Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 29 lutego 2024 00:17
Reklama

Koniec z betonową pustynią na Bielanach. Czy to właściwy kierunek?

Znika dotychczasowa wizytówka warszawskich podwórek. Jak powinny wyglądać? Bielany dają przykład innym dzielnicom.  Do tej pory urzędnicy z Bielan przebudowali 25 podwórek. Nowe, zielone, utrzymujące wodę i oddychające oblicze już wkrótce zyskają cztery kolejne, a wszystko za sprawą powołanego programu „Bielańskie Rewolucje Podwórkowe”. Powstał on z inicjatywy samych mieszkańców, którzy chcieli poprawić otoczenie wokół budynków komunalnych. - To bardzo dobry obraz tego, że wspólne działanie a przede wszystkim rozmowa przekłada się na efekt. Przestrzeń tworzymy na podstawie dialogu z mieszkańcami, co cieszy mnie najbardziej – tłumaczy na łamach gazety wydawanej przez bielański urząd "Nasze Bielany" wiceburmistrz Włodzimierz Piątkowski.
Wcześniej szare i ponure - teraz zielone i przyjazne dla środowiska. Każda wspólnota ma szanse na zielone podwórko
Efekty metamorfozy są oszałamiające. Wcześniej smutne, szare i pokryte betonem podwórka wręcz odstraszały. Teraz przypominają wręcz parki, gdzie dominuje zieleń. W zeszłym roku metamorfozę przeszło m.in. podwórko między blokami znajdującymi się przy ulicy Marymonckiej. Wyasfaltowany pod same mury plac zastąpiła bujna trawa, oraz prosty chodnik, wzdłuż którego ustawiono ławki.
Kolejnym przykładem jest podwórko na Wrzecionie, gdzie zamiast kostki Bauma pojawił się chodnik otoczony zielenią, zasadzono 11 nowych drzew i postawiono kosze na śmieci. - Mamy przepiękny skwer. Przyjemnie jest teraz przesiadywać na podwórku z sąsiadkami – mówi pani Józefa, której podobnie jak innym mieszkańcom budynku zależało na przebudowie podwórka. Każda wspólnota mieszkaniowa może poddać renowacji swoje podwórko. Wystarczy złożyć wniosek do wiceburmistrza dzielnicy Włodzimierza Piątkowskiego lub Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami i poczekać na decyzję. W 2019 roku rewolucje przeszły podwórka pod adresem:
 1. Szepietowska 2,
 2. J. Kasprowicza 82,
 3. Marymoncka 153,
 4. Marymoncka 35,
 5. Skalbmierska 16,
 6. Wrzeciono 41,
 7. Dorycka 9,
 8. Kulczycka 3,
 9. A. Magiera 20A,
 10. S. Przybyszewskiego 32/34,
 11. J. Kasprowicza 54,
 12. J. Kasprowicza 56,
 13. J. Kasprowicza 70,
 14. J. Kasprowicza 72,
 15. J. Kasprowicza 74,
 16. Kasprowicza 78,
 17. Przytyk 9,
 18. K. Makuszyńskiego 8,
W 2020 roku metamorfozę przeszły podwórka pod adresem:
 1. W. Broniewskiego 54,
 2. Dorycka 7,
 3. J. Kasprowicza 68B,
 4. Skalbmierska 2,
 5. Skalbmierska 4,
 6. Przytyk 3, ul. Przytyk 7,
 7. Wrzeciono 7.
fot. Facebook/Włodzimierz Piątkowski
Dołącz do społeczności Gazety Żoliborza. Rusza zbiórka na Patronite
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 15 km/h