Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 kwietnia 2024 01:32

Zmarła architektka Bielan Maria Piechotka

„Nie ma chyba mieszkańca Bielan, któremu obce jest określenie Piechotkowo. To nieoficjalna nazwa, jednak bardzo trwała” – napisał Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan.

"Można powiedzieć, że nasza działalność projektowa mieściła się w całości w ramach czasowych PRL i była nią uwarunkowana" - pisała Maria Piechotkowa w 2008 roku, w "Komunikacie SARP" swoją pracę zawodową.

Maria Piechotkowa urodziła się 12 lipca 1920 roku w Krakowie. Do Warszawy przyjechała na studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W czasie wojny kontynuowała je na tajnych kompletach. W tym czasie poznała Kazimierza Piechotkę, z którym pobrała się w czasie Powstania Warszawskiego. Oboje jako dwudziestokilkulatkowie angażowali się w powstańcze walki. Pani Maria była łączniczką, a Pan Kazimierz jako członek Armii Krajowej, walczył w plutonie Batalionu Pięść Stanisława Jankowskiego „Agatona”.

Po wojnie pracowała m.in. w Miastoprojekcie Stolica Północ i Państwowej Pracowni Konserwacji Zabytków. Wraz z mężem założyła pracownię architektoniczną Maria i Kazimierz Piechotokowie, która działała przez 60 lat. W tym czasie, architekta zaprojektowała budynki mieszkalne i usługowe na terenie Bielan, które wpisane są przez SARO na listę dóbr kultury współczesnej. Osiedla z pierwszego etapu realizacji na Bielanach nazywane są „Piechotkowem”. „Nie ma chyba mieszkańca Bielan, któremu obce jest określenie Piechotkowo. To nieoficjalna nazwa, jednak bardzo trwała. Pochodzi od nazwiska państwa Marii i Kazimierza Piechotków, którzy wiele dekad temu zaprojektowali osiedle na Bielanach.” – napisał na swoim Facebookowym profilu Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan.

Bardzo smutny dzień dla bielańskiej społeczności. W sobotę nad ranem zmarła pani Maria Piechotka. Myśl i...

Opublikowany przez Grzegorza Pietruczuka - Burmistrza Dzielnicego Bielanego Sobota, 28 listopada 2020

Wraz z prof. Janem Zachwatowiczem małżeństwo Piechotków opracowało projekt odbudowy warszawskiej katedry św. Jana. Małżeński duet architektów kierował również zespołem odpowiedzialnym za opracowanie systemu budownictwa wielkopłytowego W-70 i Wk-70. W efekcie został on wdrożony do realizacji na terenie całego kraju.

Poza projektowaniem budynków mieszkalnych Pani Maria wraz z mężem prowadzili badania dotyczące nieistniejących dziś synagog, które znajdowały się na terenie naszego kraju. Piechotkowie napisali pięć książek dotyczących żydowskiej architektury sakralnej. Pierwsza publikacja "Bóżnice drewniane na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej", została wydana w 1957 roku, dwa lata później ukazała się jej edycja anglojęzyczna. Dziś wszystkie opracowania Piechotków są tłumaczone na wiele języków i są pozycjami obowiązkowymi w kanonie literatury poświęconej dziedzictwu kultury żydowskiej.

Maria Piechotka zmarła 28 listopada.

Fot. Dom Spotkań z Historią


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h