Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 kwietnia 2024 01:07

Tramwajarze planują zmodernizować most Gdański. Znikną drewniane podkłady

Aktualnie, w przygotowaniu jest projekt przebudowy mostu. Drewniane podkłady mają być wymienione ze względu na ryzyko wybuchnięcia pożaru.

Informacja o wymianie drewnianych podkładów na moście Gdańskim pojawiła się m.in. podczas pożaru mostu Łazienkowskiego przed czterema laty. Wówczas ogień zdławił w pierwszej kolejności składowane pod mostem deski, a później elementy jego drewnianej konstrukcji. Alarmowano wtedy, że do podobnej sytuacji może dojść na moście Gdańskim. W czerwcu 2015 roku Stołeczna informowała o akcji pracowników Tramwajów Warszawskich, którzy ugasili ogień na przeprawie łączącej Żoliborz z Pragą.

Nawierzchnią drugiego poziomu mostu zainteresował się radny ze śródmieścia Marcin Krawczak. W interpelacji pyta „czy to właściwe, aby nawierzchnia mostu była wyłożona drewnianymi deskami.”

Projekt w przygotowaniu

W odpowiedzi tramwajarze przyznają, że zagrożenie jest i w związku z tym planowana jest wymiana drewnianych podkładów. "Ze względu na potencjalne zagrożenie pożarowe i okres eksploatacji torowiska zleciliśmy projekt przebudowy torowiska tramwajowego na dolnym poziomie mostu Gdańskiego. Aktualnie trwają prace projektowe i zgodnie z umową powinny się zakończyć do 24.03.2020 roku" – czytamy w odpowiedzi.

Po zmianach cała konstrukcja ma być niepalna, a drewniane elementy mają być zastąpione stalowymi podkładami i kratami. Dostępne na rynku materiały kompozytowe nie spełniały wymogów niepalności dlatego z nich zrezygnowano. Ostateczne rozwiązanie nie jest jednak opracowane.

Póki co bezpieczeństwo na moście strzegą dwie kamery termowizyjne kamery i trzy obrotowe, które wysyłają obraz do ochrony Tramwajów Warszawskich.


IMG_4860

IMG_4860


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h