Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 lipca 2024 11:42
Reklama

Tegoroczna Noc Muzeów w stolicy odwołana. Na wydarzeniu zobaczymy się za rok

W tym roku zdecydowano o odwołaniu Nocy Muzeów, która w poprzednich latach cieszyła się niezwykłą popularnością wśród mieszkańców Warszawy. Taką decyzję podjęto w związku z panującą epidemią. Kolejna Noc Muzeów odbędzie się wiosną 2021 roku. Epidemia i związane z nią ograniczenia wymusiły odwołanie 17 Nocy Muzeów. Ratusz podkreśla, że tegoroczna edycja, która miała odbyć się już w ten weekend prawdopodobnie przyciągnęłaby rekordową liczbę uczestników. W zeszłym roku było to 200 tys. zwiedzających. - Niestety, wciąż musimy zachować dystans i reżim sanitarny. Nie wiadomo także, kiedy będziemy mogli powrócić do bezpiecznego, normalnego trybu korzystania w pełni z oferty kulturalnej. Mamy nadzieję na radosne, pełne atrakcji spotkanie wiosną przyszłego roku – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka do spraw kultury i komunikacji społecznej Warszawy.

Noc Muzeów jedną z najpopularniejszych imprez w stolicy

Ratusz przypomniał, że do wydarzenia z roku na rok przystępuje coraz więcej instytucji z Warszawy i okolic.  W 2019 roku można było odwiedzić aż 262 placówki, wśród nich muzea, galerie sztuki, teatry, domy kultury. Nie tylko otworzyły swoje podwoje na nocne zwiedzanie, ale też przygotowały specjalne atrakcje: zwiedzanie niedostępnych zwykle miejsc, koncerty, warsztaty, gry dla dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku Żoliborz stał się jednym wielkim muzeum, a to za sprawą eksponatów, które na stałe znajdują się w przestrzeni publicznej. Przy każdym takim obiekcie czekał nocny przewodnik, który opowiadał o danym dziele. Do Nocy Muzeów dołączyła wówczas także defabryka, gdzie industrialną przestrzeń w dużej mierze opanowali graficy. Było malowanie na żywo muralu, spektakularne animacje w Inlogic i Philips, wystawy i finisaże. Warszawska Noc Muzeów powróci w przyszłym roku. Z kolei w tym roku nie wszystko jest stracone. Już jutro odbędzie się wirtualne zwiedzanie Muzeum Niepodległości. „Poznamy drogę straceń oraz cele, w których więziono Polaków” – zapowiada Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza. Relacje odbędą się o godzinie 19 i 21 na Facebooku Muzeum Niepodległości.
Również we wspomnianej defabryce odbędzie się wydarzenie transmitowane online, które pierwotnie miało odbyć się w ramach Nocy Muzeów. Chodzi o wystawę Magdaleny Głodek „Punkt Widzenia”, która obejmuje prace z rozpoczętego w 2020 roku cyklu o tym samym tytule oraz z równoległe cyku „Zwierciadła”. Kuratorka wystawy – Izabela Rogala o obrazach Głodek: „Tajemnicze, symboliczne, kobiece, zmysłowe w wyrazie.  Momentami melancholijne, smutne oblicza, za którymi skrywają się tajemnice. Takie są kobiety na obrazach Głodek. Z charakterystyczną dla artystki kolorystyką, linią i złotymi akcentami.” Transmisja z wernisażu odbędzie się 20 maja o godzinie 20:00.
fot. R.Motyl/UM Warszawa

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 28°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h