300-mln-zlotych-znajdzie-sie-w-budzecie-zoliborza-na-2021r/

Według ostatnich doniesień żoliborskiego urzędu, I etap inwestycji ma zakończyć się do 31 maja 2021 roku, zaś II etap ma rozpocząć się jeszcze w I kwartale tego roku. Zgodnie z opisem zamówienia, do zrealizowania będą roboty wykończeniowe III piętra w pełnym zakresie wraz z wyposażeniem, instalacje sanitarne, elektryczne oraz techniczne. Wykonanie instalacji fotowoltaicznej, zagospodarowanie terenu, w tym m.in. budowa boiska do piłki nożnej i koszykówki, placu zabaw i siłowni plenerowej oraz budowa dróg wewnętrznych, parkingu i wyposażenie terenu w elementy małej architektury jak stojaki na rowery, kosze i ławki. Wykonawca odpowiadać ma także za nasadzenia zieleni oraz przebudowę fragmentu ul. Anny German na odcinku przylegającym do terenu placówki oświatowej. Oferty potencjalnych wykonawców poznamy 20 stycznia. Termin zakończenia prac II etapu wyznaczono na końcówkę sierpnia, zaś sama placówka prawdopodobnie będzie gotowa do przyjęcia uczniów w czwartym kwartale tego roku.

https://gazetazoliborza.pl/2020/12/2020-rok-na-zoliborzu/

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ