Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 21:16

Sady Żoliborskie – jaki los czeka owocowy zakątek Żoliborza?

Urząd Dzielnicy zapowiedział wycięcie drzew w Parku Sady Żoliborskie. W zamian planowane są nowe nasadzenia.

Na Sadach Żoliborskich nadal można spotkać śliwy, jabłonie czy grusze w różnych odmianach. Pod koniec października liczna grupa mieszkańców przeprowadziła inwentaryzację w Parku Sady Żoliborskie. „Policzyliśmy kilka sektorów, średnio brakuje w nich ponad 10 proc. owocowych drzew sadowniczych w stosunku do inwentaryzacji z 2015 r. W tym czasie nasadzono zero nowych drzew owocowych sadowniczych. Po wycince kolejnych 41 drzew stracimy ponad 20 proc. drzew owocowych w zamian nie sądząc ani jednego drzewa owocowego sadowniczego” – poinformowały Owocowe Sady Żoliborskie, czyli inicjatywa powołana przez grupę mieszkańców Żoliborza, która dąży do zachowania owocowego charakteru sadów.

Po przeprowadzonej inwentaryzacji, Owocowe Sady Żoliborskie poinformowały, że przybyło również ok 20 proc. drzew liściastych oraz ozdobnych. Łącznie Urząd Dzielnicy zamierza wyciąć 41 drzew z czego 35 to drzewa owocowe. Wśród nich są wiekowe okazy, które według urzędników mogą zagrażać bezpieczeństwu.

Jakie powinny być nowe drzewa?

Kwestia nowych nasadzeń podzieliła mieszkańców. Głównym argumentem przeciwników sadzenia nowych drzew owocowych są spadające owoce na chodnik, które mogą zagrażać bezpieczeństwu. O stanowisku Urzędu Dzielnicy w tej sprawie mogliśmy posłuchać w Radiu Kolor. – Jesteśmy za owocowym charakterem Sadów Żoliborskich, ale nie możemy też nie brać pod uwagę dotychczas licznych głosów, dlaczego ten sad nie powinien być akurat owocowy – mówi dla Radia Kolor Agata Marciniak-Różak.

Łącznie Urząd Dzielnicy zamierza wyciąć 41 drzew z czego 35 to drzewa owocowe

Aktualnie Urząd Dzielnicy zbiera opinie na temat przyszłości Parku Sady Żoliborskie i rodzaju nowych nasadzeń. Formularze można wypełnić za pośrednictwem Internetu oraz w papierowej formie do 25 listopada. Jak zapowiadają urzędnicy, wyniki konsultacji opublikowane będą w grudniu.


DSC04429

DSC04429


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 27°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h