Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 kwietnia 2024 01:57

Dziecko ze szczepieniami z większą szansą na wybrane przedszkole

Nowe kryteria w rekrutacji do miejskich przedszkoli.

Podczas ostatniej sesji Rada Warszawy podjęła uchwałę, która dotyczy samorządowych kryteriów rekrutacji do stołecznych przedszkoli. Co się zmienia? Co z obowiązkiem zapewnienia miejsc w przedszkolu? Wedle zmian zaproponowanych przez radnych, w rekrutacji do stołecznych przedszkoli premiowane będą dzieci, które przeszły obowiązkowe szczepienia ochronne.

W 2019 roku Dorota Łoboda, stołeczna radna i szefowa Komisji Edukacji w Radzie Warszawy, złożyła interpelację w sprawie obowiązkowych szczepień dzieci przyjmowanych do warszawskich przedszkoli. „Obecność w przedszkolach dzieci, które nie przeszły obowiązkowych szczepień, stanowi zagrożenie dla pozostałych dzieci oraz personelu tych placówek” – czytamy w stanowisku radnej sprzed roku.

Teraz dzieci z obowiązkowymi szczepieniami, podczas rekrutacji będą dodatkowo premiowane. „Dodatkowe 32 punkty będą przyznawane dzieciom, które przeszły obowiązkowe szczepienia ochronne” – poinformowała Dorota Łoboda: - Pisaliśmy w tej sprawie interpelacje z Jarosław Szostakowski i w końcu się udało!

Podobna zasada działa w przypadku żłobków. Różnica jest taka, że od ubiegłego roku do miejskich placówek tego typu można przyjąć wyłącznie zaszczepione dzieci. W przypadku przedszkoli, taka forma jest niemożliwa, ponieważ w Polsce rodzice obowiązkowo muszą posłać dziecko do placówki edukacyjnej co najmniej rok przed pójściem do szkoły, a co za tym idzie gmina musi zapewnić dzieciom zamieszkałym na jej terenie miejsce w przedszkolu.

Ten artykuł czytasz w ramach dostępu premium

Co więc z obowiązkiem zapewniania przez gminy miejsc w przedszkolu czy oddziale przedszkolnym wszystkim dzieciom zamieszkałym na podległym jej terenie? Nowe kryterium nie wyklucza możliwości uczęszczania do przedszkoli dzieci bez pakietu obowiązkowych szczepień, jednak organ zarządzający placówkami może wprowadzić kryterium rekrutacyjne.

W praktyce oznacza to, że zaszczepione dziecko ma większe szanse trafić do przedszkola pierwszego wyboru, niż to które nie będzie miało obowiązkowych szczepień. W przypadku dzieci, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą być zaszczepione i są zwolnione przez lekarzy z tego obowiązku stosowany jest wyjątek. Te dzieci będą punktowane w taki sam sposób jak te z pakietem szczepień.

https://gazetazoliborza.pl/2019/12/radni-zdecydowali-miejskie-zlobki-tylko-dla-dzieci-ze-szczepieniami/

[/FMP]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h