Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 02:23

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego

Pod koniec października na łamach naszego serwisu mogliście przeczytać o tym, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił terminy rozszerzenia strefy płatnego parkowania o kolejne dzielnice. Na Żoliborz SPPN ma zawitać nie później niż do końca 2021 roku, a jej obszar ma być konsultowany z mieszkańcami. Wczoraj odbyło się w tej sprawie połączone posiedzenie Komisji Ładu Przestrzennego oraz Komisji Infrastruktury i Bezpieczeństwa, podczas którego poznaliśmy szczegóły odnośnie procedur wprowadzenia SPPN.

Wiecie dlaczego bardzo popieram ten pomysł? Dlaczego tak bardzo ważna jest dla mnie strefa płatnego parkowania w naszej dzielnicy? Bo dzięki niej mamy szansę na spore zmiany.

Po pierwsze, najważniejsze, strefa płatnego parkowania ma na celu spowodowanie, abyśmy nie korzystali tak często z samochodów. Za każdym razem, kiedy będziemy mieli do załatwienia jakąś sprawę, zastanowimy się, czy jest ona warta wydania kilkunastu złotych, czy może lepiej byłoby wsiąść w autobus i przejechać kilka przystanków. Oczywiście nie mówię o dużych zakupach, ale o jakichś mniejszych sprawach. Jeśli, dzięki takiej analizie, zrezygnujemy z samochodu chociaż raz lub dwa, to jest to duży sukces.

Po drugie, jeśli już wybierzemy się gdzieś samochodem, to nie zaparkujemy nim na cały dzień tylko na tyle czasu, ile faktycznie jest to konieczne, bo po prostu będziemy musieli za to zapłacić. Taka jest rola SPPN – zwiększenie rotacyjności parkujących pojazdów. W efekcie ma to wpłynąć na zwiększenie liczby miejsc parkingowych.

Po trzecie, powoli będziemy wyrabiać w sobie nawyk rzadszego korzystania z samochodu, będziemy częściej zastanawiali się nad alternatywą.

Po czwarte, przestaniemy być, jak dotychczas, „park and ride” dla osób dojeżdżających do pracy. W związku z tym, że w centrum Warszawy SPPN istnieje już od dawna, niektórzy zostawiają swój samochód na Żoliborzu, po czym wsiadają do metra i jadą dalej. 

Cieszę się zatem, że strefa w końcu się u nas pojawi i jestem pewny, że w perspektywie czasu, nawet najwięksi jej przeciwnicy dostrzegą korzyści.


mateusz durlik

mateusz durlik


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 7 km/h