Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 czerwca 2024 23:33

Zmiany w Parku Sady Żoliborskie

Jaka koncepcja nasadzeń zostanie zrealizowana? Drzewa sadownicze owocowe czy nieowocowe?

Ruszają długo wyczekiwane konsultacje społeczne w sprawie nowych nasadzeń w Parku Sady Żoliborskie. Według zapowiedzi żoliborskiego urzędu opinie mieszkańców będą zbierane od 16 września do 6 października. W ramach konsultacji powstaną specjalne punkty i odbędą się spacery konsultacyjne z udziałem dendrologa a także spotkanie online z pomologiem.

Pierwotnie planowano przeprowadzenie pogłębionych konsultacji w kwietniu. Plany pokrzyżowała jednak pandemia.

Żeby sady były sadami

Niemal rok temu spore kontrowersje wywołała przeprowadzona wycinka w Sadach Żoliborskich. Wówczas pod topór poszło 36 drzew. Do rozstrzygnięcia pozostała więc kwestia nowych nasadzeń. W decyzji Marszałka Województwa Mazowieckiego ujęto 43 nowe nasadzenia, które są drzewami ozdobnymi. W międzyczasie ukształtowała się oddolna inicjatywa sąsiedzka Owocowe Sady Żoliborskie, która opowiada się za zachowaniem owocowego charakteru sadów. W czynie społecznym grupa mieszkańców przeprowadziła m.in. inwentaryzację drzew w parku, a w ramach sprzeciwu pikietowała przed urzędem domagając się dialogu w sprawie prowadzonych prac w parku.

Najpierw ankieta, a teraz konsultacje w sprawie nowych nasadzeń

W styczniu tego roku urząd opublikował wyniki ankiety, która poprzedzała konsultacje społeczne w sprawie przyszłości Parku Sady Żoliborskie. Znaczna większość nadesłanych opinii, bo aż 603, wskazuje, że w parku powinny znaleźć się drzewa sadownicze owocujące. Łącznie do urzędu wpłynęło 654 wypełnionych ankiet.

Wśród zebranych opinii pojawiły się również takie, które nie wykluczają mieszanego charakteru nowych nasadzeń podkreślając, że tamtejszy drzewostan powinien być dogęszczany drzewami nieowocującymi między budynkami znajdującymi się w okolicy parku, wzdłuż ulic i chodników.

Jest też grupa mieszkańców przeciwna nasadzeniom drzew sadowniczych owocujących, ze względu na spadające i zalegające na ziemi owoce, które w ich opinii wydzielają nieprzyjemny zapach i stanowią niebezpieczeństwo w poruszaniu się.

Przeprowadzona ankieta była prologiem do pogłębionych konsultacji społecznych, które teraz zapowiada urząd. „W ciągu trwających trzy tygodnie konsultacji chcemy poznać zdanie mieszkańców i osób odwiedzających park w kwestii nowych nasadzeń drzew oraz argumenty, które stoją za proponowanym przez nich rozwiązaniem. Zależy nam, aby mieszkańcy określili zarówno preferowany przez nich charakter tych nasadzeń (drzewa owocowe sadownicze, owocowe niebrudzące, drzewa nieowocowe), a także zaproponowali konkretne gatunki drzew, które chcieliby widzieć w Parku Sady Żoliborskie.” – czytamy w oficjalnym komunikacie urzędu.

https://gazetazoliborza.pl/2019/11/radio-zoliborz-sady-zoliborskie-mieszkancy-chca-zeby-sady-byly-sadami-a-nie-parkiem-czy-lasem-zoliborskim/

Zbieranie uwag w specjalnych punktach, spacery konsultacyjne i spotkanie z pomologiem

Konsultacje rozpoczną się w środę 16 września. Na terenie Parku Sady Żoliborskie tego dnia w godzinach 17:00-19:00 pojawi się mobilny wózek, przy którym będą zbierane uwagi i propozycje mieszkańców w kwestii nowych drzew. Jak podkreślają urzędnicy będzie to okazja do uzyskania odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości dotyczące przyszłości parku. W wyznaczonych dniach i godzinach mobilne punkty konsultacyjne będą przemieszczać się po terenie parku, pojawią się m.in. w okolicach Pawilonu Kulturalnego oraz placu zabaw.

W ramach konsultacji zaplanowano dwa spacery konsultacyjne. Pierwszy z nich odbędzie się z udziałem dendrologa Jacka Borowskiego z Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Drugi ze spacerów ma służyć poznaniu opinii mieszkańców i pogłębionej dyskusji.

Mieszkańcy, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat drzew owocowych, możliwości ich sadzenia oraz zasad ich właściwej pielęgnacji będą mogli wziąć udział w spotkaniu online z pomologiem Ryszardem Rawskim, pracownikiem Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.

„Jeśli ktoś nie może wziąć udziału w bezpośrednich konsultacjach czy spacerach, może przekazać swoje uwagi na adres [email protected] lub osobiście w biurze Zespołu Komunikacji Społecznej dla Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy przy ul. Słowackiego 6/8, pokój 129 i 130, od poniedziałku do piątku (w dniach 16 września-6 października), w godzinach pracy urzędu.” – informuje żoliborski urząd.

Zebrane opinie zostaną opracowane w formie raportu, na podstawie którego podjęta zostanie decyzja o wystąpieniu z wnioskiem do Marszałka Województwa Mazowieckiego w sprawie zmiany charakteru nasadzeń zastępczych w Parku Sady Żoliborskie i proponowanych gatunków drzew.

Terminy i miejsca mobilnych punktów konsultacyjnych:

16 września (środa), godz. 17.00 – 19.00, teren Parku Sady Żoliborskie

19 września (sobota), godz. 11.00 - 12.30, teren Parku Sady Żoliborskie

24 września (czwartek), godz. 17.00 - 19.00, ul. Sady Żoliborskie

26 września (sobota), godz. 11.30 - 14.30, teren Parku Sady Żoliborskie

Terminy spacerów konsultacyjnych:

19 września (sobota), godz. 11.00-13.00 - Park Sady Żoliborskie

26 września (sobota), godz. 16.00-17.30 - Park Sady Żoliborskie

Termin i zasady uczestnictwa w spotkaniu online z pomologiem:

Na spotkanie online zapraszamy w środę, 30 września w godzinach 18:00-19:00. Obowiązują zapisy. Można zapisać się podczas spotkań i spacerów konsultacyjnych, mailowo pod adresem: [email protected] oraz telefonicznie pod numerami: 22 4438895, 22 4438906, w godzinach 8.00 – 16.00. Osoby zapisane, otrzymają w dniu warsztatu dedykowany link do udziału.


Dołącz do społeczności Gazety Żoliborza. Rusza zbiórka na Patronite

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 26 km/h