Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 23:07

Coroczna kwesta na Stare Powązki przeniesiona do internetu

W tym roku nie na cmentarzu a w internecie prowadzona jest coroczna zbiórka pieniędzy na renowację Starych Powązek w Warszawie.

Cmentarz powązkowski jest jednym z symboli Warszawy. W ponad dwustuletniej nekropolii spoczywają najwybitniejsi polscy aktorzy, poeci, pisarze, ludzie nauki i kultury. W 1974 roku powstał, założony przez Jerzego Waldorffa, Społeczny Komitet Opieki na rzecz Ochrony Starych Powązek. Jego najsłynniejszą, coroczną akcją jest kwesta powązkowska, podczas której zbierane są fundusze na renowację cmentarza.

W tym roku zmiany musiały zajść i w tej kwestii. Ze względu na szalejącą epidemię cmentarze w okresie Wszystkich Świętych zostały zamknięte, a do tej pory liczni odwiedzający musieli zostać w domach.

Z tych względów zbiórka została przeniesiona do Internetu. Organizatorzy nie poddają się i zapewniają, że pandemia nie pokrzyżuje ich planów ratowania zabytku. – Pomimo zakazów stanu wojennego, śnieżyc, ulew i wichur co roku, poczynając od 1975r. wszelkie kwesty się odbyły. Rezultaty bywały lepsze lub gorsze, ale pozwalały nam na nieprzerwanie trwające od prawie pół wieku ratowanie zabytków Powązkowskich – informuje Marcin Święcicki, przewodniczący Komitetu Opieki na rzecz Ochrony Starych Powązek.  

Tym razem kwesta odbywa się w Internecie na portalu Zrzutka.pl. Jak na razie ponad 2000 darczyńców wpłaciło niemal 100 tys. złotych. Do kwoty, która jest celem zbiórki, a jednocześnie wynikiem z zeszłego roku, brakuje jednak jeszcze 180 tys. złotych. Kwesta zakończy się 15 listopada. Chętni darczyńcy mogą przelewać datki bezpośrednio na konto Komitetu lub poprzez wspomniany portal, do którego link znajduje się tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 5°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 13 km/h