Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 15:13

Niemal 70 fałszywych alarmów pod jednym adresem. Mieszkańcy mają dość

Od wielu miesięcy, w godzinach nocnych, do jednego z budynków przy ulicy Śmiałej notorycznie wzywane są służby ratunkowe. Jak się okazuje większość zgłoszeń zakwalifikowano jako fałszywe alarmy. Sprawa trafiła do prokuratury.

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, od stycznia, przyjmuje zgłoszenia związane z zawiadomieniem o ulatniającego się gazie lub pożarze jednym z mieszkań budynku przy ul. Śmiałej 5/7. Jak poinformowała KM PSP, zgłoszenia te są z reguły fałszywe. - Od 22 stycznia do 19 sierpnia odnotowano łącznie 71 zgłoszeń pod tym adresem. Trzy zdarzenia zakwalifikowano jako miejscowe zagrożenie, jedno jako alarm fałszywy – w dobrej wierze, 67 zakwalifikowano jako alarmy fałszywe – złośliwe – wyjaśnia asp. Mariusz Dragan z Wydziału Organizacyjnego KM PSP m. st. Warszawy.

Nocne interwencje zmorą mieszkańców

Sprawą zainteresowała się żoliborska radna Jolanta Zjawińska. - Od wielu miesięcy mieszkańcy są świadkami akcji oddziałów jednostek Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego, które w pogotowiu bojowym, na sygnałach, przyjeżdżają na ulicę Śmiałą. Zawsze są to akcje nocne i wczesno poranne, co czyni je bardzo uciążliwymi – czytamy w złożonej przez nią interpelacji. Niekiedy na internetowych grupach sąsiedzkich sami mieszkańcy dają wyraz swojej irytacji.

W ciągu jednej nocy służby ratunkowe na wezwanie przejeżdżały nawet trzy razy. Tak było 13 lipca, gdzie odnotowano trzy zgłoszenia w godzinach 1:34; 2:50 i 3:49. Podobnie 10 sierpnia - godzina 20:57 i 22:08, a także dzień później - 00:21; 1:22; 19;56. - Zgłoszenia wpływają do Stanowiska Kierowania KM PSP z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, tj. z numeru 112 i za każdym razem osoba zawiadamiająca telefonuje z numeru zastrzeżonego, nie przedstawiając się podaje krótką treść zagrożenia i rozłącza się – zdradza asp. Dragan.

Przyjazd służb ratunkowych na Śmiałą już nikogo nie dziwi. Powtarzające się interwencje są jednak drażliwe, zwłaszcza w porze nocnej. - Od 22 już stoję w blokach startowych, żeby biec do pokoju dziecka i zatykać mu uszy przez sen, bo wiem, że w przeciągu godziny tuż pod naszymi otwartymi oknami będzie przejeżdżać kolumna karetek i straży pożarnej. Totalnie rozumiem, że muszą reagować na każde wezwanie, ale jak to jest z tymi sygnałami dźwiękowymi? – skarży się jedna z mieszkanek na sąsiedzkim forum. Pytam więc czy za każdym razem, w związku z powtarzającą się sytuacją, istnieje konieczność wysyłania więcej niż jednego wozu w dodatku w pełnym pogotowiu bojowym. - Państwowa Straż Pożarna jest formacją przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Dysponuje odpowiednimi siłami i środkami oraz działa według określonych zasad i procedur zmierzających do jak najszybszego wyeliminowania powstałego zagrożenia. W chwili otrzymania zgłoszenia obowiązana jest działać zgodnie z wytycznymi i przepisami, w których nie ma miejsca na dowolną interpretację – tłumaczy asp. Mariusz Dragan.

Zawiadomienie o przestępstwie

W wyniku uporczywości zgłoszeń, które angażują nie tylko Straż Pożarną, ale Pogotowie i Policję sprawa trafiła do prokuratury. - Śledztwo jest w toku, znajduje się na etapie gromadzenia materiału dowodowego, dla dobra postępowania nie informujemy o realizowanych czynnościach oraz poczynionych na tym etapie śledztwa ustaleniach – poinformował Łukasz Łapczyński rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Znieczulenie na sygnały zagrożenia

W Jednostce Ratunkowo Gaśniczej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej temat interwencji na ulice Śmiałą jest znany. Słyszę, że stanowi on problem, który naraża na dodatkowe niebezpieczeństwa samych strażaków choćby w drodze do wezwania. Dodatkowo sam taki wyjazd generuje koszty i pochłania energie na niepotrzebny wysiłek samych strażaków. Na aspekt społeczny zwraca uwagę w interpelacji Jolanta Zjawińska: „Bezzasadne wezwania generują również koszty – nie tylko ekonomiczne lecz także społeczne, bowiem pozbawiają pomocy innych potrzebujących w tym czasie pomocy i znieczulają obywateli na sygnały zagrożenia.”

W 2018 r. strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej byli wzywani do akcji 16 310 razy z czego 3878 alarmów było fałszywych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ