Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 12:04

Wybory prezydenckie 2020. Na Żoliborzu za mało chętnych do pracy w komisjach wyborczych

Na Żoliborzu do pracy w obwodowych komisjach wyborczych ostatecznie jest 91 osób chętnych. Zabrakło niewiele do pełnego obsadzenia wszystkich komisji w dzielnicy. Spośród kandydatów zgłoszonych przez komitety wyborcze najwięcej znalazło się przedstawicieli Andrzeja Dudy. Pierwotny termin wyborów prezydenckich to 10 maja 2020 roku. Do tej pory niewiadomą jest to, w jakiej formie i kiedy będą przeprowadzone. Sejm przegłosował ustawę, która ma umożliwić przeprowadzenie wyborów korespondencyjnie. Ma w tym pomóc Poczta Polska. Ta metoda wzbudza wiele emocji, ponieważ pojawiają się wątpliwości co do zasad tajności i powszechności głosowania. Również względy bezpieczeństwa są nie bez znaczenia. Dziennik Gazeta Prawna dotarł do opinii w sprawie ustawy umożliwiającej przeprowadzenie głosowania korespondencyjnie. Na prośbę Senatu przygotował ją Zarząd Głównego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Wedle dokumentu głosowanie korespondencyjne w formie, która obecnie jest proponowana niesie ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem. Ponadto ustawa nie gwarantuje ochron przed zakażeniem głosującym ani osobo obsługującym wybory. Do tej pory jednak prawo nie zostało zmienione, wiec obowiązują obecne przepisy, według których do 20 kwietnia powinny być powołane obwodowe komisje wyborcze. Już dziś wiadomo, że przynajmniej w Warszawie to się nie uda, bo do pracy w komisjach wyborczych zgłosiła się niewystarczająca liczba chętnych. Minimalny skład komisji wynikający z Kodeksu wyborczego to 5 osób. W całej Warszawie potrzebnych jest więc 3835 osób, a do pracy zgłosiło się 2951 osób. Na Żoliborzu, do pracy w 19 obwodowych komisjach potrzebnych jest więc 95 osób. Chętnych jest 91. Bezpośrednich zgłoszeń od samych mieszkańców przed wybuchem epidemii w Polsce było 80. - Po wprowadzonych przez rząd ograniczeniach i weryfikacji telefonicznej kandydatów, chęć do pracy potwierdziło 48 osób, a 32 zrezygnowały. Po wybuchu pandemii i wprowadzonych ograniczeniach otrzymaliśmy jeszcze 16 nowych zgłoszeń, co w dało łącznie 64 osoby – podaje rzecznik prasowy żoliborskiego urzędu Donata Wancel.

Pozostałe zgłoszenia z komitetów wyborczych

W całej stolicy z 2951 zgłoszeń do pracy w komisjach wyborczych, 1030 zgłoszeń jest od komitetów wyborczych. Najliczniejszą grupą są przedstawiciele komitetu Andrzeja Dudy. W drugiej kolejności, pod względem liczby swoich przedstawicieli w komisjach ma komitet Pawła Świtonia – 139. Komitet wyborczy Władysława Kosiniaka-Kamysza zgłosił 115 członków. Zarówno w skali całego miasta jak i dzielnicy, żadnej osoby nie zgłosił komitet wyborczy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z Koalicji Obywatelskiej. To efekt bojkotu przez kandydatkę KO majowego terminu wyborów. Na Żoliborzu, suma zgłoszeń przedstawicieli komitetów wyborczych w komisjach wynosi 31 osób.
Poniżej prezentujemy listę, która przedstawia liczbę zgłoszonych przedstawicieli do obwodowych komisji przez komitety wyborcze:
- Komitet wyborczy kandydata na Prezydenta RP Andrzeja Dudy - 14  - Komitet wyborczy kandydata na Prezydenta RP Pawła Kazimierza Świtonia - 5 - Komitet wyborczy kandydata na Prezydenta RP Andrzeja Dariusza Placzyńskiego – 5 - Komitet wyborczy kandydata na Prezydenta RP Krzysztofa Bosaka - 4 - Komitet wyborczy kandydata na Prezydenta RP Stanisława Żółtka - 1 - Komitet wyborczy kandydata na Prezydenta RP Piotra Stanisława Bakun - 1 - Komitet wyborczy kandydata na Prezydenta RP Władysława Kosiniaka-Kamysza – 1 Po zsumowaniu zgłoszeń od mieszkańców (64 os.) i komitetów wyborczych (31 os.) liczba chętnych do pracy w komisji wyniosła 95. - Jednak 4 osoby ze względów formalno-prawnych zostało zweryfikowanych negatywnie. Dlatego liczba osób zgłoszonych i potwierdzonych do pracy w komisjach stanowi w tej chwili 91 – wyjaśnia Donata Wancel.
Weź udział w ankiecie: Czy zamierzasz wziąć udział w najbliższych wyborach prezydenckich?

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 7 km/h