Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 grudnia 2023 04:18

W tym wydaniu chciałbym poruszyć temat remontu ul. Rydygiera. Temat ten wywołuje zasadniczo pozytywne emocje, niemniej wycinka drzew, która temu remontowi ma towarzyszyć, jest już mniej przyjemna. Pod topór ma pójść ponad 50 drzew, 14 z nich jest zdrowych – a właściwie 12, bo dwa to krzaczki, które jakimś sposobem znalazły się na liście razem z drzewami. Oczywiście 12 czy 14 – jako ogromnego zwolennika zieleni boli mnie to jednakowo. Udało mi się we współpracy ze stowarzyszeniem Nowy Żoliborz, którym kieruję, obronić przed wycinką bardzo dużo drzew (np. ze słynnej zielonej działki), jak również przeprowadzić nasadzenia, liczone w tej chwili w setkach (choćby w ramach programu „200 drzew dla Żoliborza”, którego stowarzyszenie było inicjatorem). Tak więc wycinka boli, ale jeśli przyjrzeć się jej dokładniej, bardziej pragmatycznie, to sytuacja nie przedstawia się aż tak źle.

Kilka lat temu, tuż po rozpoczęciu budowy nowego osiedla przy ul. Przasnyskiej 9, postanowiłem, że zrobię wszystko co w mojej mocy, aby ocalić trzy wysokie, piękne topole, które stały przy tej nieruchomości. Poświęciłem temu blisko siedem miesięcy – na pisanie różnych pism, spotkania z deweloperem – kosztem życia prywatnego i zawodowego. Były to jednak trzy drzewa i chciałem je uratować. Udało się. Deweloper oprócz przekazania  stowarzyszeniu środków na dodatkowe nasadzenia wokół budowy (posadziliśmy dzięki temu kilkanaście drzew) zadeklarował, że topole zostaną. Utworzył dla nich nawet specjalne donice. Minęło kilka miesięcy i donice te stoją puste. W wyniku uszkodzenia systemu korzeniowego podczas prac budowlanych drzewa umarły i zostały wycięte… Gdybym tylko nie był taki uparty i zgodził się wtedy na nasadzenia zastępcze w postaci dorosłych platanów, teraz byłoby tam pięknie.

Nie popełnię tego samego błędu dwa razy. W wyniku remontu
ul. Rydygiera – z jednej strony przez budowę jezdni, z drugiej zaś przez budowę chodnika – drzewa zostaną uszkodzone, podobnie jak tamte topole. A w związku z tym, że są to drzewa leciwe, nie wytrzymają tego i kilka miesięcy po remoncie będą do wycięcia. Wykorzystam w takim razie dużą otwartość zarządu wobec nowych nasadzeń i zawalczę o to, aby za kilka lat za naszymi oknami rosły długowieczne, dorodne platany.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: -1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 17 km/h