Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 24 maja 2024 12:25

Instytucja Kultury na Żoliborzu? Burmistrz powołał zespół doradców

Burmistrz dzielnicy Paweł Michalec powołał zespół doradczy do spraw kultury. Pierwsze spotkanie założycielskie już za nami. „Jednym z jego działań będzie doradztwo w zakresie utworzenia prężnie działającej instytucji kultury” –  czytamy w komunikacie urzędu dzielnicy. Kiedy możemy się jej spodziewać? „Na obecnym etapie nie chcemy jeszcze zdradzać szczegółów” – odpowiadają urzędnicy.

- W styczniu chcę podjąć działania w zakresie kultury. Jestem po rozmowach z kilkoma osobami ze świata kultury. Mam nadzieję, że zaczniemy wypracowywać taki model działania wydziału kultury, a być może w przyszłości Domu kultury, który zaspokoi potrzeby mieszkańców – zapowiadał już w grudniowej rozmowie z Gazetą Żoliborza swoje działania w sprawie kształtowania kultury w dzielnicy Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza.

W poniedziałek odbyło się pierwsze założycielskie spotkanie zespołu działającym przy burmistrzu, w którym udział wzięli Krzysztof Jaroszyński, scenarzysta i reżyser, Maciej Ślesicki, współzałożyciel i wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej, Tomasz Dutkiewicz, dyrektor Teatru Komedia oraz Tomasz Taraszkiewicz kustosz w Zamku Królewskim w Warszawie. W odpowiedzi na pytanie czy jest to finalny skład zespołu Donata Wancel, rzecznik prasowy Żoliborza, poinformowała, że nie jest on ostateczny. - Włączenie się w prace zespołu zadeklarowała aktorka i producentka oraz wiceprezes Fundacji Polsat Elżbieta Zającówna. W przyszłości będziemy chcieli zapraszać do zespołu osoby, które dzieląc się swoim doświadczeniem i umiejętnościami pomogą w pracach nad rozwojem szeroko pojętej działalności artystycznej – dodaje Donata Wancel.

Do zespołu może dołączyć każdy

Formuła zespołu zakłada, że ma to być ciało opiniotwórcze i doradcze, składające się z osób wywodzących się ze środowisk twórczych, posiadających interesujący dorobek artystyczny i związanych z Żoliborzem.

- Podczas inauguracyjnego spotkania padło kilka propozycji w zakresie realizacji projektów oraz wydarzeń kulturalnych na terenie Żoliborza w zakresie krótko- i długookresowym. Wiele z nich uzależnionych było także od posiadania środków finansowych, czy zaplecza w postaci obiektów. Z uwagi na szereg przedstawionych kierunków działania oraz propozycji wydarzeń, ustalono że zostaną one zebrane oraz opisane przez pomysłodawców wraz z szacowanymi kosztami i potrzebnym do ich realizacji zapleczem przed kolejnym spotkaniem – informuje rzecznik prasowy dzielnicy wyrażając również nadzieję, że do zespołu dołączą kolejne osoby.

Wczoraj podczas połączonego posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, Komisji Kultury oraz Komisji Samorządności i Dialogu Społecznego, burmistrz dzielnicy Paweł Michalec podkreślił, że zespół ma charakter otwarty i każdy, kto ma pomysł może do niego dołączyć.

Instytucja Kultury? „Na obecnym etapie nie chcemy jeszcze mówić ani o szczegółach, ani o datach”

Jak poinformowano, podczas pierwszego spotkania omawiane były funkcje jakie powinien spełniać dzielnicowy Dom Kultury, nad utworzeniem którego trwają obecnie prace w dzielnicy. O jakich pracach mowa? - Na obecnym etapie nie chcemy jeszcze mówić ani o szczegółach, ani o datach. Utworzenie Instytucji Kultury uzależnione jest od wielu czynników, które finalnie będą decydowały o powodzeniu lub braku możliwości realizacji rozpatrywanych obecnie koncepcji. Chcielibyśmy w tym momencie skupić się na możliwościach jakie mamy w kontekście rozwoju edukacji i kultury w ramach obecnie funkcjonujących placówek na Żoliborzu. Równolegle prowadzone są rozmowy dotyczące wykorzystania Kina Tęcza na prowadzenie na działalności kulturalnej w naszej dzielnicy – czytamy w nadesłanym przez Donatę Wancel komunikacie.

Jeżeli wszystko będzie przebiegało zgodnie z założeniami, to do kina wprowadzi się Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Na rozpoczęcie działalności  CKF im. Andrzeja Wajdy w Kinie Tęcza trzeba będzie poczekać do końcówki przyszłego roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 11 km/h