Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 22:11

Miasto ogłosiło nowy program dotacji na odnawialne źródła energii

Ratusz rusza z nowymi dotacjami na likwidację „kopciuchów” i wsparcie na zakup odnawialnych źródeł energii, podłączenie budynków do sieci kanalizacyjnej oraz usuwanie i unieszkodliwianie azbestu. Jest też jedna nowość.

Od wczoraj (23 października) przyjmowane są wnioski na dotacje do wymiany tzw. „kopciucha” na nowe piece gazowe, przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej, instalację pompy ciepła lub ogrzewania elektrycznego. W przypadku domów wielorodzinnych, mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha mogą otrzymać dodatkowe środki na wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej – nawet do 50 tys. zł.

„Najbardziej atrakcyjna suma dotacji przewidziana jest na 2019 i 2020 r. Tutaj liczy się data wpłynięcia wniosku – osoby ubiegające się o dotację w grudniu 2020 r. będą mogły liczyć nawet na 100% zwrotu środków za przedsięwzięcie. Później, w 2021 r. kwota będzie zmniejszona do 90% kosztów inwestycji, a w roku 2022 – do 70%. To motywacja do jak najszybszej decyzji o likwidacji kopciucha. Wnioski na likwidację kopciucha, czyli pieca na paliwo stałe (węgiel, drewno) oraz na olej opałowy przyjmowane będą przez cały rok - od 23 października 2019 r. do 31 grudnia 2022 r.” – informują urzędnicy stołecznego ratusza.

Dofinansowanie nawet na turbinę wiatrową

Miasto dopłacać będzie również do odnawialnych źródeł energii, czyli kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych. Ostatnia opcja jest nowością w ofercie miejskich dotacji. Wsparcie na odnawialne źródła energii udzielane będą tylko na realizację inwestycji w nieruchomościach, które nie są ogrzewane kotłami lub paleniskami na paliwo stałe albo olej opałowy.

„W ramach nowego systemu zmienił się sposób obliczania wysokości wsparcia finansowego -  tj. w zależności od mocy instalowanego urządzenia, a nie (jak było wcześniej) w zależności od przedstawionej oferty na wykonanie inwestycji” – czytamy w oficjalnym komunikacie ratusza.

Łapanie wody deszczowej

Od października mieszkańcy mogą otrzymać środki na instalacje do zatrzymywania i wykorzystania wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania. Chodzi o urządzenia retencyjno-rozsączające (instalacje zakopywane w grunt, umożliwiające gromadzenie wód opadowych oraz rozsączanie ich do ziemi, np. skrzynki rozsączające, studnie chłonne) oraz zbiorniki retencyjne (szczelne zbiorniki do gromadzenia wód opadowych, poprzez które woda nie przesiąka do ziemi, ale z których można pobierać wodę do ponownego wykorzystania, montowane na sieci kanalizacyjnej lub w formie oczek wodnych). Urządzenia małej retencji ograniczą przesuszenie gruntów w mieście.

Warszawiacy, tak jak w ubiegłych latach, mogą otrzymać dofinansowanie do unieszkodliwiania azbestu. Dodatkowo dotacje na likwidację zbiorników bezodpływowych i podłączenie budynków do sieci kanalizacyjnej wzrosły z 3 tys. zł do 4 tys. zł.

Wnioski na ekoinwestycje (z wyjątkiem wniosków na likwidację kopciucha) przyjmowane będą od 23 października 2019 r. do 31 marca 2020 r. W kolejnych latach mieszkańcy mogą składać dokumenty od 1 września roku poprzedzającego planowany rok realizacji inwestycji, aż do 31 marca roku, w którym planują wykonać przedsięwzięcie.


pobrane

pobrane


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h