Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 12:54

Globalnie cały 2020 rok upłynął pod znakiem pandemii. A jaki był 2020 rok sublokalnie? Wybraliśmy najważniejsze wydarzenia mijającego roku.

Protesty jakich Żoliborz nie widział po zmianie ustrojowej

Mijający rok uważamy za rok protestów. Żoliborz, a konkretnie ulica Mickiewicza na której znajduje się dom Jarosława Kaczyńskiego był miejscem największych po ’89 roku protestów. W październiku, gdy zakazano przerywania ciąży na ulice wyszły dziesiątki tysięcy ludzi. Fale protestujących przelały się przez Żoliborz, gdzie obecne były imponujące siły policyjne. Szczelny kordon wydzielał 300 metrowy odcinek ulicy Mickiewicza na całej szerokości jezdni.

Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego dostępu do treści.

https://gazetazoliborza.pl/2020/10/drugi-dzien-protestu-na-zoliborzu-w-sprawie-prawa-antyaborcyjnego-tysiace-osob-wzielo-udzial/

Ulica Mickiewicza była też miejscem różnego rodzaju happeningów Lotnej Brygady Opozycji, protestu rolników, którzy w nocy wysypali warzywa, jajka oraz martwą świnię.

https://gazetazoliborza.pl/2020/12/druzyna-szczepienia-zawitala-na-zoliborz/

Osobnymi wydarzeniami choć ściśle powiązanymi ze Strajkiem Kobiet są spektakle, które miały miejsce właśnie na ulicy Mickiewicza, a konkretnie w Szklanym Domu, którego mieszkania posłużyły artystom za scenę. Jak się później okazało sami widzowie byli spisywani przez policję, zaś samych mieszkańców Szklanego Domu nachodzili mundurowi.

https://gazetazoliborza.pl/2020/12/policja-nachodzi-mieszkancow-szklanego-domu-po-spektaklach-zwiazanych-ze-strajkiem-kobiet/
Otwarcie Centrum Lokalnego przy ulicy Rydygiera

Czas jaki upłynął od rozpoczęcia tej inwestycji aż do jej otwarcia to dwa lata. Najpierw inwestycja przeciągała się z powodu odstąpienia od umowy  na prace budowlane z winy wykonawcy. Wówczas kłopotem dla pierwotnego wykonawcy okazała się m.in. realizacja placu zabaw w jednym z pawilonów. Prace jednak ukończono w grudniu zeszłego roku.

Później, kiedy budynek ukończono Państwowa Inspekcja Sanitarna zakwestionowała rozwiązania projektowe dotyczące wentylacji. Projektant wprowadził zmiany. Centrum Lokalne uzyskało ostatecznie pozwolenie na użytkowanie w czerwcu. Po wielu tygodniach, kiedy zaplanowano oficjalne otwarcie z wieloma atrakcjami rząd wprowadził kolejne restrykcje związane z epidemią.

Od tego czasu, choć obiekt był otwarty a zatrudnione panie animatorki zaproponowały organizację ponad 30 wydarzeń ostatecznie do końca listopada żadne z nich się nie odbyło. Ponadto na jednej z dzielnicowej Komisji Kultury padły oskarżenia w kierunku kierownika żoliborskiego zespołu komunikacji, czego skutkiem było uruchomienie procedury anty-mobbingowej.

https://gazetazoliborza.pl/2020/11/centrum-lokalne-na-zoliborzu-z-szowinistycznym-skandalem-w-tle/
Wypadek autobusu miejskiego

Takiego wypadku miejskiego autobusu Warszawa nie widziała od lat. W czerwcu przegubowy autobus linii 186 na żoliborskim odcinku trasy S8, zjeżdżając z mostu Grota-Roweckiego przebił bariery energochłonne i runął na ścieżkę rowerową przy Wisłostradzie.

W skutek wypadku zginęła jedna osoba a 20 było rannych. Później okazało się, że badania wykazały u kierowcy autobusu obecność narkotyków.

https://gazetazoliborza.pl/2020/06/autobus-miejski-spadl-na-nasyp-przy-wislostradzie-jedna-osoba-nie-zyje-20-osob-rannych/
Wymiana drzew w alei Wojska Polskiego

W tym roku rozpoczęła się największa wycinka drzew w historii Żoliborza. Swoich dni dożyły klony srebrzyste rosnące w alei Wojska Polskiego. Stołeczni zieleniarze poinformowali w marcu o otrzymaniu decyzji Mazowieckiego Konserwatora Zabytków w sprawie wycinki w drzew w alei Wojska Polskiego. Zezwala ona na wycięcie 50 drzew.

W sprawie prowadzonych prac odbywały się spacery informacyjne dla mieszkańców, które poprowadzili eksperci. Jak podkreślał jeden z inspektorów ZZW całe przedsięwzięcie związane z wymianą drzew w alei Wojska Polskiego jest wymagającą operacją o istotnym znaczeniu dla Żoliborza.

https://gazetazoliborza.pl/2020/03/jest-decyzja-w-sprawie-wycinki-w-alei-wojska-polskiego/
Żoliborski Dom Kultury

W tym roku poznaliśmy lokalizację Żoliborskiego Domu Kultury. Żoliborz jest jedyną dzielnicą, która nie ma domu kultury, a potrzebę istnienia takiej instytucji od lat zgłaszają sami mieszkańcy. Dom kultury znajdzie się na Żoliborzu Oficerskim przy ulicy Śmiałej.

W związku z tym, że wiemy już gdzie będzie mieścił się dom kultury, czekają nas konsultacje społeczne w sprawie formuły działania placówki. W sąsiedztwie przyszłego Domu Kultury znajdują się budynki mieszkalne. Część mieszkańców może mieć obawy związane z działalnością jednostki. Stąd też pomysł by przeprowadzić konsultacje społeczne, tak aby sąsiedzi mieli szansę wypowiedzieć się na temat kształtu działalności Domu Kultury.

https://gazetazoliborza.pl/2020/08/dom-kultury-na-zoliborzu-znamy-nowe-stanowisko-radnych/
Konsultacje w sprawie objęcia Żoliborza SPPN

Jesienią Zarząd Dróg Miejskich przeprowadził wśród mieszkańców Żoliborza konsultacje społeczne w sprawie objęcia Żoliborza strefą płatnego parkowania. Sprawą żyła cała dzielnica bo SPPN ma swoich przeciwników i zwolenników.

Jak podkreślał w rozmowie z Gazetą Żoliborza Łukasz Puchalski, dyrektor Zarząd Dróg Miejskich frekwencja do tej pory pozytywnie go zaskoczyła. – Jest wyższa niż na Woli i Pradze, gdzie konsultacje odbywały się w trybie stacjonarnym i mimo wszystko również cieszyły się dużym powodzeniem – mówił. Zebrane opinie będą sporządzone w formie raportu konsultacyjnego, który w najbliższych dniach powinien być opublikowany.

Cała strefa, jeśli wszystko będzie przebiegać zgodnie z założeniami powinna obowiązywać tuż po przyszłorocznych wakacjach.

https://gazetazoliborza.pl/2020/11/nowy-pomysl-na-strefe-platnego-parkowania-na-zoliborzu/
Koniec przebudowy ulicy Rydygiera

Ta inwestycja jest największa inwestycją drogową od lat realizowaną na terenie Żoliborza. Trwające rok czasu prace dobiegły końca, a na głównej ulicy Żoliborza Południowego pojawiła się nowa zieleń. Do prac, mimo obaw mieszkańców, że do tego nie dojdzie, przystąpił również deweloper. Chodzi o odcinek pomiędzy ulica Anny German a ulicą Przasnyską. Zgodnie z umową deweloper miał czas na wykonanie prac do końca 2020 roku. Rozkopany odcinek był solą w oku dla wszystkich oczekujących na powrót autobusu 221, ponieważ dopóki północna strona ulicy Rydygiera nie była ukończona niemożliwe było wprowadzenie stałej organizacji ruchu i potrzebne było złożenie  w Biurze Polityki Mobilności i Transportu dokumentów z projektem nowej tymczasowej organizacji ruchu na ulicy Rydygiera, która umożliwiła przywrócenie linii autobusowych na starą trasę, przed końcem roku.

https://gazetazoliborza.pl/2020/12/remont-rydygiera-rusza-ponownie/
Konsultacje w sprawie nowych nasadzeń w Parku Sady Żoliborskie

Do niedawna wciąż pozostawała nierozstrzygnięta kwestia nowych nasadzeń w Parku Sady Żoliborskie. W tym roku mieszkańcy, mimo pandemii doczekali się konsultacji społecznych przeprowadzonych w tej sprawie.

„O przyszłych nasadzeniach drzew w Sadach Żoliborskich wypowiedziało się w sumie 320 mieszkańców Żoliborza. Przygotowujemy obecnie wniosek do Marszałka Województwa Mazowieckiego o zmianie rodzaju drzew do nasadzeń z ozdobnych na drzewa owocowe sadownicze” – poinformował Urząd Dzielnicy na swoim Facebooku.

https://gazetazoliborza.pl/2020/10/dobrodziejstwa-z-sadow-zoliborskich-wyladowaly-w-urzedzie-dzielnicy-zoliborz/

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 17 km/h