Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 15:43

Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony. Co to oznacza? Zamknięte puby i restauracje

Ze względu na ryzyko jakie niesie ze sobą rozprzestrzenianie się koronawirusa wydano rozporządzenie w sprawie wprowadzenia w kraju zagrożenia epidemicznego. Oznacza to m.in. możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień, ograniczenia w sposobach przemieszczania się czy zakazy zgromadzeń.

- Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów. Nie ma obaw, żeby zabrakło żywności, Polska jest jednym z największych producentów żywności. Mamy bardzo duże nadwyżki i widać, że zupełnie niepotrzebna była panika dotycząca sklepów i wykupywania towarów w krótkim czasie - tłumaczy Mateusz Morawiecki. Zdecydowano również o zamknięciu granic kraju. - Polscy obywatele po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę. Nie zostaną oni pozostawieni bez pomocy - mówił podczas konferencji Morawiecki.

- Apeluję o rozważny przekaz. Nikt nie planuje zamykania miast, nikt nie planuje ograniczenia przemieszczania się. To nie jest wymagane – mówił podczas jednej z czwartkowych konferencji prasowych minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiadając jednocześnie stan zagrożenia epidemicznego.

Oznacza to że: „w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może czasowo ograniczyć specyficzny sposób przemieszczania się, może zakazać i ograniczyć czasowo obrót i używanie określonych produktów, może czasowo ograniczyć funkcjonowanie określonych instytucji lub zakładów pracy i może wprowadzić zakaz organizowania widowisk i wszelkich zgromadzeń określonych co do liczby w rozporządzeniu” - tłumaczył podczas wczorajszej konferencji Szumowski.

W rzeczywistości oznacza to, że może pojawić się zakaz sprzedaży produktów, które mogą przyczyniać się rozprzestrzeniania koronawirusa.

Dodatkowo podczas stanu zagrożenia epidemicznego może zostać ustanowiony obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów, nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi, obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych.

Rząd wprowadza również zakaz zgromadzeń w grupach powyżej 50 osób. "Podjęliśmy decyzje o zamknięciu klubów, pubów, restauracji, kasy. Podkreślam, że wszystkie restauracje będą mogły nadal świadczyć usługi na wynos, bądź na dowóz" - informuje kancelaria premiera.


Czytaj też: Osoba z podejrzeniem koronawirusa w jednym z budynków na Żoliborzu


Rozporządzenia wchodzą w życie z dniem ogłoszenia. Niektóre z punktów już obowiązują. W środę władze kraju poinformowały o decyzji zamknięcia placówek oświatowych i kulturalnych od 16 do 25 marca. Wszystkie szkoły na Żoliborzu świeciły pustkami. Najbardziej obleganą podstawówką na Żoliborzu była w czwartek SP nr 392, przyjęła 16 uczniów. Minister zdrowia przypomniał, że w środę WHO ogłosiło stan pandemii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ