Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 13:06

Od dziś można przyjść do biblioteki i wypożyczyć książkę

Ograniczona liczba osób w bibliotece, zamknięte czytelnie i brak wolego dostępu do półek. W taki sposób od dziś funkcjonują stołeczne i żoliborskie biblioteki. Trwa również Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Co przygotowali żoliborscy bibliotekarze? Otwarcie bibliotek to efekt poluzowania obostrzeń związanych z epidemią. Według zapowiedzi rządu od 4 maja otwarte mogą być właśnie biblioteki, muzea czy galerie. Stołeczny samorząd zdecydował się na ten krok nieco później, bo biblioteki otwarte są od dzisiaj, 11 maja. Jak tłumaczy ratusz, wynika to z nieprecyzyjnych rządowych rekomendacji, które przekazano zbyt późno. - Zdajemy sobie sprawę, że na ten moment czekało całe środowisko biblioteczne oraz czytelnicy, dlatego do ponownego otwarcia bibliotek podchodzimy przede wszystkim odpowiedzialnie. Chcemy mieć pewność, że wdrożone procedury będą dawały gwarancje bezpieczeństwa i sprostają wszystkim zagrożeniom, związanym z epidemią – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej.

Bibliotekarze świętują Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W całej stolicy jest ponad 200 bibliotek i punktów bibliotecznych. Na Żoliborzu otwarta będzie od 18 maja wypożyczalnia nr 16 przy ulicy Słowackiego i Czytelnia Pod Sowami, gdzie funkcjonuje również Miejsce Aktywności Lokalnej, będzie zamknięta do odwołania. Czynne placówki funkcjonują w godzinach od 12 do 18 od poniedziałku do piątku. Do tej pory bibliotekarze będąc w stałym kontakcie ze swoimi czytelnikami oferowali różne aktywności online. Nagrali m.in. serię nagrań online w ramach akcji „Bibliotekarze Czytają Dzieciom”. Żoliborscy bibliotekarze czytali fragmenty książek dla dzieci i młodzieży. Nie brakowało też warsztatów plastycznych. Również w ramach swojego święta żoliborscy bibliotekarze nie próżnują. Od piątku trwa właśnie Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Hasłem Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2020 jest motto “Zasmakuj w Bibliotece”. Wszystkie wydarzenia organizowane w żoliborskich bibliotekach są transmitowane za pośrednictwem serwisu YouTube. Za nami jest już multimedialna wystawa obrazów Moniki Niżyńskiej oraz prelekcja biblioteczna poświęcona rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Przed nami są warsztaty plastyczne, wykład z historii książki dla dzieci, czy premiera przygotowanego przez żoliborskich bibliotekarzy materiału o Leopoldzie Tyrmandzie. Decyzją Parlamentu rok 2020 jest Rokiem Leopolda Tyrmanda ze względu na przypadającą setną rocznicę urodzin i 35. rocznicę śmierci wybitnego pisarza, dziennikarza oraz publicysty.

Ograniczona liczba osób, zamknięte czytelnie i brak dostępu czytelnika do półek

Wśród nowych zasad funkcjonowania bibliotek są m.in. ograniczenia w liczbie osób przebywających na terenie biblioteki (informacja o maksymalnej liczbie osób będzie podana przed wejściem do biblioteki), brak wolnego dostępu do półek, oddzielne stanowiska do zwrotu i wypożyczenia książek, obowiązkowe rękawiczki i maseczki u osób korzystających z biblioteki, szyby pleksi lub przyłbice dla pracowników. Środki do dezynfekcji dla bibliotekarzy i czytelników zapewnia miasto. Czytelnie mają być otwarte w czwartym etapie odmrażania gospodarki.

Tydzień-Bibliotek-2020-plakat-768x576
Tydzień-Bibliotek-2020-plakat-768x576

View of shelves with books in library
View of shelves with books in library


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 17 km/h