Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 12:56

„Chudniemy od samego patrzenia.” Wąskie gardło dla pieszych przy ruchliwej Powązkowskiej

Mieszkańcy Żoliborza Artystycznego od miesięcy domagają się poszerzenia wąskiego chodnika przy zbiegu Rydygiera i Powązkowskiej. ZDM tłumaczy, że nie może nic zrobić póki developer nie ustosunkuje się do uwag drogowców wniesionych przy odbiorach.

„Wszystko po to abyśmy byli bardziej szczupli i pełnosprawni” – komentuje Stowarzyszenie Plac Niemena szerokość chodnika u zbiegu ulic Rydygiera i Powązkowskiej. Mieszkańcy od miesięcy domagają się poszerzenia wąskiego chodnika przy przystanku na ulicy Powązkowskiej Pl. Niemna 02.

Obecnie ciąg dla pieszych ma około 100 cm szerokości co utrudnia poruszanie. Sami mieszkańcy podjęli próbę ucywilizowania wąskiego odcinka składając projekt w Budżecie Obywatelskim na 2020 rok. „Aktualna szerokość chodnika jest niewystarczająca przy występującym na tym odcinku natężeniu ruchu pieszego. W konsekwencji, w godzinach szczytu porannego i wieczornego, występują utrudnienia w sprawnym przemieszaniu się w tym miejscu. W szczególności dotyczy to rodziców z wózkami, osób starszych i niepełnosprawnych. Chodnik w najwęższym miejscu (liczonym od słupka do trawnika) ma szerokość tylko dwóch płytek chodnikowych.” – uzasadniał wówczas, konieczność poszerzenia chodnika pomysłodawca projektu. Wniosek został zweryfikowany negatywnie.

Sprawą zainteresowała się również żoliborska radna z Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej Anna Świeżawska zwracając uwagę w złożonej interpelacji, na to, że chodnik przylega do „niebezpiecznej ulicy Powązkowskiej, na której dochodzi do częstych wypadków.”

Z uzyskanych informacji z Zarządu Dróg Miejskich okazuje się, że teren przekazano inwestorowi na cele przebudowy ulicy Powązkowskiej na odcinku od ulicy Duchnickiej do Krasińskiego. - Teren nie został jeszcze odebrany od developera, ze względu na uwagi jakie przy odbiorach wnieśli inspektorzy ZDM. Developer musi w pierwszej kolejności  usunąć usterki wskazane w protokołach oględzin terenu. Po odbiorze terenu od inwestora, realizacja projektu będzie możliwa pod warunkiem zgody inwestora na podtrzymanie gwarancji – poinformowała Karolina Gałecka z ZDM. Z tego tytułu złożony projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok nie przeszedł pozytywnie oceny formalnej.


Czytaj też: Mieszkańcy chcą zmian na Powązkowskiej. Długa i szeroka prosta zachęca do szybkiej jazdy


Inwestorem, któremu przekazano na cele przebudowy Powązkowskiej jest Dom Development, który zabudowuje okolicę budynkami mieszkalnymi. - Obecnie trwa procedura związana z naprawą usterek w części ul. Powązkowskiej, jakie zostały wykazane podczas oględzin pomiędzy ZDM, a inwestorem – poinformował Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development. Spółka nie podaje konkretnego terminu, w którym chciałaby przekazać pas drogowy ZDM. - Po wykonaniu wszystkich uzgodnionych w projekcie prac i ich odbiorze przez ZDM, ul. Powązkowska na wysokości osiedla Żoliborz Artystyczny zostanie przekazana  z powrotem do ZDM w I półroczu 2020 roku. Warto podkreślić, że zakres projektowy prac związanych z przebudową ul. Powązkowskiej nie uwzględniał poszerzenia chodnika u zbiegu ul. Rydygiera i Powązkowskiej – dodaje rzecznik prasowy Dom Development.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 17 km/h