Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 kwietnia 2024 00:30

Szpital Bielański z imponującą pomocą od mieszkańców

Liczba codziennych transportów przerosła oczekiwania organizatorów.

W szpitalach brakuje rąk do pracy, lekarze i pielęgniarki pracują ponad swoje możliwości. Przy tak dużym zaangażowaniu potrzebują wsparcia. Bielanianie pomagają jak tylko mogą. Tym razem organizują zakrojoną na szeroką skalę zbiórkę produktów, których potrzebuje Szpital Bielański.

Jaskinia Dobroci

Odwiedziliśmy sztab akcji Pomocne Bielany, który zorganizowany został w Szkole Podstawowej nr 293 na ul. Kochanowskiego 8. – To jest taka Jaskinia Dobroci, gdzie przychodzą nie tylko mieszkańcy Bielan i okolicznych dzielnic, ale i Ursynowa czy Mokotowa – o pomieszczeniu w którym magazynowane są dary mówi Monika Szadkowska, koordynatorka Pomocnych Bielan, a przy okazji członek Rady Dzielnicy. „Jaskinia Dobroci” to bardzo ładnie, ale zdecydowanie zbyt skromnie, powiedziane. Po przestąpieniu progu sali widok wręcz zapiera dech w piersiach. Klasa właściwie po sufit zapełniona jest kocami, ręcznikami, napojami i jedzeniem.

Kanapkowa manufaktura

Dalej pani radna oprowadza mnie po sztabie. Pokazuje gdzie podjeżdżają samochody, które przywożą paczki z punktów zbiórek. Odwiedzamy kolejne pomieszczenie. W powietrzu unosi się zapach wędliny i pieczywa. W tej sali urządzono manufakturę kanapek. Praca wre. Pomagają starsi i młodsi, a ich zacięcie jest wręcz imponujące, bo ze zwykłego składania kanapek zrobili prawdziwą, dynamiczną produkcję seryjną.

Kiedy przychodzisz na kolejny w weekend dyżur a czeka na Ciebie mala niespodzianka. Pomocne Bielany Dziekuje bardzo....

Opublikowany przez Doktorek Radzi - lekarz Łukasz Durajski Sobota, 14 listopada 2020
Po co to zamieszanie?

– Pomagamy w tym trudnym czasie przetrwać pacjentom, którzy są sami, odizolowani na oddziałach szpitalnych i nie mają kontaktu z bliskimi z powodu izolacji czy kwarantanny, no i zakazu wizyt w szpitalach. Często ci pacjenci pozostają bez podstawowych środków higieny. Organizujemy również lancze dla pracowników szpitala, dla obsługi karetek czy na SOR-y – mówi Monika Szadkowska. Jak tę pomoc oceniają pacjenci nie udało się nam dowiedzieć, w końcu na tym polega izolacja. Pozytywny odzew nastąpił natomiast ze strony lekarzy.  

Zaczęło się od grupy na Facebooku

Przy okazji pierwszego lockdownu bielańska wspólnota stworzyła na portalu społecznościowym grupę „Pomocne Bielany”. Początkowo miała to być platforma do spontanicznego oferowania pomocy i proszenia o nią dla osób starszych czy niemogących wyjść z domu. Pierwotnie chodziło o pomaganie w prozaicznych czynnościach takich jak wyprowadzanie psów czy robienie zakupów.

Coraz lepiej zorganizowani

Jednak szybko zdecentralizowany wolontariat został zdominowany przez zakrojone na szeroką skalę zbiórki artykułów pierwszej potrzeby. – Pomocne Bielany powstały w marcu – opowiada mi Monika Szadkowska – Wtedy powstał pomysł, by skrzyknąć grupę mieszkańców, żeby pomóc osobom, które są w izolacji. Ta pomoc była wtedy troszkę inna, bo ukierunkowana na osoby samotne, starsze i z grupy wysokiego ryzyka… – I w tym momencie wywiad przerwał dobiegający z korytarza męski, tubalny okrzyk: – Pani Moniko!!! Samochód jedzie! – Wyszliśmy czym prędzej przed budynek. To przyjechał kolejny transport, tym razem ze Szkoły Podstawowej nr 289 na Broniewskiego.

Pospolite ruszenie

W akcję angażują się szkoły, mieszkańcy, przedsiębiorcy i fundacje. – Ze względu na warunki pandemiczne przestrzegamy pewnego rygoru. Nie pozwalamy na to, żeby w jednym momencie w jednym pomieszczeniu były na raz więcej niż trzy osoby. Codziennie w sztabie siedzi do 10 wolontariuszy. Nie więcej. A oprócz tego odwiedzają nas osoby dowożące paczki z punktów – wyjaśnia mi koordynatorka akcji.

Jak przekazać dary?

Paczki z niezbędnymi artykułami zbierane są przez instytucje na całych Bielanach. Szczególnie pożądane są artykuły higieniczne: pasta i szczoteczki do zębów, mydło, chusteczki nawilżone. Równie ważna jest wysokoenergetyczna żywność: batoniki, wędlina, ser, słodycze, słodkie napoje. Oczywiście nie można też zapomnieć o wodzie. Oprócz tego przydadzą się również koce i ręczniki. Należy je potem przekazać do sztabu akcji w Szkole Podstawowej nr 293 na ul. Kochanowskiego 8 lub do jednego z punktów zbiórek. Znajdziecie je między innymi w:

– Szkole Podstawowej nr 289 na ul. Broniewskiego 99a,

– Szkole Podstawowej nr 187 na ul. Staffa 21,

– Szkoła Podstawowej nr 209 na al. Reymonta 25,

– Liceum Ogólnokształcącym nr 13 na ul. Conrada 7,

– Motylkowej Akademii na ul. Balaton 8 i w wielu innych miejscach. Wszystkie informacje dostępne są na grupie Pomocne Bielany, do której można dołączyć po kliknięciu w ten link.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 15 km/h