Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 09:18

Ponad 200 uczniów żoliborskich szkół bez komputera do zdalnych lekcji

„Oto jest 0,48 zł, to poziom rządowego wsparcia finansowego na zakup sprzętu komputerowego dla uczniów w Miasto Stołeczne Warszawa, których jest ponad 208 tys.” – wylicza wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Chodzi o rządowe wsparcie przy zakupie komputerów dla uczniów i nauczycieli. Mimo zamknięcia szkół decyzją ministra edukacji narodowej trwa edukacja zdalnego nauczania. Nauczyciele mają obowiązek realizować podstawę programową a uczniowie rozliczani są z wykonywanej w domu pracy. Sprawdzana jest obecność i wystawiane są oceny. Nauczyciele do tego typu rozwiązań nie zostali przeszkoleni. Z kolei uczniowie, zwłaszcza mniej zamożni lub ci, którzy mają rodzeństwo mają problemy z dostępem do sprzętu i internetu. Ratusz sprawdził możliwości techniczne uczniów i nauczycieli w stolicy. „Zwracaliśmy uwagę, że wielu uczniów zostanie pozbawionych równych szans w edukacji, bowiem nie ma dostępu do internetu, nie ma komputerów. Ograniczenia te dotyczą również wielu nauczycieli.” – alarmowała w ubiegłym tygodniu wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Ponad 17 tys. z 208 tys. uczniów stołecznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych zgłosiło brak komputerów. Z ponad 30 tys. nauczycieli ponad 5,5 tys. zgłasza brak komputerów. - Zgodnie z danymi przekazanymi nam przez nauczycieli i rodziców uczniów żoliborskich szkół, komputerów do prowadzenia zdalnych lekcji w domu nie posiada 206 uczniów i 147 nauczycieli – poinformowała Donata Wancel, rzecznik żoliborskiego urzędu.
Czytaj też: Od dziś nauka zdalna w szkołach obowiązkowa i na oceny. A co z równym dostępem do wykształcenia?
Rząd uruchomił wsparcie dla samorządów na zakup brakujących komputerów. Łącznie dostaną one ponad 180 mln zł. Miasta mogą maksymalnie otrzymać 100 tys. zł. Jak się okazało problemy były już na etapie złożenia wniosku wypełnianego za pośrednictwem generatora uruchomionego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Nabór wniosków rozpoczął się 1 kwietnia. „ERROR‼️ To słowo towarzyszy nam od samego rana. Decyzją Ministra Edukacji Narodowej w dniu 25 marca br. uczniowie rozpoczęli edukację zdalną. Dzisiaj ministerstwo uruchomiło środki na zakup sprzętu komputerowego. W imieniu uczniów i nauczycieli od rana próbujemy złożyć stosowny wniosek. Próbujemy - bezskutecznie.” – napisała wówczas na swoim facebooku wiceprezydent odpowiedzialna za edukację w mieście.
Jednocześnie wiceprezydent Kaznowska wskazuje, że wsparcie jest symboliczne. „W Warszawie na ponad 208 tysięcy uczniów i ponad 30 tys. nauczycieli, odpowiednio 17832 uczniów i 5522 nauczycieli zgłosiło brak komputerów. Łącznie 23354 osób. Rządowe wsparcie w kwocie niespełna 100 tys zł. to 4,28 zł na ucznia i nauczyciela. W przeliczeniu na wszystkich uczniów objętych nauką zdalną kwota wsparcia wyniosła 0,48 zł na ucznia. Panie Ministrze uczniowie i rodzice są rozczarowani” - zaznacza Kaznowska.
Wspierajmy lokalnych przedsiębiorców. W ramach akcji #kupujęnażoliborzu stworzyliśmy specjalną zakładkę, gdzie znajdziecie firmy działające na Żoliborzu. Kliknij tutaj, aby przejść na platformę lub wejdź na naszego Facebooka. Pamiętaj! Bez Ciebie nasi przedsiębiorcy nie przetrwają, dlatego kupuj lokalnie. 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ