Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 08:05

Powrót do szkół. Wytyczne miasta bardziej restrykcyjne od rządowych

Tydzień lekcji w domu, tydzień w szkole i maseczki na szkolnych korytarzach. Niebawem uczniowie znów wrócą do szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej zadecydowało, że 1 września uczniowie wrócą do tradycyjnej nauki stacjonarnej. - Z jednej strony mamy nadzieję na powrót do normalności, a z drugiej czujemy niepewność w związku z aktualną sytuacją epidemiczną - mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy i przypomniała, że w marcu, kiedy zamknięto szkoły oraz przedszkola, samorządy i placówki oświatowe długo nie mogły doczekać się wytycznych przed ponownym otwarciem. - Decyzje powinny zapadać na szczeblu centralnym, a rząd umywa ręce. Przedstawia ogólniki i plakaty, a decyzje o sposobie zabezpieczenia sanitarnego placówek, czy o przejściu na kształcenie hybrydowe, czy zdalne każe podejmować dyrektorom – dodaje wiceprezydent Warszawy. Miasto przygotowało własne zalecenie, łącznie z tym, jak ma wyglądać edukacja mieszana. Wiceprezydent stolicy zapowiedziała, że dyrektorzy stołecznych placówek oświatowych otrzymają opracowane wytyczne w sprawie funkcjonowania w dobie pandemii. W dokumencie znajdują się m.in. wskazówki, jak właściwie zaplanować pracę, gdzie szukać regulacji prawnych, jak najlepiej zorganizować przestrzeń szkolną, jakie wprowadzić wewnętrzne regulacje dotyczące zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19, jak komunikować się ze społecznością szkolną czy integrować uczniów.
Specjalna linia dla oświatowych placówek
Zgodnie z koncepcją MEN to dyrektorzy będą decydować o zamykaniu placówek i przechodzeniu na nauczanie zdalne. Niezbędna do tego będzie opinia sanepidu. – Ministerstwo powinno zapewnić jasny i przejrzysty kontakt z inspekcją sanitarną, tak żeby dyrektorzy mogli na bieżąco konsultować to, co dzieje się w danej chwili w ich placówce. Bez jasnych wytycznych, w chwili gdy okaże się, że na terenie placówki znalazła się choć jedna osoba zakażona kronawirusem, dyrektor będzie być może zamykał całą szkołę, bo nie będzie wiedział jak zapewnić bezpieczeństwo innym – mówiła we wczorajszej rozmowie transmitowanej na naszym Facebooku Dorota Łoboda, radna Warszawy, przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Warszawy. Specjalna infolinia dla stołecznych placówek według postulatów miasta miałaby być czynna siedem dni w tygodniu po to, aby dyrektor, który dowie się o zakażeniu w szkole mógł podjąć odpowiednie działania. - Decyzja, kto idzie na kwarantannę, kto był osobą z bezpośredniego kontaktu, czy szkołę zamknąć, czy tylko zdezynfekować i wrócić do normalnych zajęć, to bardzo istotna kwestia - mówiła wiceprezydent Kaznowska. - Proszę sobie wyobrazić, że zamykamy szkołę na tysiąc osób, bo nie możemy dodzwonić się do sanepidu.
Miasto proponuje również zalecenie w kwestii edukacji w trzech wariantach jakie ustaliło Ministerstwo Edukacji Narodowej. To lekcje tradycyjne odbywające się w murach szkolnych, edukacja zdalna i mieszana. Jak miałaby wyglądać ten ostatni wariant w koncepcji przedstawionej podczas wczorajszej konferencji prasowej przez Renatę Kaznowską? - W przypadku rocznika np. czterooddziałowego proponujemy, żeby dwa uczyły się zdalnie przez jeden tydzień, a dwa w szkole. I potem odwrotnie. Po pięciu dniach nauki zdalnej młodzież wraca do szkoły i robi podsumowanie, ma stały kontakt z nauczycielami oraz z kolegami. Proponujemy, by w taki sposób podejść do nauki mieszanej – wyjaśnia wiceprezydent stolicy.
Maseczki i dezynfekcja rąk przed wejściem do budynku
Miasto opracowało wytyczne dotyczące organizacji pracy i postępowania prewencyjnego w czasie zagrożenia epidemicznego, które będą obowiązywały od 1 września we wszystkich samorządowych szkołach. To m.in.:
  • przed wejściem do szkoły i szatni trzeba będzie zdezynfekować dłonie,
  • do placówek będą mogły przychodzić tylko osoby zdrowe bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych oraz pracownicy i dzieci, których domownicy nie są zakażeni lub nie przybywają na kwarantannie,
  • dzieci przyprowadzają i odprowadzają tylko osoby zdrowe, które będą musiały przestrzegać środków ostrożności - osłaniać usta i nos, dezynfekować ręce lub nosić rękawiczki jednorazowe. Opiekunowie (zasada jedno dziecko - jeden opiekun) będą mogli wchodzić do przestrzeni wspólnej pod warunkiem zachowania 1,5 m dystansu, inne osoby z zewnątrz będą mogły przebywać jedynie w miejscach do tego wyznaczonych,
  • wychowawcy klasy ustalą sposoby szybkiej komunikacji telefonicznej z opiekunami ucznia,
  • zajęcia powinny być tak zorganizowane, aby ograniczyć gromadzenie się poszczególnych grup uczniów na terenie szkoły - oznacza to np. różne godziny przerw lub zajęć na boisku. Jednocześnie rekomenduje się jak najrzadszą zmianę sal, w których odbywają się lekcje dla danej klasy. Zalecane jest również noszenie maseczek na korytarzach szkolnych.
  • uczniowie nie mogą się wymieniać żadnymi przyborami szkolnymi,
  • sale będą wietrzone co godzinę, po każdych zajęciach
  • sprzęt sportowy będzie myty lub dezynfekowany,
  • zostaną wyłączone wszelkie źródełka i fontanny wody pitnej,
  • w łazienkach są instrukcje jak prawidłowo myć i dezynfekować dłonie.

Dołącz do społeczności Gazety Żoliborza. Rusza zbiórka na Patronite
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 4 km/h