Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 04:34

Hot16Challenge z żoliborskim akcentem

Akcja #hot16challenge od kilkunastu dni podbija internet. Choć zainicjowali ją polscy raperzy, to swoje zwrotki nagrywają artyści niezwiązani z tym nurtem.  Cel jest szczytny. Wystarczy nagrać zwrotkę liczącą 16 wersów i nominować kolejne osoby. W ten sposób prowadzona jest zbiórka na walkę z koronawirusem. Hot16Challenge to akcja z 2014 roku. Wówczas nawiązując do popularnego Ice Bucket Challenge, raperzy rzucili sobie twórcze wyzwanie polegające na opublikowaniu nagrania zwrotki składającej się z 16 wersów. Następnie, autor nagrania wyznacza kolejnych artystów, którzy w ciągu 72 godzin muszą nagrać swoją zwrotkę kontynuując łańcuszek. Inicjatywę zapoczątkował raper Solar i odkopał ją ponownie po 6 latach. W dobie epidemii cała akcja powróciła i zyskała jeszcze większą popularność. Druga edycja hot16challenge ma zachęcać również do zbiórki pieniędzy na wsparcie medyczne w walce z epidemią koronawirusa w Polsce. Cel? Uzbieranie co najmniej 1 mln zł. Osiągnięto go w przeciągu tygodnia od rozpoczęcia zabawy. „Kto by się spodziewał, że tym razem #hot16challenge zostanie zainicjowany przez nietoperza z Chin. Mimo tego egzotycznego nalotu, podstawowe zasady się nie zmieniają. Zmieniły się okoliczności, bo tym razem musimy uratować świat. W związku z panującą pandemią, integralną częścią akcji staje się zbiórka charytatywna - Beef z koronawirusem #hot16challenge - organizowana wraz z fundacją Siepomaga.pl. Do udziału w zbiórce chciałbym zachęcić nie tylko nominowanych, ale i wszystkich słuchaczy. Możesz wpłacić pieniądze na zbiórkę którą stworzyłem, ale jeśli wolisz wesprzeć inaczej, żaden problem” – pisze Solar o 2 edycji hot16challenge.
Do tej pory swoje zwrotki w ramach akcji nagrał m.in. Taco Hemingway, O.S.T.R., Sokół, Pezet i cała rzesza raperów. Inicjatywa wyszła po za środowisko hip-hopowe. Swoją zwrotkę nagrała Monika Brodka, Krzysztof Zalewski, Dawid Podsiadło i Paweł Domagała, który nominował Jakuba Józefa Orlińskiego. Artysta dostał również zaproszenie do zabawy ż od hip-hopowej grupy Syny.
Polski śpiewak występujący na scenach w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii czy Rosji klip do swojej zwrotki nagrał w Parku Żeromskiego. Artysta związany jest z Żoliborzem, ponieważ to właśnie w tej dzielnicy wychował się. Sama Prochownia, którą widać na klipie, jak wspomniał w jednym z wywiadów, jest jednym z jego ulubionych miejsc. Beat do zwrotki Orlińskiego wyprodukował Aleksander Dębicz. Zwrotka nagrana w ramach hot16chalange to nie pierwszy kontakt kontratenora z szeroko pojętą kulturą hip-hopu. Pasją wokalisty jest breakdance o czym wspomina w swojej zwrotce.  

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ