Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 22:00
Reklama

Premiera online multimedialnego widowiska muzycznego w Warszawskiej Szkole Filmowej

W dobie epidemii w trudnej sytuacji znaleźli się twórcy i artyści. Obecna sytuacja przyczyniła się do odwołania lub przesunięcia planowanych premier zapowiedzianych wydarzeń kulturalnych. Część instytucji kulturalnych nie poddaje się i swoje dzieła udostępnia z wykorzystaniem nowych technologii. Do tego grona dołącza Warszawska Szkoła Filmowa. We wtorek, 28 kwietnia, odbędzie się premiera online multimedialnego widowiska muzycznego stworzonego na podstawie twórczości Przemysława Gintrowskiego, kompozytora i pieśniarza, barda „Solidarności”, wykładowcy Warszawskiej Szkoły Filmowej działającej na Żoliborzu. Premiera spektaklu odbędzie się online za pośrednictwem kanału Warszawskiej Szkoły Filmowej w serwisie YouTube o godzinie 20:00. „»Postacie« to pierwsza (i do tej pory jedyna!) taka interpretacja twórczości Przemysława Gintrowskiego. Spektakl łączy w sobie różne dziedziny sztuki – nowatorskie wizualizacje multimedialne, rozbudowaną choreografię, aranżację świetlną, kultową muzykę oraz porywający śpiew młodych artystów, absolwentów aktorstwa Warszawskiej Szkoły Filmowej. To niezwykle przewrotna mieszanka, która gwarantuje widzowi rozmaitość wrażeń.” – zapewniają twórcy. Spektakl swoją sceniczną premierę miał w lutym zeszłego roku. Został zauważony i doceniony na wielu krajowych imprezach teatralnych m.in. na Ogólnopolskim Przeglądzie Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych PRZYGRYWKA w Toruniu gdzie zdobył główną nagrodę.

Powołał m.in. legendarne trio wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim

Przemysław Gintrowski w swojej muzyce wykorzystywał teksty wybitnych polskich poetów, dzięki czemu określana jest przez krytyków jako twórczość ponadczasowa, zaś wartości, które w niej przekazywał są uniwersalne i wciąż aktualne. Twórca pisał piosenki m.in. do utworów Zbigniewa Herberta, który początkowy nie był przekonany do działalności kompozytora. Herbert zmienił jednak zdanie, gdy poznał jego niezwykły kunszt. Twórczość Przemysława Gintrowskiego miała szczególne brzmienie dzięki charakterystycznej barwie głosu i ekspresyjnemu sposobowi śpiewania artysty. Gintrowski choć urodził się w Stargardzie Szczecińskim, przez całe życie związany był z Warszawą. W 1979 roku wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim powołał legendarne do dziś trio, które funkcjonowało do końca 1981 roku oraz przez kilka lat, z przerwami, po 1990. Efektem tej współpracy był program poetycki „Mur”, „Raj”, „Muzeum” oraz „Wojna postu z karnawałem”. Istotnym elementem twórczości artysty jest również muzyka filmowa. Artysta stworzył muzykę do kilkudziesięciu polskich filmów m.in: „Dziecinne pytania”, „Matka Królów”, „Dorastanie”, „Ostatni prom”, a także znane seriale komediowe, jak „Zmiennicy”. Był również autorem muzyki do filmów Kanclerza Warszawskiej Szkoły Filmowej Macieja Ślesickiego m.in. „Tato”, „Show”, „Trzy minuty: 21:37” oraz serialu „13 posterunek”, z którym łączyła go wieloletnia przyjaźń. Po 13 grudnia 1981 roku Gintrowski zaangażował się w podziemne życie kulturalne. Brał udział w koncertach, które ze względów bezpieczeństwa organizowano jedynie z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Występował poza oficjalnymi scenami – w domach prywatnych, salach kościelnych czy w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Artysta był wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej.

„Napełniając optymizmem, nadzieją i siłą”

„W tym trudnym nie tylko dla artystów czasie, Warszawska Szkoła Filmowa udostępnia spektakl w całości online, by moc muzyki Gintrowskiego jeszcze raz podnosiła publiczność na duchu, napełniając optymizmem, nadzieją i siłą.” – informuje placówka. W spektaklu gościnnie występuje córka artysty Julia Gintrowska, która jest studentką wydziału Realizacji Dźwięku Warszawskiej Szkoły Filmowej. Piosenka „Tylko kołysanka” w wykonaniu Julii Gintrowskiej:
Reżyseria, scenariusz i przygotowanie wokalne: Magdalena Kizinkiewicz Aktorka teatralna i filmowa, absolwentka krakowskiej PWST, aktorka Teatru Polskiego w Warszawie w latach 1999-2003. Pracuje jako trener i rehabilitant głosu, prowadzi warsztaty dla wokalistów i mówców, wykładowczyni aktorstwa w Warszawskiej Szkole Filmowej, reżyserka i scenarzystka spektakli dyplomowych. Aranżacje i akompaniament: Konrad Wantrych Pianista i klawiszowiec, kierownik muzyczny, autor muzyki i aranżacji do spektakli m.in. Kopciuszek (Teatr Polonia, reż. Maria Ciunelis), Czerwony Kapturek (Teatr Polonia, reż. Adam Biernacki), Jaś i Małgosia (Teatr Polonia, reż. A. Biernacki), Skąpiec. Work in progress (reż. A. Biernacki), Migdały i rodzynki. Szkice białostockie (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku, reż. A. Biernacki). Choreografia i reżyseria ruchu: Bartosz Figurski Aktor, performer, choreograf. Zagrał role w klasycznych tytułach najbardziej rozpoznawalnych spektakli muzycznych tj.: „Chorus Line”, „Koty”, „Taniec Wampirów” czy „Deszczowa piosenka”. Jako choreograf i reżyser ruchu współpracował z Teatrem Polskim w Warszawie, Teatrem Rampa, grupą teatralno- kabaretową Pożar w Burdelu, Teatrem Młyn i Teatrem WARSawy w Warszawie. Od 2017 w kadrze Warszawskiej Szkole Filmowej, gdzie wykłada ruch sceniczny. Światło: Dariusz Orłowski – Tryzno, agencja Mosquito Dźwięk: Adam Cieplak, Maciej Boratyn Grafika i wizualizacje: Pracownia Filmowa am2 Andrzej Wąsik, Krzysztof Andrzejewski Kostiumy: Magdalena Korpanty Muzyka: Przemysław Gintrowski Obsada: Przemysław Gintrowski, Julia Gintrowska, Wiktoria Krążek, Natalia Kula-Jurczyńska, Victor Kukla, Patrycja Lewandowska, Jagoda Tymorek, Julia Kalinowska, Aleksandra Jachymek, Edyta Szczęsna, Jakub Onichowski, Zuzanna Jąkalska, Zofia Wieczorek  fot. Warszawska Szkoła Filmowa

postacie_2
postacie_2

postacie_5
postacie_5

postacie_7
postacie_7

Julia_Gintrowska_postacie
Julia_Gintrowska_postacie

postacie_3
postacie_3


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 22 km/h