Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 02:52

Pierwsze spotkanie online w sprawie SPPN na Żoliborzu. W tle zaskarżenie przez prokuraturę uchwał wprowadzających zmiany w parkowaniu w mieście

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała o zaskarżeniu uchwał w sprawie rozszerzenia strefy płatnego parkowania i podwyżki kar za brak opłat.

Przed rokiem drogowcy konsultowali zmiany w sprawie wprowadzenia SPPN na Woli i Pradze. Konsultacje prowadzone w tradycyjnej formie cieszyły się niezwykle dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. W tych dzielnicach parkometry uruchomiono we wrześniu tego roku.

Według prokuratury w kwestii rozszerzenia SPPN o Wolę i Pragę dopuszczono się błędów proceduralnych

Dzisiaj Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dwie uchwały Rady m.st. Warszawy zmieniające stawki opłat za parkowanie i ustalenia strefy płatnej parkowania.

Jeśli chodzi o kwestię rozszerzenia SPPN o Wolę i Pragę prokuratura zarzuciła istotne naruszenie prawa dotyczącego błędów proceduralnych związanych z jej podjęciem. „W drodze kwestionowanej uchwały strefa płatnego parkowania została rozszerzona w stosunku do poprzedniego obszaru o dodatkowe ulice położone na terenie Dzielnicy Wola oraz Praga Północ bez uzyskania wymaganej prawem opinii. Opinia taka pozwoliłaby na weryfikację, czy warunki panujące na wskazanych ulicach pozwalają na ich włączenie do Strefy Płatnego Parkowania z jednoczesnym zachowaniem prawidłowego ruchu pojazdów na drodze i komfortu użytkowników strefy” – poinformował wydział prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Jak ustaliła prokuratura wynika, że w ramach procedowania nad kwestionowaną uchwałą poprzestano wyłącznie na przyjęciu wniosku Prezydenta m.st. Warszawy o podjęcie stosownej uchwały, nie pozyskując wymaganej opinii.

Podwyższenie opłat prokuratura określiła jako „rażące”

Prokuratura Okręgowa w Warszawie w swoim stanowisku kwestionuje podwyższenie kary za brak opłaty za parkowanie w wyznaczonej strefie płatnego parkowania. Podwyżka wynosi 200 zł (z 50 zł do 250 zł). Jednym z argumentów za podwyższeniem opłaty było stwierdzenie, że kara nie była podnoszona od 2003 roku.

„Zatem jednorazowe podwyższenie do kwoty rzędu 500 % poprzedniej opłaty nie czyni zadość zasadom prawidłowej legislacji. Jak wskazano w skardze nie można składać na osoby korzystające obecnie ze strefy płatnego parkowania kwestii kilkunastoletnich zaniechań związanych z podnoszeniem tej opłaty. Nowa opłata nie powinna tak jaskrawo odbiegać od opłaty poprzedniej. Zmiany tego rodzaju powinny być dokonywane stopniowo, tak aby możliwym była ocena ich wpływu na kształtowanie przyzwyczajeń osób parkujących pojazdy.” – czytamy w stanowisku Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Dziś ruszają pierwsze spotkania online w sprawie SPPN na Żoliborzu

Przyszedł czas by rozszerzyć SPPN o Żoliborz i Ochotę. Jeśli chodzi o konsultowanie z mieszkańcami proponowanych zmian w organizacji ruchu w tych dzielnicach, ze względu na trwającą pandemię, mieszkańcy swoje uwagi mogą zgłaszać w ramach wirtualnych konsultacji i podczas dyżurów telefonicznych.

W celu ułatwienia dyskusji ZDM podzielił dzielnicę na 5 mniejszych obszarów.

Dziś, czyli w środę 28 października odbędzie się pierwsze spotkanie online z mieszkańcami dla obszaru numer 3. To obszar znajdujący się pomiędzy ulicą Mickiewicza, aleją Armii Krajowej, fragmentem Słowackiego, Popiełuszki, którego granicę wytyczają tory. W tym fragmencie znajduje m.in. fragment alei Wojska Polskiego od Placu Inwalidów do Placu Grunwaldzkiego, Plac Lelewela, czy ulica Słowackiego.

Każde spotkanie składa się z dwóch części. Pierwsza to prezentacja transmitowana za pośrednictwem YouTube, gdzie będzie można zadawać pytania i dyskutować na czacie. Ta część rozpocznie się o godzinie 17:30 na kanale Zarząd Dróg Miejskich. Później, od około godziny 19 odbędzie się moderowana dyskusja na platformie Zoom. W tej części można porozmawiać z urzędnikami i projektantami, którzy opracowali koncepcję organizacji ruchu umożliwiająca wprowadzenie SPPN na Żoliborzu. Każdy kto chciałby wziąć udział w dyskusji na Zoomie musi wcześniej dokonać zgłoszenia na adres e-mail dedykowany dla danego obszaru.

Dostępne będą również dyżury telefoniczne z projektantami i urzędnikami 514 498 418, w godzinach 10:00 – 14:00. Dla obszaru 3, który dziś będzie konsultowany dyżur telefoniczny prowadzony jest w czwartek 29 października.

Zarząd Dróg Miejskich wszystkie projekty dla poszczególnych obszarów zamieszcza na swojej stronie internetowej oraz stacjonarnie w poszczególnych punktach na Żoliborzu.

- Biblioteka Publiczna  ul. Słowackiego 19a,  tel. 22-833-21-83, pon.-pt. 10.00-19.00

- Biblioteka Publiczna – Czytelnia Naukowa nr XVI, pl. Inwalidów 3, tel. 22 832-23-68 pon.,wt., czw., pt. 9.00-19.00, śr.12.00-9.00, sob.9.00-16.00

- Biblioteka Publiczna nr 13, ul. Śmiała 24, pon. wt. 10.00-16.00śr., czw., pt. 13.00-19.00, tel. 22 839-04-20

- Biblioteka Publiczna nr 138, ul. Broniewskiego 9a, pon., wt. 10.00-16.00, śr., czw., pt. 13.00-19.00, tel. 22 633-90-80

- Biblioteka Publiczna nr 111, ul. Mickiewicza 65, pon. wt. 10.00-16.00, śr, czw., pt. 13.00-19.00, (przystosowana dla osób niepełnosprawnych), tel. 22 400-94-24

- Czytelnia „Pod sowami”, ul. Gen. Zajączka 8, tel. 22 121 76 28 pon. – pt. 12.00 – 19.00

- Centrum Lokalne Żoliborz ul. Rydygiera 6b


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ